• (bkz: türkçesi)

şimdi diyelim banyoya fayans döşeteceğiz. ustayla malzemeli olarak anlaştık. parayı da verdik peşin peşin.

zaman geçti fayanslar döşenmiyor. işlerimiz aksadı. usta'ya sorduk. "abi sorun bende değil, toptancıda fayans yok. bunlar piyasayı bitirdi." dedi. toptancıya küfrettik içimizden.

bir iki hafta sonra toptancıya denk geldik. "senin ustanın çekleri geri dönüyor. borcunu ödemeden o şerefsize mal vermem aga!" dedi. meğer usta bizi kekliyormuş. toptancıya hak verdik.

ek:
    rezalet gibi rezalettir.
  • (bkz: kepazelik)
  • web işinde neden sık sık yedek almak zorunda olduğumuzu yüzümüze çarpan bir rezalet. hosting işinde yerli firma ile zaten çalışmam. en yakın avrupa'dan tedarik ediniz. bilmem kaç milisaniye geç tepki verir siteniz ama kafanız rahat olur. lise terk veletler bir ara yer sağlayıcı belgesi ile hosting satıyordu düşünün sektörün halini. r10 vb. ortamlarda görürsünüz zaten.

kurumsal olan firmalar da işte ancak bu kadar kurumsal oluyor. geçmiş olsun.
  • yedeği olmayan müşterilerin de dahil olduğu rezalettir.

yahu bizim millet digitalocean, linode, microsoft azure, amazon web services gibi firmalarla neden çalışmaz da gider yarak kürek telefon bilgisayar home office çalışan sanal çakallara para kaptırır anlaşılır gibi değil.

yahu aylık 5 dolara linode'da 1 gb ram / 20 gb ssd veriyorlar al ne halt edeceksen et bre deyyus. üstüne cpanel trial kur 20 tane wordpress site çalıştır. allahın fakiri 5 doların da mı yok, donanımhaberden misin japon askeri misin ulan.

hadi bu yanlışı yaptın. peki yedeğin neden yok.. çok mu zor yedek almak. yedeğin yoksa zaten sen de yarak kürek iş yapıyorsun, dolayısıyla ağlamaya hakkın yok.
  • ilk mesajı ve plusclouds'un yazdıklarını okudum. iki açıklamadan biri yalan.

ilk mesaj doğru ise rezalet puanım 10/10. ancak olayı tamamen şeffaf bir şekilde öğrenmek gerekiyor. başlığı takibe aldım, merakla bekliyorum.
  • ciddi bir rezalettir. mağdur olanların nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda yasal bir düzenleme vardır umarım.

ancak; rezalet puanını düşük vermek durumundayım. düz adamım ben. otobüslü, avm li, kargolu rezaletleri seviyorum.
  • onceki entrylerde de belirtildigi gibi pek cok alternatif mevcut avrupada hizmet veren. latency de gayet makul oranlarda.
    aws, gcs, azure bir nebze daha pahali. vultr, digital ocean, linode ve hatta ramnode daha kelepir ve guzel hizmetler sunuyor.
    yahu hatta asiri derecede az param var ama cildiracak boyutlarda sunucum olsun istiyorum diyenlere de scaleway 3 euro karsiliginda sunucu veriyor. yani bu adamlar daha ne yapsin?

fakat vatandas durmuyor. turkiye lokasyonu istiyorum diyor. hal boyle olunca kendi verimerkezini isleten sirketlere yonelmek daha mantikli. keza herhangi bir veri merkezinden kafes, kabin hede hodo kiralayan firmalarin bu tip durumlar basina gelebilir. gelir demiyorum ama gelebilir. fiyatlarinin digital ocean ve benzerleri kadar pahali olmasini sevmememin yaninda bir de usd ile odeme alan bir turk girisimini kullaniyorum bir suredir. daha onceden de bir entry yazdim kendileriyle ilgili.
    begenilerim ve kaygilarimla birlikte buyrunuz cloudeos
  • bu sektörde çalışıyorsanız benzer birçok olayla karşılaşmanız muhtemeldir. burada durum o mudur bilmem ama bu sektörde alışılagelmiş durumlardan bir tanesi olmaya aday.

ikidebir aws ve digitalocean lafı duymaktan sıkıldım. digitalocean üzerinden gidersek 10$ olan paketlerini türkiyenin başarılı firmalarından benzer fiyatlara almak mümkün ancak 35tl diyince sanki 10$'dan kat kat pahalı geliyor insanımıza.

evet türkiye'de fiyatlar nispeten pahalı nedeni genel olarak türkiye'de araç almak vs yurdışında araç almak gibi. o yüzden birçok hosting firmasının kıbrıs'a kapak attığını görüyorsunuz. destek olunması gerekken vergilerle türk firmalarına köstek olunuyor.

bu sektörle içli dışlı olan biri olarak hosting hizmetini sağlayandan geliştiricisine veya hizmeti alan son kullanıcıya kadar %80 oranında birbirini kazıklamaya çalışan üçkağıtçı insanlarla çevriliyiz. evet işini yapan çok az insan/firma var, başarı onları bulabilmekte.
  • firmanın sikayetvar.com'daki savunmaları:

https://www.sikayetvar.com/plusclouds
hesabın var mı? giriş yap