şükela:  tümü | bugün
  • bunun adı ticarettir. eğer becerebiliyorsan 5 liraya hatta ve hatta 10 liraya bile satabilirsin.

zira dini bütün bir arkadaşımdan duymuştum "ticaret sünnettir".

z.ö.g.e. : inanın bende bu durumdan şikayetçiyim. lakin adamlara sorduğun zaman elle tutulur tek argümanları bu!!! bunun adı ticaretmiş!!! hacı amcalar var mesela esnaflık yapan. onlarla konuştuğumda da sünnet' ten dem vuruyorlar.

yeter la vurmayın, vallaa kapitalist değilim lan!!!
  • ayak üstü adam sikmektir.
  • eminönünden alınan 2liralık taşlı allı pullu peçete tutacağını orjinal anahtarlık ve çakmakların yanında 30liraya satmaktan daha insaflıca olan bir harekettir.
    ama bunu sakın evde denemeyin.
  • bunun adi cok buyuk ibneliktir. hele o 33 luk siseler var ya her kim bulmussa, o kar ettigi 17 cl icinde bogulsun tanridan dilegim.
  • (bkz: böyle iyi mi)
  • mecburen bulunduğunuz bir ortamda satılan ürün olduğu halde fiyatı serbest rekabetle ve ticaretin halleri ile açıklanmaya çalışılan kazıklanma. seçeneksiz yerde yüksek fiyat uygulamanın serbest rekabetle ne ilgisi var ki "istersen alma" deniyor. çölde miyiz de susuzluktan ölelim?
  • arz-talep meselesidir. tekel olmadığı, insanlar ona muhtaç olmadığı sürece her şirket istediği fiyata istediği ürünü ya da hizmeti satabilir. almazsın, olur biter.
    ya da şöyle sormak lazım 3 liralık suya çemkiren arkadaşa:
    diyelim ki makine mühendisisin (atıyorum). makine mühendisinin de sektördeki ortalama maaşı 3000 (yani gideri bu, bunu da attım esasında). ama şirketin biri geldi, sana 20000 tl maaş veriyorum dedi, ne yaparsın, "hayır, ben esasında gideri 3000 olan hizmeti sana 20000 tl'ye satmam, seni böyle kazıklamam" deyip işi reddeder misin?
    ya da daha basite indirgeyelim. 5000 tl'lik bir arsan var, küçücük. ama çevrendeki tüm arsaları bir adam toplamış, oraya bir site yapmak istiyor. senin arsanı da almak istiyor ve sana 100000 tl'lik bir teklif sunuyor. o arsayı o fiyata satmayı reddeder misin?
    bu iki soruya da evet cevabını veriyorsan, su alacağın zaman haber ver de aradaki 2,75 tl'yi hesabına göndereyim. senin gibi adam kalmadı bu dünyada çünkü, soyun tükenmeden korumak lazım.
  • gayet normal bir hadisedir.
    bazı ürünlerin bazı mekanlarda pahalı satılması o ürünü satan esnafın(keyfi olarak) insanları kazıkladığı anlamına gelmemektedir.
    ticarette ürünlerin fiyatlarını belirleyen o ürünün tezgaha gelene kadarki maliyetidir.
    satılan ürünün maliyeti de o ürünün alış fiyatı değildir sadece.
    son müşteriye gelene kadar birçok maliyet aşamasından geçer.
    "olum bu bizim bakkalda 25 kuruş lan" çok geçerli değildir havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde, işlek caddelerde.
    bu tür mekanlarda ya yüksek rakamlarda ihalelerle ya da çok yüksek kiralarla işyeri açılır. en kıytırık avm de bir işyerinin metrekaresinin kirasının 80-100 tl gibi fiyatlarda olduğunu hatırlatmak isterim. havaalanlarını siz düşünün artık.