şükela:  tümü | bugün
  • edirne'nin kurtulus günü
  • 25 kasım 1960 dominik cumhuriyetinde trojillo diktatorlüğüne karşı çıkan bir hareketin üyesi olan mirabel kardeşlerin,cezaevindeki eşlerini ziyaret ettikten sonra tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür,bu olayın ardından 25 kasım, tüm dünyada kadına yönelik şiddete hayır günü olarak kabul edilmiştir.
  • doğum günüm.
  • 1911 yılında meksika'da anarşist emiliano zapata'nında yer aldığı tierra y libertad (toprak ve özgürlük) mitingi düzenlendi.
    1925 yılında şapka giyilmesi hakkındaki kanun çıktı. kanun kabul edilirken, rize'de şapka ve diğer inkılaplara karşı gösteriler yapıldı. göstericilerden 8'i idama mahkûm edildi.
    1934 yılında mustafa kemal atatürk, ismet paşa'ya "inönü" soyadını verdi.
    1936 yılında almanya ve japonya, avrupa kültürünü ve dünya barışını "bolşevik tehdit"ten korumak amacıyla bir anlaşma imzaladılar.
    1943 yılında sir winston churchill, franklin d. roosevelt ve çan kay-şek kahire'de bir araya geldiler; japonlar teslim olana kadar savaşa devam kararı alındı
    1948 yılında öğrenci velilerinin talebiyle, ilkokullara isteğe bağlı din dersleri kondu
    1973 yılında yunanistan'da askeri darbe gerçekleşti
    1979 yılında gazeteci abdi ipekçi'yi öldürmekten yargılanan mehmet ali ağca istanbul kartal maltepe askeri ceza ve tutukevi'nden kaçtı.
    1999 yılında yargıtay, pkk lideri abdullah öcalan hakkında verilen idam cezasını onayladı
  • hayatım boyunca hep güzel şeylere vesile olan gün. doğum günüm.
  • 2006 yılı itibariyle, istanbul'daki kadınların saat 18:00'de taksim tramvay durağında buluşup tünele kadar yürüdükten sonra "25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü" nedeniyle bildiri okuyacakları gündür.
  • yılın 329. günü.
  • gregoryen takvimi'ne göre yılın 329. günü. *

benim için ise; o olmasaydı benim de olmayacağım annemin doğum günü. *
  • vega'nın solisti deniz özbey akyüz'ün de doğumgünü, yaşasın yay kadınları!
  • george best'i aramızdan alan gün.