şükela:  tümü | bugün
 • t: türkiye cumhuriyeti devlet yönetiminden beklediğimizi kktc yönetiminin yapmasıdır.

  kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde (kktc) corona virüsü nedeniyle alınan ekonomik önlemler kapsamında başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 56 kesinti yapılması kararlaştırıldı. ayrıca 5 bin liranın üzerinde maaş alan memurlara da bu ay başında itibaren maaşlarında yüzde 25 kesinti yapılacağı açıklandı.

  --- spoiler ---
  kktc başbakanı ersin tatar, bakanlar kurulu toplantısının ardından alınan ekonomik kararlarla ilgili açıklamada bulundu.

  küresel salgınla ilgili toplumsal olarak fedakarlık yapma zorunluluğu olduğunu belirten başbakan tatar; başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 56, ayrıca 5 bin liranın üzerinde maaş alan memurlardan da yüzde 25’e kadar uzanabilecek kadameli kesinti yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

  en yüksek maaş ise net 8,500 tl’yi geçmeyecek şekilde kesintinin yüzdeliğine bakılmaksızın düzenlenecektir.

  * örneğin; 6 bin tl net maaş alan birinden yüzde 16, 10 bin tl maaş alan bir kamu görevlisinden yüzde 25, başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve (milletvekilleri) siyasi kamu görevlilerinin maaşlarından yüzde 56´ya varan kesintiler yapılmıştır.

  * net 5 bin tl’nin altındaki maaşlara hiç bir kesinti yapılmayacaktır.
  --- spoiler ---
  kaynak