şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ayda en fazla 31 gun var, 32.gun programi
  haftada 7 gun var, 8.gun programi
  bla bla bla
  filmler saniyede 24 karedir, yirmibesinci kare..
 • beyoğlu sinemasının kitap satılan bölümünde hala birkaç sayısını bulabileceğimiz dergi.ağır dergidir vesselam
 • içeriği çok sağlam ve eski her sayısı da bu yüzden eskimeyen bir dergi.maalesefki yeni fiyattan satıyolar eskileri de beyoğlu sinemasının orda
 • coca cola reklamlarında kullanıldıgından korktugum teknik.
  televizyon yayını kullanılarak insanın bilinçaltına belirli bir sloganı
  yerleştirmeyi amaçlar. insan gözü, tv izlerken saniyede 24 kareyi algılayabiliyorken, 25'inci karenin ise göz tarafından fark edilmese bile doğrudan beyne etki ettiği için bu şekilde bir bilinçaltı etkileşimi gerçekleştiriliyor.
  beyni "yüksek derecede ikna edici" olabileceği gibi, tahrip edici de olabiliyor.
 • sinema denen şahane sanatın içerisinde bizzat bulunan, bunu artık eni konu bir meslek haline getirip de tekniğinden otuna, otundan bokuna kadar her bir şeyini bilen insanların kendi aralarında takıldığı, sadece sinema izleyicisi olanların ise yanından bile geçmemesi gereken ağır bir dergiydi bu.
 • (bkz: 25 inci kare)
 • bir zamanlar sıra selviler'de bulunan bir tiyatro kursuydu. sahibi ahmet yirmibeş'ti. kendisi aynı zamanda şehir tiyatrolarının fotoğrafçısı olduğu için soyadından ötürü değil 25. karenin teknik anlamına son derece vâkıf olarak bu ismi koymuştur diye tahmin ediyorum yıllar sonra.
 • fight club ve cruising filmlerinde de kullanılmıs olan teknik.
  özellikle hic cinsellikle iligisi olmayan bir sahnede,fight clubda cinsel organ, cruisingde de cinsel birleşme göterilmiştir bu yöntemle.
 • bilinçaltını etkilemek adına en etkili yöntemlerden biri. bildiğim kadarıyla ilk olarak sinemalarda yiyecek içecek satışını arttırmak için kullanılmıştı. şöyle oluyor ki;
  normalde, standart olarak izlediğiniz bir videoda her saniyede 24 tane kare(fotoğraf) vardır.
  yiyecek içecek satışını arttırmak için sinemalarda ki filmlerin belli bölümlerinde seçilen 1 saniyelik alanı 24 kare değilde 25 kare yaparlar. yani 1 saniyede 25 kare oynar. fazladan eklenen 1 karede de süblimal mesajlar verilir. "patlamış mısır ye, kola iç" vs. gibi şeyler. bu olaydan sonra sinema da satılan ürünlerde % 35-40lara varan artışlar olmuş.
  günümüzde bildiğim kadarıyla mc donald's, coca cola, burger king gibi markalar tv'da reklamların içinde veya izlediğiniz sıradan bir belgesel içinde bile kullanıyorlar.