şükela:  tümü | bugün
  • türk metalci ve rockerlarının hacı olma fırsatını elinden kaçırdığı konserdir.
  • olsaydı, hayatımın konseri olacaktı. biletim hazırdı. otobüs biletim de hazırdı. iptal haberini aldım, yıkıldım. afişi, hâlâ duvarımı süsler...
    o zamanlar konserin iptal olmasının verdiği üzüntüyle, shit'zine'in editör kısmına yazdığım yazıyı yapıştırayım buraya... sıcağı sıcağına yazılmış bir yazı, duyguları daha dürüstçe ortaya koyuyor.

"bu sayıdaki yazımda birçok şeyden bahsetmeyi planlıyordum. ama bunları erteliyorum. çünkü yarım saat önce aldığım bir haber, beni tam anlamıyla yıktı. olay, 25 kasım'daki motörhead konserinin iptal olması. şu anda şoktayım. en sevdiğim, hatta taptoğım grubun, motörhead'in konserine bir haftadan azbir süre kala, kendimi tamamiyle konser havasına sokmuşken, bu olay beni yıktı. ama asıl sinirlendiğim olay konserin iptal olma nedeni. nedeni, seyirci azlığı!!! ulan motörhead'a gelmeyeceksiniz de, başka hangi grubun konserine geleceksiniz? pardon, tabii ki sizin gibi insanlara samael gibi techno grubu yakışır! ...
    ... biz burada izleyecek doğru dürüst yerli grup bile bulamazken, şımarık istanbullular motörhead gibi çeyrek asırı devirmiş, heavy metalin kilometre taşlarından biri olan, efsane grubun konserine gitmiyorlar. tabii o kadar çok konser oluyor ki oralarda, adamlar seçmeye başladılar, doydular herhalde. bu olay, saxon konserinde de yaşandı. ben konser saatlerinde buralarda saxon'u göremiyorum diye tepinirken, sonradan öğreniyorum ki saxon konserine koca şehirden sadece yüz elli kişi gitmiş. istanbullular, siz şımarık değilsiniz de nesiniz???? kıytırık norveçli black metal gruplarından biri gelse, konser salonu tıklım tıklım dolar! siz düzen metalcisisiniz! bazıları iplerinizi elinize almış oynatıyor ama farkında bile değilsiniz. lafım sadece istanbullular'a değil, bu anlattıklarıma uyan herkese. ve eğer bunlardan biriyseniz, elinizde tuttuğunuz dergiyi derhal bırakın, çünkü onda sizde olmayan bir şey var. heavy metal ruhu."
  • turkgitar.net sitesinde bununla alakalı bir röportaj var.

eyüp iblağ, daha önce yapılan slayer, ıan gillan, therapy gibi konserlerden sonra (ki 90'lar türkiye için harika bir konser dönemi olmuştur) "motörhead türkiye'ye gelsin kampanyası yapıldığını söylüyor. kampanyaya katılan kişi sayısı 2 milyona yaklaşıyor ve motörhead'in de o dönem turnede olmasıyla birlikte böyle bir konser yapılması planlanıyor. lâkin bu kadar büyük bir istek olmasına rağmen konsere 1 hafta kala satılan bilet sayısı 32'de kalıyor. bu yüzden ilk başta konserin ertelendiği duyurusu yapılıyor, ardından da konser iptal ediliyor.

bu andan tam 13 sene sonra 16 temmuz 2011'de motörhead türkiye'ye geliyor ve sonunda konserini gerçekleştiriyor.

motörhead gibi bir grubun, özellikle 90'larda gerçekten ortalığı kasıp kavururken, bu kadar üretken bir grupken ve başarılı albümler çıkarmışken türkiye'de ilgi görmemesi çok garip. motörhead daha sonrasında türkiye'ye tekrardan geldi ama 90'lar motörhead'ini izleyemeyen insanlar için gerçekten büyük kayıp oldu.

röportajın tamamını okumak isteyenler için.