şükela:  tümü | bugün
 • ikea'da var böyle birşey.gayet de işler görünüyor."vay be!" diyorsun, "25 m2ye herşeyi sığdırmışlar."

  herşeyi sığdırmışlar sadece kapıları sığdıramamışlar! o kapıların her birinin yaklaşık 1 m2 süpürme alanı olduğunu gözardı edecek olursak süper bir plan gibi görünüyor.
  bir duvarın kenarından girer girmez hooop salondasın! ilerde yatak odasına giden koridordayım sanıyorsun, bir de bakıyorsun klozet ve duş teknesi karşında.meğer burası banyoymuş.

  neyse ki; içlerini ikea fonksiyonelliğiyle döşemişler de kapıların yokluğu hiiiiç mi hiç belli olmuyor, sen de eksik olan şeyi anlayana kadar bir kaç kez dolaşıyorsun. bu sırada şanslıysan koridordaki solucan geçitlerini bulabilirsin.
 • bana gore olmayan yasam tarzidir. zira nordic milletinden degilim. ferah olmali evim, sikis tikis degil. ikeayi gezerken bile ruhum daraliyor bu 25 sqm evlerde. akdenizliyim vesselam.
 • (bkz: 40 m2 almanya)
 • yurttur orası yurt. 25 m2de tek başına belki yaşayabilirsin, kafan rahat ne istersen onu yaparsın, yersin içersin, canın ne zaman isterse uyursun istemezsen uyanmazsın falan filan.

  peki ya biz zavallı öğrenciler ne yapalım. 25 m2de 3 kişi göt göte yaşamadık mı dersin. o 25m2de uyursun, yemek yersin, ders çalışmaya çalışırsın, ağlarsın, gülersin, kavga edersin, intihar edersin vs vs...

  "ohh be ne güzel sabah dersim yok mışıl mışıl uyucam" dersin de onları geç güzelim nah uyursun. daha gün aydınlanmadan uykunun en tatlı yerinde fön makinesinin sesiyle uyanmak mı istersin yoksa takır tukur topuklu ayakkabıyla göt kadar odada koşuşmaya çalışan ayak sesleriyle mi?

  en şişmanımız bile 36 bedenken yine de birbirimize çarpmadan aynı anda ayakta durmayı başaramadık koca sene boyunca.
 • katlanılır.
 • temizliği çabuk biter.
 • sadece ikea'da yoktur, avrupa'da cogu ogrenci bu tur studyolarda yasamini surdurur.

  sahsen iki bucuk yildir 15-17 m2 studyolarda yasiyorum. m2 basina kiranin 30-50eur arasinda seyrettigi sehirlerde elde pek secenek kalmiyor zaten. eve cikma olayi var tabi ama o buranin konusu degil.

  nihayetinde 25m2 de yasam ilk olarak cok zor, hatta imkansiz gibi gelebilir insana, lakin istedikten ve/veya baska alternatif olmadiktan sonra kisi yarisi kadar yerde bile yasamaya alisiyor bir sekilde. aman aman bir problem olmaktan da cikiyor bu olay bir noktadan sonra.
 • ben 45 m2'de yaşayamazken 25 m2'de nasıl yaşıyorlarmış diye merak ettiğim hadise. kediyle birbirimize çarpıp duruyoruz, iki misafir gelse üçüncü göze batıyor "ev kalabalık mı oldu ne" diye homurtular başlıyor. bildiğin kutu gibi ev. ilk bakışta size çok çekici gelebilir ama kutu gibi bir evde yaşamak bir süre sonra insanı delirtir. evin bir ucundan diğerine 3 saniyede gidersin, eşyaları eve sığdırmak için mühendislik mimarlık ve ne gerekiyorsa hepsine harikalar yaratırsın, mutfakta soğan soyarsın kokusu yatak odandan çıkmaz, yan daire ile beraber kalıyormuş hissiyatına girersin çünkü duvarlar kağıt gibidir, montunu koltuğa atsan ev dağınık görünür, asayım desen evde askı koyacak yer bulamazsın. sonunda cinnet geçirip ne var ne yoksa evden atarsın, sorana "minimalist yaşam tarzını benimsedim" dersin. 25 - 60 m2'ler arasında yaşam sıkışıktır. ziplenmiş gibidir. büyük ev hayalleri kurdurur.
 • tek başına yaşamak için bile ideal değildir, affedersin osursan durulmaz içeride. hayır nickimin olayına girmeyeceğim bile, pöff.*
 • (bkz: hücre hapsi)