şükela:  tümü | bugün
  • rezaletin abisidir.

oncelikle rezalet basligi iticiliginin farkindayim, ben de fitim inanin ama burada kamusal bir durum var. herkesin bilgi sahibi olmasini onemli buluyorum. destek verip kamu yararina olabildigince yayabilirsek yarin bir gun baskasinin basina gelmemesini saglayabiliriz umarim.

bir yakinim bu bankanin musterisi ve yakınımın 25/11/2016 cuma günü vadeli ve vadesiz hesaplarından internet bankacılığı aracılığıyla eft olarak 21700 tl mevduati bilgisi dışında ziraat bankası ve akbanktaki iki farklı kişi hesabına aktarılmış.

bankanın prosedürüne istinaden internet bankacılığı için bizzat şubeye gidip yazılı başvuruda bulunulması gerekmektedir. şahsa ait herhangi bir internet bankacılığı başvurusu bulunmamaktadır, şahsın internet bankacılığı hesabı bulunmamakta ve internet bankacılığı kullanılmamaktadır, buna karşı eft aracılığı ile ziraat bankası ve akbankta muhtelif hesaplara şahsa ait belirtilen tutarda mevduat internet bankacılığı aracılığıyla aktarılmıştır.

bankanın hacı halil mahallesi gebze/kocaeli ing bank şubesi ve gebze/kocaeli savcılığı kanalıyla gerekli şikayetler 25/11/2016 tarihinde olay şans eseri yarım saat içerisinde farkedilir farkedilmez bizzat şahıs tarafından yapılmıştır.

ilgili şube ve şube çalışanları hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, mağduriyetin en kısa sürede faiziyle birlikte giderilmesi, giderilmemesi durumunda gerekli her türlü hukuki haklar saklı kalmak kaydıyla başvuruda bulunulacak ve ilgili banka veya banka şubesi sorumlu tutulacaktır.

banka şubesinde yapılan tespit sonucu, mevduatın gönderildiği, yalnız şüpheli hareket olduğu banka sistemince saptanmıştır. yani şüpheli hareket olduğu anlaşılıyor ama mevduat yine de gönderiliyor. dilekçeler banka şubesine 25/11/2016 tarihi itibariyle verildi, umuyorum ki paranın aktarıldığı ilgili ziraat bankası ve akbank şubelerindeki hesaplara bloke konmuş ve paranın dolandırıcılar tarafınca çekilmemesi sağlanabilmiştir. tez zamanda nihayete kavuşmasını diliyoruz, takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

şimdi gelelim bankanın güvenlik açıklarına, herkesin bilmesini istiyorum, olay sadece bireysel bir durum değil, kamusal bir vaziyeti de mevcut. hani bir fıtrat varya, internet bankacılığı kullananlar dikkatli olsun diye, artık internet bankacılığı kullanmayanlar da potansiyel tehdit içerisinde. ayrıca, sadece internet bankacılığıyla ilgili bir durum da değil, banka çalışanları tarafınca da her gün onlarca bankacılık suçu işlenebiliyor. organize bir durum mevcut olabilir.

1) banka şube sırasına girseniz bir saatten az bir sürede bireysel olarak çekemeyeceğiniz tutardaki bir mevduat, hele de internet bankacılığı başvurusunda bulunmamış bir şahsın mevduatı, heleki vadeli mevduatı, hadi vadesizi açık hesabı geçtim nispeten daha az korumalı. nasıl hiçbir güvenlik olmadan çekilebilir?
    2)internet bankacılığı başvurusu yapmadan internet bankacılığı nasıl aktif hale getirilip, işlem yapılabiliyor? hadi işlem yapıldı, günlük para çekme limiti var, bu limitin otomatik değeri de 20 bin liradan çok daha az(bildiğim kadarıyla bin lira eğer siz banka şubesine günlük llimitle ilgili bizzat başvuruda bulunmadıysanız), dışarıdan dolandıcı kanalıyla şube destekli bir işlem yapılmadıysa dolandırıcılar günlük para limitinde de oynayarak bir internet bankacılık hesabını nasıl aktif olarak kendi tasarrufunda kullanabilir?
    3)yapılan bu işlem nasıl oluyor da mevduat sahibine bizzat bildirilmeden, veya stand-by'a alınmadan, hiçbir güvenlik sorgusu olmaksızın direk ziraat ve akbank şubelerine farklı şahıslar hesabına sorgusuz sualsiz aktarılabiliyor?
    4)ilgili banka çalışanlarının da suç işleyebilme potansiyeline istinaden bankalar ve banka şubeleri içerisinde herhangi bir denetim mekanizması var mıdır?
    5)banka şubesi çalışanlarıyla siber suçlarla ilgili örgütlerin ilişkisi sıkı bir takip altında mı?

bankacılığın ana unsuru olan "güven" olgusu şu an ne boyutlarda herkesin görebilmesini diliyorum.

edit:imla.
  • içeriden hatta şubeden birinin yaptığı kesin olan dolandırıcılığı (fraud) içeren rezalettir.

sms ler için de muhtemelen müşterinin telefon numarasını da değiştirmişlerdir.
  • bu sabah itibariyle yakınım bizzat şubeye gitti, paranın aktarıldığı şüpheli akbank ve ziraat bankası şube hesaplarına ilgili şubelere yazılacak dilekçelerle bloke konulmasıyla ilgili olarak son durumun ne aşamada olduğunu öğrenmek istedik ve gönderilen dilekçe kopyalarını almaya çalıştık, dilekçe kopyalarının henüz paylaşılamayacağı ve öğleden sonra ancak hazır edileceği söyleniyor.

yani ya işlemlerin başlatıldığı 25/11/2016 itibariyle dilekçeleri göndermediler ve top çeviriyorlar, yada işin içerisinde başka bir bit yeniği mevcut.

böyle kamusal bir olay herkesin başına gelebilir ve bankacılık sisteminin mevcut güvenliğiyle ilgili olarak ciddi soru işaretleri var, insanlara da emsal teşkil etmesi açısından tüm gelişmeleri bilahare tek tek paylaşacağım.
  • banka müşterisinin hesabından yapılan illegal para transferinden hemen sonra işlem banka sisteminde "şüpheli işlem" pozisyonuna alınmış olmasına karşılık paranın ziraat ve akbank'taki muhtelif kişiler hesabına aktarılmış olduğu tesbit edilmiş, yani stand by'a falan alınmamış para ve aynen aktarılmış. yapılan illegal eft'nin beş dakika içerisinde dolandırıcılar tarafından çekildiği tesbit edilmiştir. sistemde "şüpheli hareket" olarak kodlanan bir hareket nasıl olur da bizzat müşterinin teyidi olmadan beş dakika içerisinde hiçbir güvenlik sorgusu/suali olmaksızın aktarılabilir? madem para aynen aktarılacaktı, neden bu hareket şüpheli olarak sistemde kodlanır?

veya, banka sisteminde şüpheli hareket olarak kodlanan bir harekete neden hiçbir tedbir konulmaz ve eft aynen release edilir?

daha önce de belirttiğim gibi internet bankacılığıyla ilgili olarak müşterinin hiçbir başvurusu yoktur. internet bankacılığı başvuruları bireyseldir, şube veya çağrı merkezi üzerinden bizzat şahsın kendisi kanalıyla yapılması gerekmektedir. müşterinin hiçbir ing bank şubesinde ve çağrı merkezinde bireysel olarak yazılı veya sözlü hiçbir internet bankacılığı başvurusu bulunmamaktadır.
    1) internet bankacılığı kullanmayan ve bizzat şahıs tarafınca bireysel olarak aktive edilmemiş bir internet bankacılığı hesabından nasıl eft yapılabillir?
    2)internet bankacılığı hesaplarında bankaların belirlediği otomatik günlük hesap para hareket sınırı bellidir. 20 bin tl üzeri bir tutarın vadeli/vadesiz hesaplardan müşterinin bizzat talebi dışında çekilebilmesi mevcut sistem içerisinde mümkün değildir. günlük para hareketi limitiyle ilgili olarak bir başka başvuru daha olmalı ki ancak böyle bir tutar çekilebilsin. böyle bir başvuru yine banka kayıtlarında bulunmamaktadır ve müşterinin yazılı/sözlü böyle bir bizzat başvurusu da yoktur.

3)durum farkedilir farkedilmez, 25/11/2016 tarihinde müşteriniz olarak bizzat konuya hacı halil mahallesi gebze/ kocaeli şubenizden başvuruda bulunulmuş ve paranın aktarıldığı hesapların bloke edilmesi gerekliliğiyle ilgili olarak başvuruda bulunulması istenmiştir. bugün itibariyle de ilgili ziraat ve akbank şubelerindeki dolandırıcı hesap hareketlerinin bloke edilmesiyle ilgili olarak hacı halil mahallesi gebze/kocaeli şubenizin yazılı başvuru kopyalarını almaya çalıştık yalnız kopyaların hazır olmadığı bilgisini edindik, yani dolandırıcıların hesaplarına bloke konulmasıyla ilgili de gereken aksiyonun alındığıyla ilgili olarak şüphelerimiz mevcut. gerçi aksiyon alınsa da, para zaten çekilmişti.

velhasıl, mevcut durum ciddi bir güvenlik açığıdır ve güven odaklı çalışan bir bankada yaşanmaması gereken bir olaydır. bugün bize yaşatılan bu durum, yarın başka bir müşterinize de yaşatılabilir, belki de bizden önce yine başka bir müşterinize yaşatıldı ve sıra bize geldi, gereken önlemler alınmadı ve biz de yaşamak zorunda kaldık. umuyorum ki şu konuda bir farkındalık yaratılır da bizden sonra kimsenin başı yanmaz diyeyim.

gelişmeleri yine paylaşacağım, fikir verecek suser'lerin de ilgisini ve yorumlarını bekliyorum. konuyu insanlarla paylaşmanız dahi sürece katkı sağlar ve bizden sonra da yaşanabilecek emsal durumlarda alınabilecek tedbirlere ve aksiyonlara ilişkin ışık tutabilir.

saygılar.
  • ing bank gördüğüm en götveren bankalardan bir tanesi şöyleki

ota boka arar reklam yapmak ister... ama gerçekten işin düştüğünde de sorun çıkartılar..

bizim olayımız şu şekilde

eşim ile ben evlilik arefesinde balayı planları vesaire olgumuz vardı ikimzde kredi kartı limitlerimiz az kaybolursa vesaire biri kullanırsa sorun çıkarmayacak meblağlarda 2-3 bin tl yi geçmior dedik lazım olabilir şu süreç içerisnde birinin limitini artıralım.. eşim ing bank a başvuruda bulunuyor ve artırıp talebi reddediliyor şaşkınlık içerisindeyiz herhangi bir olgusu da yok neyse 15.000 tl falan borç var sanırım.. zamanında çektiği başka bir krediden onu ve kredi kartını borcunu ödeyip o banka ile tüm ilişkimizi kesiyoruz...

sonra yalvarıyorlar da alın götünüze sokun bankanızı diyor ve siktiri çekiyoruz ing bank a...

bulaşmayıp bu firmaya açık ve net...
  • (bkz: up)
  • sözleşmeleri şubede değil de kuryenet'in elemanlarına imzalatan ing bank'ın rezaletlerinden biridir.

25 kasım 2016 ing bank rezaleti ve benzeri rezaletlerde kurye firmalarının da soruşturmaya alınması gerektiğini düşünüyorum. bütün özlük bilgilerimiz bu firmaların otomasyon sisteminde kayıtlı. sözleşmeler kapı önlerinde imzalanıyor ve yaşanacak her türlü dolandırıcılıkta banka sorumluluk kabul etmiyor.

(bkz: #64238879)
  • (bkz: up reloaded)

olay herhangi bir rezalet değil, tüm bankalardaki işlem güvenliğini ilgilendiren bir konu. hukukçu ve diğer ilgili yazarların daha fazla ilgi göstermesi için up.
  • son durum itibariyle; paranın aktarıldığı hesaplara bloke konulmasıyla ilgili olarak banka şubesinin ziraat ve akbank şubelerine çektiği dilekçe kopyalarını almaya çalışmıştık. tabiki burası türkiye ve sadece telefonla aramışlar şubeyi, herhangi bir dilekçe yazılmamış edilmemiş. kopyalarını alamıyoruz, bende yok banka müdürüne sorun lütfen şeklinde bir feedback aldık şubenin şefinden yani dilekçeyi çekmesi gereken şahsiyetten, çok muhtemeldir ki dilekçe falan yok yani.

yahu, bireysel internet bankacılığı başvurusu dahi olmayan birinin, nasıl olur da şube veya çağrı merkezi desteği olmaksızın internet bankacılığına girip 21700 tl'si başka hesaplara aktarılıyor. ben başka bir bankayla çalışıyorum, internet bankacılığı için şubeye gittim, dilekçemi verdim imzamı attım, zarf içinde aldım şifreyi. neyse, yapılan bu eft'nin illegal olduğunu sistem de anlıyor ve "şüpheli işlem"kodu atıyor, paranın release edilmesi için hesap sahibine hiçbir bilgilendirme yapmıyorsun, yaptığın tek bilgilendirme sms olarak şu kadar tutardaki paranız eft'yle bilmem ne hesaplarına aktarılmıştır şeklinde.

sonrasında hesap sahibi sms'i görür görmez, n'oluyor dercesine şubeye koşuyor.

ya madem şüpheli işlem, o zaman hesap sahibinden teyitle işlem yapılması gerekmiyor mu? ayrıca, para 11:56'da ısparta ziraat şubesine aktarılmış, dolandırıcı parayı 12:03'te ziraat bankası üsküdar bağlarbaşı şubesinden çekmiş. yani, bir kişinin üsküdar bağlarbaşı şubesinde 7 dakika içerisinde sıra alıp parayı çekmesi mevcut koşullarda bence mümkün değil. biri para yattı koş dese dahi 7 dakikada o şubeden o parayı çekemezsin. para yattı teyidi gelmeden önce sıra alman gerekir, bu da bence pek mümkün değil.

durum çok ciddi bir dolandırıcılık vukuatı, yani birincisi farklı illerdeki bankalara aktarılıyor para ki aksiyon alma veya bloke yapılabilme şansı düşük olsun ve zaman kazanılsın. ikincisi, siz savcılığa başvursanız dahi yine farklı illerdeki savcılıklar devreye girene dek adam parayı çekip hiç etmiş olabilir.

para hesap gebze/kocaeli ing bank şubesinden, ısparta'daki ziraat bankası şubesine ve akbanka aktarılıyor, sonra dolandırıcı parayı 7 dk içerisinde üsküdar/bağlarbaşı şubesinden çekiyor, savcılık da banka şubesi de ısparta'dır, istanbul'dur irtibata geçeyim şudur budur diyene dek, para çekildiğiyle kalıyor. he banka zaten telefonla aramış karşı şubeleri bloke koyabilmek için, onu da parası çekilen vatandaş şubeye hücum ettikten sonra yapıyor. vatandaş şubeye gidene dek, para çekildi zaten efendi, senin sistemine ben üç nokta koyayım, ohooo.

he burada bankanın internet bankacılığı güvenlik sistemi zaten iflas etmiş, sadece internet bankacılığı kullananlar için değil, kullanmayanlar için de iflas etmiş. bu bankada mevduatı olan herkesin parası tehlikede peşinen belirteyim. bugün benim yakınımın başına geldi, ben burada yazıyorum, yarın başkasının başına gelir su içer olur biter.

bugün gebze/kocaeli ing bankası banka müdürüyle konuşacağız, detayları bilahare ileteceğim.
  • bimer ve cimer üzerinden de ihbar/şikayet bildirimlerine aktarılması gereken rezalettir.

savcılığa başvuru kadar önemli bir süreç bu.. müşteriyi ciddiye almayan banka böylece hükümeti ciddiye almak zorunda kalır. hem de şu ohal döneminde akp zaten coşmuş durumdayken.. uğraşsınlar dursunlar...