şükela:  tümü | bugün
 • putin bir de salgin bittikten sonra banane lan cikmam cizmeden diyormus.
 • sıcak denize inmeyi bırak.
  rusya'nın hakimiyetinin suriye-libya-ıtalya üçgenine yayılmasıyla akdeniz bir rus denizi haline gelir.
 • adamlar virüsü daha iyi anlamak ve belki de tedavisini bulmak için virüse gidiyor, avel avel virüsün ülkeye gelmesini beklemiyor.

  bizim hırtolar da rus askerlerinin italya'ya girmesi diye başlık atıyor
 • başlıkta, sıcak denizlerden başka laf duymadım.
 • rusya'nın gördüğü propaganda fırsatını değerlendirme girişimi.(bkz: #103951439)

  büyük ihtimalle yaptıkları medikal yardım öyle çok yüksek maliyetlere sahip değildir. fakat bunu doğru yerde ve doğru zamanda yapınca, değeri normalin kat ve kat fazlası olabiliyor.

  rusya propaganda yapmayı çok seven bir ülke. bunun için de küresel çapta çok fazla yatırım yapıyor ve para harcamaktan çekinmiyor çünkü iletişim araçlarının önemli derecede geliştiği 21. yüzyılda farklı ülkelere sızmanın en kolay ve ucuz yolu propaganda yapmak. bu uğraşlarının altında da farklı ülkelerde nüfuzunu artırmak yatıyor. zaten ab karşıtı fikirlerin gün yüzüne çıkmaya başladığı italya'da, bu fikirleri daha da güçlendirmeye çalışıyor ve halk arasında bir taban bulması için çabalıyor. eğer bir fikir toplumda yer edinirse, o fikre yönelik siyasetçiler ve siyasi partiler ortaya çıkmaya başlar. çünkü ortada gittikçe güçlenen bir akım vardır ve birincil önceliği her zaman "kazanmak" olan politikacı, bu akımı değerlendirme girişiminde bulunur. toplumda bir fikrin taban bulmasını küçümsemeyin. nigel farage denen şaklabanı bile sözüne itibar edilen birisi haline getirdi britanya'da.

  fransa'da bunu le pen ile gerçekleştirmeye çalıştı putin. neyse ki macron yoluna taş koydu. italya'nın fransa'ya göre ne yazık ki daha zayıf olduğunu düşünüyorum çünkü toplumda çok fazla mantıktan arındırılmış milliyetçiler var ve bu kesim manipüle edilmeye her zaman daha açıktır. rusya da bu topluluğa oynayacak büyük ihtimalle. eğer ab yanlısı avrupalı liberaller durumun ciddiyetini kavramakta yavaş kalmaya devam ederlerse, rusya ve çin gibi iki pislik diktatörlüğün etkisinin sars-cov-2 gibi hızla yayıldığına şahit olabilirler.
 • yeni dünya düzeni nedir diye soran varsa işte tam olarak budur. (bkz: new world order)
  italya'ya avrupa birliği değil rusya yardıma gidiyor. avrupa birliği konfederatif yapıdan tam bütünleşmiş federatif yapıya sahip bir devlete evrilecek derken, bu olay resmen bölgesel entegrasyon hareketleri için sonun başlangıcı. bundan ab gibi nato da payına düşeni alacaktır. dünyada umut bağlanan abd'nin ise artık global krizleri çözmekte tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. batı blokunun doğu blokuna psikolojik olarak yenildiği algısı yerleşecek. bir virüs, dünyanın ekonomik konjonktürünü, stratejik ittifaklarını, politik bloklarını, küresel kurumlarını ve uluslarası düzenini resmen dönüştürmeye başladı. bir diğer önemli husus katolik dünyasının kalbine ortodoksların merkezi ruslar geliyor çok acayip papa'nın buna tavrı ne olacak bakalım. kısaca milattır. ayrıca rusya bunu tabiki kara kaşına kara gözüne yapmıyor, yardım ağına avrupa birliği'nde çatlaklar yaratmak için yapıyor. başarılı da olur bu politika söyleyeyim. ancak buradan da şimdi kalkıp rusya'yı ve çin'i yeni dünyanın efendileri olarak atamaya kalkmayın daha çok ekmek yemeleri lazım. amaç burada avrupa'yı yarmaktır muhtemelen de dediğim gibi başarılı olacaktır.
 • hiçbir şey ifade etmemektedir. bundan önce çinliler geldi bu kadar olay olmadı. abd virüs yokken de yıllardır bir sürü asker bulunduruyordu. italya için bütün bunların bir sorun teşkil ettiğini sanmıyorum.
 • virüs bitse bile orada kalmaya devam edecek askerlerdir.
 • avrupa birliği ağır sıçmıştır. italya ve ispanya en büyük alınganlığı gösterecek olan ülkelerdir. hadi biz yıllardır yalnızız malum yönetimden ötürü ama avrupa ülkeleri kendini birlik görürken böyle bir sorunda diğer ülkelerden yardım gelmemesi psikolojik acıdan hiç hoş olmasa gerek. dengeleri değiştirmesi gereken olaylardır. artık sıkıldık eski düzenden bir şeyler değişsin.