şükela:  tümü | bugün
  • inanılır gibi değil, bu artış sayısı hiçbir yerde yok, ki bu daha açıklanan. hala sokağa çıkma yasağı yok, ünlüler hayat eve sığar diye 5 katlı bahçeli villalarından güya kampanyaya katılırken işçi sınıfı her gün toplu taşıma kullanıp işe gitmek, onlarca kişilik yemekhanelerde yemek yemek zorundalar.

sırf ekonomiye zarar gelmesin diye bütün insanların hayatı riske atılıyor. 2-3 haftalık bir sokağa çıkma yasağında vatandaşa destek olmak bu kadar mı zor? ülkede insan canından daha ucuz hiçbir şey olmadığını her gün görüyoruz bu vesileyle. yazık!

edit: yazar arkadaşlar ekledi, bazı fabrikalarda yemekhaneler kapatılmış, onun yerine ekmek arası bir şeyler (örneğin ıspanak) veriliyormuş öğlen. lütfen inadınızdan vazgeçin ve insanları mağdur etmeyi bırakın artık.
  • 15 temmuz'da sokağa çıkarıp,
    tankın önüne yatırdığın vatandaşları,
    15 gün evinde oturtup, masraflarını karşılayamamak!
  • kafayı yicem amk her yerde götü rahat olanlar evden çıkmayın diyor ya deliricem. saha çalışanıyım işim parayla iletişimle geçiyor kirada kalıyorum yarın işe gitmek zorundayım ama hala dalga geçer gibi çıkıp herkes kendi ohalini ilan edebilir evden çıkmayabilir diye açıklama yapıyor sayın bakan. bir diğeride dua ile aşıcaz diyor abi şaka gibi bi ülkede yaşıyoruz ya kimse sesini çıkarmıyor herkes koyun gibi dalga geçenler bile var illa ailesinden birimi ölsün amk bunların anlaması için
  • *üst edit*
    açıklama gelmiş, ilk entryde sayılar olmadığı için üst edit yapayım ben.
    son 24 saatte 5035 yeni test sayısı, 561 yeni vaka, 15 can kaybı.
    toplamda; 2433 vaka, 59 vefat.
    süreç çok kötü ilerliyor şahsi görüşüm. çok hızlı yayılıyor ve tek çare kapsamlı bir sokağa çıkma yasağı.
    *üst edit*
    güven vermeyen açıklamalardır.
    ölümleri; hayatını kaybedenlerin yakınlarından, hastane çalısanından, hizmetliden, hemşireden öğreniyoruz.
    -herkes kendi ohalini ilan etsin diyorlar, ama sabahın köründe yüzlerce kişinin çalıştığı fabrikada çalışan kişi nasıl ohalini ilan edecek söylenmiyor?
    şeffaf değilsiniz!
    - pidecisi, öğrencisi, tabakçısı, hırdavatçısı, özel sektörde çalışanı hepsi iyi haber bekliyor.
    -çin gibi, avrupa gibi olmayacaz önlemimizi aldık dendi, vaka sayımız çok hızlı artıyor.
    -sen sokağa çıkma yasağı almadan, fabrikada çalışan adam nasıl kendini korusun yüzlerce kişi içinde.
    -5 saat toplantı yapıyorsunuz, sonra efendim süreci iyi yönetiyoruz diyorsunuz. süreç ne? herkes kendi ohalini ilan etsin.
    - gazeteci soruyor ücretli öğretmenler konusunda bir çalışmanız var mı?diye cevap olarak; sözleşmelerinde yazıldığı gibi girdikleri ders başına ücretlendirme yapılıyor diyorsun. desenize halkımız ferah olsun, kimseyi mağdur etmeyecez, gerekirse devletimizin tüm olanağını seferber edeceğiz, hepsinin maaşını ödeyeceğiz, kimse işten çıkmayacak.

gerçi kime yazıyorum ki bunları, biris özel hastane sahibi, birisi zincir otelleri var, birinin kolejleri var. ali'yi ahmet'i kim sallasın.
  • edit; mesaj kutum inanılmaz dolmuş. herkese oradan tek tek cevap veremem. ben sağlıkçı veya doktor değilim. amcam mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıklarında prof. doktor. hatta ekip yöneticisi.

edit2; niye susuyorsun yazsana diyenler var. arkadaşlar öncelikle amcamın başını yakamam. ikincisi benim bildiklerimi buraya yazmam hiçbir şeyi değiştirmez fakat galeyana gelecek arkadaşlar için ben ve çevremin başı derde girebilir. mahkeme kararı ile attığınız adım dahi anında tespit edilebiliyor.

edit3; her şeyi zaten az çok biliyor veya tahmin ediyorsunuz. evde durmak, kendimizi izole etmek en doğrusu. asansör düğmesinden tutun, marketten aldığınız kapalı poşetli gıdaya kadar kadar buralardan kendinize bulaştırabileceğiniz bir virüs. bu yüzden ayakkabılarınızı dahi eve almadan, dışarıdan aldığınız peketli ürünleri sabunlu suyla yıkayarak ve hatta fastfood vb gibi restaurantlardan da yemek almayı yemeyi keserek riskinizi azaltınız. bu virüsun etkileri dünya üzerinde en az 2 sene kadar sürecektir.

ah bir konuşabilsem, ah bir yazabilsem. ah yani önümde susma engeli olmasa.

kayıtlı vaka sayısı bundan çok daha fazla.
    ölüm sayısı da fazla. fakat kişi korona teşhisi ile hastaneye yatıyorsa ve kronik rahatsızlığı varsa ölüm sebebini kronik hastalık üzerinden işliyorlar. örneğin kalp yetmezliği. örneğin kanser. örneğin embole. böylelikle korona ölüm vakası artış göstermiyor.

çok şey var yazmak istediğim, bildiklerimi aktarmak istediğim ama işte yapamıyoruz.
  • size bir örnek vereyim fatih terim sıradan bir vatandaş olsaydı şu an virüs bulaştığını dahi bilmeyecekti. testler şu an iki gruba yapılıyor imkanı olanlar ve ciddi semptonları olanlar. aramızda bu virüse bulaşmış ancak günlük hayatına devam eden bir çok insan olduğunu düşünüyorum.
  • hem ayranımız dökülmesin*hem götümüz sikilmesin* modunda yönettiğimiz süreç.

günün sonunda hem ayranımız dökülecek, hem de götümüz sikilecek gibi duruyor.
  • tüm vekilleri her gün meclise bekliyoruz. başkan ve bakanlar da meclisi yönetsin. her gün işe giden insanlara psikolojik olarak destek olacaktır bu.
  • biim kurulunun sokağa çıkma yasağını önerdiğini ama "o" kabul etmediğini, gönüllü karantinaya girin diyip zorunlu işe giden asgari ücretli işçilere tek söz etmemesi gibi iyi biliyorum.2 bin odalık saraylarda gönüllü karantina çok kolay.
  • vatandaşlarını korumak için ekonomik yetersizlikten ötürü sokağa cikmayi yasaklayamayan bir ülkeden söz ediyoruz.

soran olursa güçlü devlet, güçlü ekonomi, dünya kiskaniyor dersiniz.