• an itibari ile başlamış olan gerginliktir.gün içinde rus gemilerinin ukrayna donanmasını vurması ile ayyuka çıkmıştır.hayırlısı bakalım.
    zorunlu edit:kaynak işini de diğer yazar arkadaşlarımıza bırakalım onlar da ekmek yesin.

baya zorunlu edit: “savaş” kelimesi baya bi sıkıntılı evet.zira savaşın kıyısından dönüldü de herneyse.
    adminler onu “gerginlik” diye düzeltirse en azından özelden genelden söven elemanları mutlu ederiz.kimse üzülmemiş olur. işsiz gibi özelden genelden sövmenize gerek yok bu arada.yapabileceğiniz tek şey oydu bloklayınca onu da yapamayacaksınız.burada da ne yazılmış yazılmamış okumuyorum bile valla.herneyse.
  • kaynak olaydı iyiydi, kaynak iyi olurdu, yakışırdı.
    başlayıp, başlamaması beni ilgilendirmeyen savaş.
    benim derdim bana yeter. bir de rusyaydı, ukraynaydı uğraşamam.
  • 21. yy'a yakışan hareketler değil bunlar . hiç mi akıllanmadınız?
  • rusya'nin azov/azak denizindeki ukrayna donanmasini bloke etmesi hadisesi.

washington post
    theguardian

bloke olayinin gerceklestigi uluslararasi kerch bogazi

edit: an itibariyle ukrayna devlet baskani poro$enko askeri kabineyi topluyor.
  • --- spoiler ---

ukrayna genel kurmay başkanlığı rusya ülkemizi işgal ediyor .gemilerimize ateş acıyor gemilerimize asker çıkardı dedi
    --- spoiler ---

bunu diyecegine ruslara "manyakmisiniz ulan" cekseymis daha etkili olabilirmis!
  • instagram'da "@birparcatuhaftik" isimli sayfanın gelişmeleri ışık hızıyla paylaşıyor olduğu olay.

paylaşımların gerçekliğinden emin olmamakla birlikte sayfayla bir bağım yoktur.
  • savaş değil sadece karasularının ihlali söz konusu.
    ukrayna donanmasına ait 2 hücumbot ve 1 romörkör azak denizinden kerç boğazına ilerlerken, rus savaş gemileri bölgeye intikal etti ve iddialara göre rus gemileri ukrayna gemilerine önleme sırasında taciz atışlarında bulundu.
    kerç boğazı, ruslar tarafından kapatılmış durumda.
    rus sahil güvenlik gemisi 'ızumrud' bir ukrayna romörküne çarpmış ve hasar almış
    rus sahil güvenlik gemisinin ukrayna römorkörünü önlemesi
    ukrayna gemileri boğazın 3 mil açığında beklemede.
    olayın yaşandığı nokta
    rusya, kerç boğazını geçişlere kapattı.
    olaylara ait video kayıtları
    rus gemileri bir ukrayna hücumbotuna 30mm'lik silahlar ile atış gerçekleştirdi, hücumbot isabet aldı ve yanmaya başladı. 2 ukrayna denizcisi yaralandı(düzeltildi).
    vurulan gemi gyurza-m sınıfı berdyanks hücumbotu, motor kısmından aldığı hasar yüzünden hareket edemiyor.
    ukrayna gemisine ait ''mayday'' çağrısı ses kaydı
    rus özel kuvvetleri, azak denizi açıklarında, kreç kenti yakınlarındaki ukrayna donanmasına ait 2 hücumbot ve romörköre baskınlar yapmaya başladı. 23 ukraynalı denizci esir alındı.
    rus yanlısı bir haber bu olanların yaşanmadığını ve ukrayna gemilerinin üslerine döndüğü aktardı(yalanlandı).
    ukrayna deniz kuvvetleri ve savunma bakanlığı internet siteleri şutlanmış.
    kerç boğazı gemi trafiği, saat 22:56
    ukrayna topçuları donetsk şehrine topçu atışları yapıyor, donetsk, rus yanlısı milislerin kontrolündeki en büyük şehir.
    poroşenko'nun kurmaylarıyla toplantı yapmadan önce çekilmiş fotoğrafı
    poroşenko, ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi kararını hemen parlamentoya sunacak. poroşenko, ayrıca sıkıyönetimin savaş ilanı olmadığını söyledi.
    rusya tarafından ele geçirilen gemiler kerç limanında.
    bir başka görüntü.berdianks(u-175), nikopol(u-176) ve yank kapu römorkörü görülüyor.
    amerikan hava kuvvetlerine ait rq-4b insansız hava keşif aracı doğu ukrayna üzerinde uçmakta, saat 14:10-26 kasım.
    ufak bir hatırlatma; amerikan donanmasına ait uss harry s. truman(cvn75) uçak gemisi ve görev gücü akdeniz açıklarında.
    ukrayna devlet başkanlığı, meclis'den aldığı yetki sonucu ülkede 25 ocak 2019'a kadar sıkıyönetim ilan etti.
    sıkıyönetim ilen edilen bölgeler
    putin, savaş kabinesini kırım yalta kentinde cuma günü toplayacak.
    ukrayna gemisinin aldığı hasar
    rusya ilhak ettiği kırım'a s-400 hava savunma sistemleri konuşlandırdı.
    ukrayna'da 40 yaşın altındaki erkekler askere alınacak.
    amerika, rusya'nın kırım'daki faaliyetlerini dikkatle takibe almış durumda. krizin başlamasından bu yana keşif uçakları bölgede hergün uçuş yapmaya başladı.
  • ortaoğu'daki kartların yeniden dağıtılacağına şüphemin olmadığı savaş.
  • rus savaş gemisinin ukrayna römorkörüne kafa atmasıyla sonuçlanan ufak bir sürtüşme. ortada savaş filan yok.

https://www.youtube.com/watch?v=gctsdacg5xa
hesabın var mı? giriş yap