şükela:  tümü | bugün
  • sağlık bakanı ve milli eğitim bakanının gerçekleştirdiği ortak yayında açıklanan karardır. açıklamadan bazı kesitler:
    --- spoiler ---

sağlık bakanı koca: verilen ara uzatılacak, sayın bakanım birazdan açıklayacak.

milli eğitim bakanı selçuk: dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir problem. uzaktan eğitime dolu dolu içeriklerle devam edilecek. bilim kurulunun da önerisiyle 30 nisan'a kadar okullarımızın tatil olması, uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu.

milli eğitim bakanı selçuk: yks ile ilgili kararı yök verir, orasıyla da istişaremiz devam ediyor.

milli eğitim bakanı selçuk: lgs'ye ilişkin 3 senaryomuz var. sınavların ertelenmesi ya da ertelenmemesi bilimsel kararlara bağlı. tedbirimiz hazır.

sağlık bakanı koca: (medipol hastanelerinde istek dışı ücretsiz izin verilmesi iddialarına dair) ben medipol hastaneleriyle ilişkimi kestim. lütfen böyle şeylere inanmayın. bu süreçte böyle bir şey asla söz konusu değil.

milli eğitim bakanı selçuk: özel kurslar, dil kursları vb. eğitim kurumları da 30 nisan'a kadar kapalı olacak. eğitim telafi edilebilir fakat sağlık telafi edilemez.

milli eğitim bakanı selçuk: biz çok kısa sürede 2 milyon maskeyi de kurumlarımıza meslek okullarımız aracılığıyla verebiliriz, o konuda da bir sıkıntımız yok.

sağlık bakanı koca: n95 maskeler her ortamda kullanılmamalı. siz hastaysanız, temas ettiğiniz kişiyi koruyan bir maske değil. kullanmak zorunda olan hekim arkadaşlarımıza n95 tipi maskeleri asla eksik bırakmıyoruz. önümüzdeki dönemlerde daha yoğun malzeme olacak ve eksiklik oluşmayacak. hem kamu, hem üniversite hem de özel sektörde sıkıntı yaşanmayacak. biz bu dönemde vatandaşımızı ve sağlık çalışanlarımızı asla malzemesiz bırakmak istemiyoruz.

sağlık bakanı koca: hastalıkla ilgili detaylı verileri bakanlık olarak dijital ortamda kamuoyuna grafikler şeklinde açıklayacağımız bir sistemi yayınlayacağız. (hastalığın pik seviyesi hakkında) bu konuda henüz bir şey söylemek zor. kendimizi izole edersek pik seviyesini daha erken yakalayabiliriz.
    --- spoiler ---

kaynak: anadolu ajansı

düzeltme: durumun keyfi bir tatil olmadığının herkes farkında fakat başlıklarda karakter sınırı mevcut. daha uygun bir başlık varsa moderasyon tarafından taşınabilir.
  • belli ki macera daha yeni başlıyor ve durum ciddi.

uygun bulduğum karar. öğrencilerimizin örgün öğrenime devam etmesi sonucu her öğrencinin kendi ailesine virüsü taşıma potansiyeli açısından uzaktan eğitim süresinin uzatılması önemli bir adımdır.
  • tatil demeyin şuna artık. millet tatile gidiyor sonra. bir ton bilim insanı yüz yüze eğitime ara verildi, uzaktan eğitime geçildi diyin diyor, hala daha haberler, manşetler tatil uzatıldı yazıyor.

edit: başlık 25 mart 2020 okul tatilinin uzatılması idi, düzeltti modlar sağolsun.
  • tatil değil, uzaktan eğitim süresi uzadı. tatil kelimesi insanın aklına evden dışarı çıkmak, gezmek dolaşmak denize girmek gibi eylemler çağrıştırıyor ama şu an tam tersini yapmamız gereken bir dönemdeyiz. hem şu an okul dönemi devam ediyor hem de evde geçirmemiz gereken süre kat kat arttı.

anneler, babalar lütfen çocuklarınızla bol vakit geçirin. duyduğuma göre binlerce evli çift uzun süre aynı evde durmaktan dolayı büyük tartışmalar yaşıyormuş. bu tartışmalar yerine çocuğunuzla bol vakit geçirmeye çalışın, derslerinde yardımcı olun, eğlenceli aktiviteler yapmaya özen gösterin. bunun bir tatil olmadığını ve kendini geliştirmek için iyi bir fırsat olduğunu dile getirin.

ayrıca: (bkz: öğretmenlerin nisan ek ders ücreti esnafa verilsin)
  • vay be tatil uzatılmasına öğrenciler bile sevinmedi.
  • bu ortamda tatile "müjde" diyen tipler var ya, sizi müjdeleyen leyleklerin..
  • en az 2 hafta daha uzar sonra bir 2 hafta daha uzatilir.

düzeltme: 30 nisan ne yaa
  • tatil değil. yüz yüze eğitime verilen ara uzatıldı. uzaktan eğitim devam ediyor.

bakan açıkladı: uzaktan eğitim 30 nisan’a kadar devam edecek.

ekleme: öğretmenler de öğrenciler de bu araya sevinmiyorlar. siz inanmayacaksınız ama durum bu. bizler okullarımızı, sınıflarımızı ve öğrencilerimizi özledik. onlar da bizi.

düzeltme: imlâ.
  • 30 nisan tarihine kadar uzaktan eğitim denilmekte.
  • uzatılmayan ''tatil''dir, alınan önlemin devam edilmesi yönünde alınan karardır.

bazı kelimeleri kullanırken, bazı cümleleri kurarken dikkat etmek lazım. geçtiğimiz günlerde ekşisözlük de dahil, çoğu sosyal mecrada goygoy gibi gözüken bi yaşlı linci yapıldı sonra bi baktık millet elinde kolonya ile dayıları, teyzeleri darlıyor.