şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın başına gelmiş talihsiz olay. ben de bu saat ve saat firmasının(ne biçim isim la bu) daha önce sahte saat satma gibi olaylarla nam salmış olduğunu ve üstüne entry sildirdiğini görmüştüm. (nasıl oluyorsa? her kafasına esen entry sildirebiliyor mu? herkes g.tten zarto olmuş ülkede..)

şimdi bu olayı arkadaşın klavyesinden aynen aktarıyorum.

--- spoiler ---

25.06.2018 saat 20:00 civarinda yabancı uyruklu arkadaşım(türkçe bilmiyor) zorlu center’daki saat ve saat mağazasından bana hediye saat bakmış. versace marka erkek saati 4020 tl nakit para ile satın almış. benim mekanik saat sevdiğimi bildiği için de mağaza çalışanlarından özellikle de ingilizce konuşarak teyit ettirmiş. saat pilli mi değil mi diye. saat pilli değil deyince de arkadaşım satın almış. aynı akşam saat 21:00 civarında zorlu center’da buluştuk ve bana hediyeyi verdi. hediyeyi açtığımda saatin üzerinde quartz yazısını gördüm ve sırf merakımdan şu soruyu yönelttim. umarım sırf markasından dolayı çok para ödememişsindir bu saate diye. bana cevabı: “ucuz değil ama pilsiz saat” dedi. saatin pilli olduğunu söyledim. bu mümkün değil, mağazada teyit ettirdim dedi. bunun üzerine mağazaya gittik ve durumu anlattım. klasik mağaza çalışanları çamura yatmaya başladı. biz pilsiz saat demedik vs gibilerinden. iade alıp, parasını geri verin dedim ve bana cevapları para iadesi prosedürlerinin bulunmadığı yönünde oldu. kamera kayıtlarını inceleyelim o halde dediğimde ise bu teklifimi reddettiler. ertesi gün bu firmanın genel müdürlüğünü arayıp durumu bildirdim. telefondaki kadın bana para iadesi olmayacağını, dilersek başka bir ürün ile değişim yapabileceklerini iletti. kendilerine şahsi nedenlerden dolayı iade değil de, sizin personelinizin satış yapabilmek adına yalan ve/veya eksik ingilizce ile olmayan bir özelliği varmış gibi satmalarından kaynaklanan sorun olduğunu söylesem de, robot gibi aynı cümleleri tekrarlayıp durdu. tüketici hakem heyetine resmi olarak başvuruda bulundum. şu an tek istediğim kamera kayıtlarının incelenerek satış esnasında geçen o konuşmaların dinlenmesidir. kendilerinin haksız çıkacaklarını bildikleri için de bunu yapmak istemiyorlar. turistik bölgelerdeki küçük esnaflar bile turist kazıklama yoluna gitmezken, böyle bir firmanın sırf yabancı uyruklu birine yalan dolan ile olmayan birşeyi varmış gibi söyleyip satış yapması kabul edilebilir bir durum değil. bu anlayış ve bakış açısı yüzünden ülkemizin uluslararası toplumda intibahı zaten olumlu olmamakta..

not: bu durumu şikayetvar sitesinde de yayımladım. tüketici hakem heyetinin kararı sonuçlanınca da ayrıca bildirim yapacağım.
    --- spoiler ---

bir de şu var;
    (bkz: saat ve saat firmasının sahte saat satması)
  • koskoca saat ve saat firmasının esnaf ağzıyla iş yaptığını öğrendiğimiz haklı rezalet.

ayrıca iade prosedürü nasıl yokmuş, bim'den alıp yarısına kadar yediğin yoğurdu bile tadını beğenmedim dediğinizde iade alıyorlar. profesyonellik değil yaptıkları.

bu arada hiç 4000 liralık saat hediye alan arkadaşım olmadı lan, alayı 3 kağıt peşinde benimkilerin.

(bkz: hayat çok mu güzel lan)
  • hile ile satış yapan firmalara oldum olası uyuz olurum. gelişmeleri takipte olacağımız rezalet.
  • dünyada yaşamak o kadar zorlaştı ki, herkes sahtekar kimseye guvenmeyeceksin. cep telefonunda facebook da milletin sictigi boka begeni gönderebilen insan saatin marka modelini internetten araştıracak kapasitede olmalı diye düşünüyorum.
  • ben de bu yıl şubat ayında kayışı deri bir saat alma hatasında bulundum bu firmadan. daha 3 ay geçtikten sonra derilerin rengi değişmeye lekeler oluşmaya başladı. mağazaya götürdüğümde ise deri saatlerin böyle olduğu yapacak bir şey olmadığı saati her gün kullanmamam (!) gerektiği kullanıcı hatası olduğu söylendi. uğraşmamak için parayla değişim istedim bu defa da saati alalı 2 seneden fazla mı oldu parçası üretilmiyor denildi. (daha 3 ay olmuş alalı ) neyse sonra bir şekilde parça bulunup 104 lira karşılığında kayış değiştirilecek onaylıyor musunuz diye mesaj geldi ve 1 hafta sonra mağazadan teslim alacağıma dair mesaj gelince almaya gittim ve bilmem ne artışlarından dolayı ücretin 204 liraya çıktığını söylediler. o andan sonra film ben de koptu diyebilirim. 104 liraya değiştirip çıktım mağazadan ve bir daha buradan alışveriş yapmam. gidip çakma saat alırım gene de buradan almam. velhasıl sattıkları ürünün arkasında durmayan kalitesiz bir firma.
  • kesinlikle uzak durulması gereken firmanın rezaleti. bu kaçıncı rezalet oldu haklarında sayamadım ama artık şaşırmıyorum bile.

benim başıma geleni de anlatayım ozaman. ankara kentpark mağazasından seneler önce bir saat almıştım, satarlerken ürünün ömür boyu pil garantili olduğunu ve pil değişim zamanında ücretsiz olarak değiştirileceğini üstüne basa basa söylediler. o zaman da inanmadım dedim bakın emin misiniz? yok efendim olur mu oyle şeyler biz böyle köklü firmayızlar havada uçuşuyor tabi.neyse dedim çıktım ve geçtiğimiz haftasonu pil değişimi için gittim aynı mağazaya. tabi alacağım cevabı bildiğim için tartışmaya da hazırlandım biraz. ürünün garanti belgesini ve faturayı da yanıma aldım. tartışma kısmını geçiyorum çünkü fazla uzatmadım, gittiğimde kıvıracaklarını biliyordum ve öyle de oldu. alaycı bir gülümseme ile çıktım mağazadan yapacak bişey yok. sonuçta satarlerken çektikleri numaralara inanmış gibi yapan bendim.

sonuç olarak artık bir karar aldım kendimce. bunların cezasını kendim vereceğim. ne zaman mağazalarını görsem içeri girip saat alacakmışım gibi yapıp en az 10 tane saat deneyeceğim, kararsız kalmış gibi yapıp pazarlık yapacağım. sonra da haklarındaki rezaletleri hatırlatıp vazgeçtiğimi söyleyeceğim. biraz uğraşsınlar bakalım. okuyanlardan da ricam şu ana kadar bu firmaya bulaşmadıysanız hiç bulaşmayın, bir şekilde bulaştıysanız da kişisel protesto eylemimi siz de uygulayın. inanın şu dediğimi her haftasonu 10 kişi yapsa herşey çok farklı olur.
  • içime öküz oturmasına neden olan olayları barındırmaktadır.

bir insan ayda bir kendine saat almıyor ki. yeri geliyor bir şeylerden kısarak, yıllarca kullanırız diye, kurumsal da görünen bir yerden alıyoruz saati. sonuç olarak paramızla rezil oluyoruz.

hele oradaki satış elemanlarını anlamak hiç mümkün değil. kraldan çok kralcı. oradan bilmem kaç liralık saat almaya gelmiş zaten, düdüklense de koymaz buna diye mi düşünüyorlar artık bilemiyorum. hiç mi alışverişe gitmiyorlar, kendilerini oradaki müşteri yerine koyamıyorlar. karşındaki müşteri de emekçi bir insan. asgari ücretle, kötü koşullarda seni çalıştıran adamların daha fazla kar elde etmesi için gösterdiğin bu çabayı anlayamıyorum. bugün kandırabildiğin o müşterilerden biri yarın sen telefon alırken aynı şekilde seni kandırırsa, haksızlığa uğratsa lütfen bir yerlerde ağlama, beter ol.

etrafımız onursuz, omurgasız insanlarla dolu. ne tarafa döneceğimizi şaşırdık.
  • yahu bu adamlar iflasın eşiğindeler. taksitle telefon satmak yasak olduğu için zamanında 5bin liraya taksitle telefon kılıfı satıp yanında iphone hediye eden adamların şirketi bura. ellerindeki malları satıp dükkanı kapatacaklar zaten, belki de malları eritemeden mallarına el konulacak.