şükela:  tümü | bugün
  • bulut sunucu hizmetleri veren plusclouds firmasının; onlarca veya belki yüzlerce müşterisine yaşattığı rezalettir. tek bir firmanın rezaleti olsa da, ülkemizdeki hosting sektörünü de yakından ilgilendirdiğini ve sektördeki sorunları yansıttığını düşünerek kısaca olayı anlatacağım. (kısa version en alt paragrafta bulunmaktadır, hepsini okumayacaksanız alta kayabilirsiniz.)

25 eylül pazartesi günü 16.00 sularında, plusclouds'ın bursa'daki veri merkezinde sunucuları olan müşterilere bir e-mail geliyor. bursa datacenter’da problem var, lütfen ssh ile bağlanıp verilerinizi yedekleyin şeklinde bir uyarı var. durumla ilgili yarım saat sonra bir e-mail daha geliyor, verileriniz kalıcı olarak gidebilir, lütfen yedekleme yapın diye. 17.15 sularında da son e-mail geliyor, bu veri merkezine bağlantının kesildiği ve telafi olarak başka veri merkezinde daha üst model sunucu verileceği söyleniyor.

ertesi gün olduğunda hala çalışmanın devam ettiğini ama verilere erişilemediğini, tedarikçileri ile sözleşmelerinin feshedildiğini bildiren bir e-mail ile “bu yaşanan sorun tarafımız kaynaklı olmasa bile müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak adına her türlü çalışmayı yapmaktayız” mesajını alıyoruz.

bu arıza ile ne olduğunu anlamadan, aktif çalışmakta olan 5 web sitemi kaybediyorum. başka müşterilerin neleri kaybettiğini tahmin bile edemiyorum. ama veri kaybetmeye alışmış bir insan olarak boynumu büküp yoluma devam ediyorum.

--- spoiler ---

rezaleti bu sandıysanız yanılıyorsunuz, asıl rezalet şimdi başlıyor.

--- spoiler ---

1 hafta sonra bir gece facebook sularında rastgele gezerken, bir arkadaşımın yorum yaptığı bir paylaşım okuyorum. bu paylaşımda türk firmalarının, hostingcilere ödeme yapmamalarından, geciktirmelerinden sıkılan birinin serzenişleri var, gözüm alttaki yorumlara kayıyor. hosting sahibi olduğu belli olan başka bir şahsın, böyle bir durumda en güzel cevabın fişi çekmek olduğunu yazdığını görüyorum. ıçimi bir his kaplıyor, kendisinin profilini ziyaret ediyorum ve sinirli, mağdur, biraz da atarlı durum paylaşımlarını görüyorum. sonra bir hikmet ile kendisine mesaj yazıyorum, benim de yazılım işlerinde böyle durumlarda fişi çekmeyi desteklediğimi söylüyorum. (ki gerçekten desteklerim, ödemeyi biraz ertelemek hoşgörüsü herkese gösterilir, ama aylarca kaçmak başkadır. bunu affedilmez buluyorum.) sonra da merak ettiğim soruyu soruyorum, acaba size aylarca ödeme yapmadığı için fişi çekilen firma kimdir diye. beklediğim cevabı alıyorum: plusclouds.

kendisi, veri merkezinin plusclouds tarafından 20 aydır kullanıldığını, bu süreç boyunca sadece bir kere ödeme alabildiğini, onun da zararlarını bile karşılamadığını anlatıyor. plusclouds’ın sahibi ile yaptığı yazışmalardan ekran görüntüleri görüyorum, başka çaresinin kalmadığını, her ay aynı gerilimi yaşamaktan ve aptal yerine konmaktan, bahane üretilmekten sıkıldığını anlatıyor haklı olarak. hatta sohbetimizde plusclouds’ın sahibi şahısın, müşterilerin mağdur olmaması için ikna çabalarını öğreniyorum, aralarındaki yazışmalarda “abi gunun sonunda beni de ilgilendirmez, dc problemi der gecerim ama yazik insanlara” gibi bir cümleler varmış. inanılır gibi gelmiyor, hayretle dinliyorum.

yani bu yazışmamda, müşterilere data center depolama arıza olarak söylenen şeyin, aslında tedarikçiye yapılmamış ödemelerden kaynaklı bir kesinti olduğunu öğreniyorum. buyrun burdan yakın.

şahsen kesintiyi de yüzde yüz doğru buluyorum. müşterilerden her ay otomatik tıkır tıkır para çeken bir firma, gerçekten de yapması gereken ödemeleri tedarikçisine yapmaması ise müşteriye yapılmış bir ihanettir benim nezdimde. ki bu durumu ancak bir hafta sonra şans eseri öğrenmiş oldum, öğrendiklerim doğruysa müşterilere apaçık yalan söylenmiş ve kendilerinde hiç hata yokmuş gibi suç teknik hatalara, arızalara atılmış. peki mağdurlara yapılan açıklama? data center arızası?

bu durum ile mağdur olan, büyük kayıpları olan allah bilir kaç kişi var. bunun haricinde ise bu durum, türkiye hosting sektöründeki büyük sorunlardan birini bize gösteriyor. ben bu durumdan mağdur oldum; ama mağduriyetim, yapılan terbiyesizliğin yanında hiçbir şey olmadığı için kendimi bu başlığı açmak zorunda hissettim.

lütfen sektörünüz ne olursa olsun, çalıştığınız kişilere yapmanız gereken ödemeleri geciktirmeyin deyip yorumu ekşi ailesine bırakıyorum.

vakti olmayanlara kısa versiyon: plusclouds’ın bursa veri merkezi çöker, burayı kullanan müşterilerine verilerin kaybolduğunu söyler. ben ise facebookta denk geldiğim bir konuşmada parasını alamadığı için çalıştığı firmanın fişini çeken bir kişiye denk gelirim, kıllanıp kendisine mesaj atarım, bu firmanın plusclouds olduğunu öğrenirim. meğer bu firma tedarikçisine aylar boyu ödeme yapmamış, bir kere ödeme yapmış o da tedarikçinin zararını karşılamamış. tedarikçi de bu durumdan bunalıp, veri merkezine erişimi kesmiş. mağdur olan plusclouds müşterileri olmuş, bu durum da müşterilere veri merkezi arızası diye yutturulmaya çalışılmış.
  • puanı 10/10 rezalet.

datacenter sahibi -olayda dibine kadar haklıdır- umarım plusclouds müşterilerinin verilerini silmemiştir.

böyle ticaretin de ta amk!
  • (bkz: kepazelik)
  • web işinde neden sık sık yedek almak zorunda olduğumuzu yüzümüze çarpan bir rezalet. hosting işinde yerli firma ile zaten çalışmam. en yakın avrupa'dan tedarik ediniz. bilmem kaç milisaniye geç tepki verir siteniz ama kafanız rahat olur. lise terk veletler bir ara yer sağlayıcı belgesi ile hosting satıyordu düşünün sektörün halini. r10 vb. ortamlarda görürsünüz zaten.

kurumsal olan firmalar da işte ancak bu kadar kurumsal oluyor. geçmiş olsun.
  • ciddi işletmelere aws, bütçe kasanlara digitalocean falan varken, dünya nerelerden nerelere gelmişken hüsnü abinin bursa 'daki data centerından hizmet alıp, kalitenin beğenilmediği olaydır. 100 yazılımcıya sorduk, "pluscloud ne amk" dediler.

rezalet puanım: -10 / 10.
  • evet, ülkenin yurtdışı bağlantıları stabil değilken, biraz da response time kazanmaya çalışırken giriştiğimiz yerli bulut sunucu aramalarında denk geldiğimiz, makul görünen bir firmaydı. en profesyonel görünenle bile çalışıldığında böyle sonuçlar ortaya çıkıyor ne yazık ki.

not: sitelerinde firma adresleri maslak yazıyor, nerede oldukları bile muamma.
  • yedeği olmayan müşterilerin de dahil olduğu rezalettir.

yahu bizim millet digitalocean, linode, microsoft azure, amazon web services gibi firmalarla neden çalışmaz da gider yarak kürek telefon bilgisayar home office çalışan sanal çakallara para kaptırır anlaşılır gibi değil.

yahu aylık 5 dolara linode'da 1 gb ram / 20 gb ssd veriyorlar al ne halt edeceksen et bre deyyus. üstüne cpanel trial kur 20 tane wordpress site çalıştır. allahın fakiri 5 doların da mı yok, donanımhaberden misin japon askeri misin ulan.

hadi bu yanlışı yaptın. peki yedeğin neden yok.. çok mu zor yedek almak. yedeğin yoksa zaten sen de yarak kürek iş yapıyorsun, dolayısıyla ağlamaya hakkın yok.
  • firmanın sikayetvar.com'daki savunmaları:

https://www.sikayetvar.com/plusclouds
  • ilgili firma sahibi yakin arkadasim oldugundan kendileri tarafima ulasip aciklama yapma talebinde bulundular, aciklamalarini asagida paylasiyorum:

"
    plusclouds olarak firmamız hakkında açılan bu başlık içerisinde kendimizi de söz hakkı doğduğunu düşünerek razi nickli yazar aracılığı ile size kendi açımızdan durumu izah etmek isteriz;

öncelikle firmamızın adının başlıkta açık olarak kullanılmış olmasına karşın bu soruna sebebiyet veren firma ve firma yetkililerinin isimlerini hukuki süreç başlayana kadar paylaşmamızın doğru olmadığı kanaatindeyiz.

plusclouds kendi sanallaştırma teknolojisini türkiye koşulları içerisinde geliştirerek avrupa’da bu alanda ülkemiz adına teknoloji sağlayıcısı olan tek firma olma şerefine erişmiştir. yazar arkadaşların da bahsettiği üzere aws, oracle, microsoft azure, vb. gibi rakipler ile rekabete girebilen bir firma haline gelmiştir.

veri merkezi odaklı olarak yaşanan bu sorun esnasında müşterilerimizin datalarının etkilendiği bir gerçektir. fakat bu başlığı açan yazarın bahsettiği gibi bir ödeme sorunu veya plusclouds tarafından doğan bir art niyet durumu söz konusu değildir. bu tezimizi desteklemek adına hukuki sürecin başlatılması için bütün resmi belgeler eşliğinde tarafımızca en kısa zamanda çalışmaların yapılacağını bilmenizi isteriz.

bu süreç esnasında bursa’da bulunan veri merkezi sağlayacağımızın kurumsallıktan tamamen uzak ve hukuki çerçevenin dışında olan bu tutumuna rağmen plusclouds olarak müşterilerimizi etkileyen bu sorunun çözümü için her türlü girişimi ivedi bir şekilde yaptığımızı fakat karşı tarafın bu girişimlerin hiç birine cevap vermemesi sonucunda bir mağduriyet doğmuştur.

biz plusclouds olarak bu başlık altında sorununu dile getirmiş veya çekincelerinden bahsetmiş olan her bir yazara kendimizi ifade etmek isteriz.

sorularınızı almak veya görüşme planlamak için eksisozluk@plusclouds.com adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

saygılarımızla,
    plusclouds ailesi
    "

gelen 2. aciklama:

"
    plusclouds olarak ne kadar ağır bir itham altında bırakılsak da hukuki sürecin etkilenmemesi adına buradan bilgi veya döküman paylaşımının doğru olmadığı kanaatindeyiz.

hukuki sürecin sonuçlanması ile beraber dökümanları burada paylaşacağımız için lütfen başlığı kaldırmayın veya editlemeyiniz.

herhangi bir sorunuz var ise veya konu ile alakalı görüşmek isterseniz lütfen e-posta (eksisozluk@plusclouds.com) adresimizden bizim ile iletişime geçiniz.

saygılarımızla,
    plusclouds ailesi.
    "
  • tedarikçi şahsın elinde, plusclouds yetkilisi ile yaptığı çeşitli whatsapp yazışmalarının kayıtları bulunuyor, bu yazışmaların yanlış ve yalan olduğunu ve data center probleminin gerçekten müşterilere söylediğiniz gibi bir "teknik arıza" sorunu olduğunu kanıtlamanızı isteriz.

ilk entry'de tedarikçiden alınann bilgiler aktarılmıştır, siz de lütfen sorunun kaynağının ne olduğunu teknik terimlerle anlatın, gerçeği söyleyen taraf olduğunuz ispat edilirse entrylerimi sileceğim.