şükela:  tümü | bugün soru sor
 • değerli ekşisözlük ahalisi rezaletim ektedir, yorumlarınızı büyük bir merakla bekliyorum. öncelikle videoyu izlemenizi istiyorum. devletle vatandaş arasındaki ilişki tam olarak bu şekilde işliyor. dalga geçer gibi bir yönetim söz konusu. 0 ciddiyet.

  link

  hükümet, eylül 2017'de bir kanun çıkartarak ales geçerlilik süresinin 5 yıla çıkartılmasına karar verdi. ek bir madde ile geçerlilik süresinin eski ales sınavları için de benzer şekilde 5 yıl olarak geçerli olmasına karar verdi.

  kanun 30193 sayılı resmi gazetede yer aldı.

  bu dönem doktora programlarına başvuracağım. videodaki amcanın aksine resmi gazetede yer alan kanuna güvendim ve buna göre bir plan yaptım. normal değil mi?

  mayıs 2018'deki ales sınavına başvurum olmasına rağmen katılmadım. çünkü 2014 yılındaki ales puanımın geçerli olacağını düşünüyordum.

  peki ne oldu?

  iki gün önce ekşisözlük'te bir başlık açıldı.
  (bkz: ales'in 5 yıl geçerlilik süresinin iptal edilmesi)

  haberin fake olduğunu söylediler. fakat artık paranoyaklaştığım için inanmadım. yök'ü aradım. beyefendiler kararın doğru olduğunu, itiraz ettiklerini yazışmaların sürdüğünü ifade ettiler.

  sonradan öğreniyoruz ki meğer danıştay şubat ayında yürütmeyi durdurma kararı vermiş.

  yök ise mayıs ayındaki ales'ten önce herhangi bir bilgilendirme yapmamış. benim gibi devlete güvenen aptal vatandaşlar da saf saf hayatına devam etmiş.

  şimdi ne oldu?
  elindeki ales puanı geçersiz diyorlar. niye? çünkü resmi gazeteye ve yök'e güvendim.
  yani dünyanın en normal şeyi değil mi mevcut bir yasaya güvenmek?

  okulları aradım. diyorlar ki bize böyle bir bilgi gelmedi, biz 5 yıl geçerlilik süresi üzerinden alacağız.
  peki ya danıştay ile yök arasındaki "yazışmalar" olumsuz sonuçlanırsa?
  diyolar ki o zaman siz kazansanız dahi hakkınız iptal olur.
  çok güzel. benim burada hatam ne? resmi gazete'ye inanmak mı?

  yukarıdaki dayıdan ne farkım kalırdı öyle bir durumda? bu ülkenin kayışları iyice koptu. sorumlusu kimse allah razı olsun.

  ne düşünüyorsunuz bilmiyorum. moralim çok bozuldu. ve belirsizlik duygusu insanı çok yoruyor.
  bir yılım da böyle gitsin. ne olacak ki? öss'ye hazırlanırken de yolda sistemi değiştirmişlerdi.

  yök acilen bir açıklama yapsın!!!
  aptal yerine koymayın bizi!
  insan hayatı çöp mü? sizin makamlarınızdan değerli mi? en sonunda kontrolümü kaybedeceğim, dengesiz bir hareket yapacağım. ondan sonra bu şiddet nereden çıktı diye 1 ay tartışacaksınız.
  yemin ediyorum psikolojim bozuldu.
  ulan bu ülkede her gün bir vesile ile hayatımızla oynuyorsunuz. gençliğimizi çürüttünüz.

  edit: bu arada daha eğlenecelisini de söyleyeyim. askerlik tecilim bu yıl doluyor. allah herkesten razı olsun. böylece iki yılım gitti. önemli değil. muhteşem hissediyorum. kahve mi içsem, kendimi mi öldürsem?
 • (bkz: bisey olmaz)
 • benzer bir durumdayım.
  neden bu ülkenin sınavlarına durmadan para yatırmak zorundayız biz? yabancı dil sınavının beş sene geçerli olduğu ülkede, ales'in üç sene geçerli olması başlı başına saçmalıktı zaten. tam düzelttiler derken şimdi de bu.
  danıştayın başka işi gücü yok mu tam üniversitelerin başvuru zamanı yaklaşmışken böyle bir karar veriyor. e-ales diye bir şey çıktı çünkü. çünkü bizim o sınavlara vereceğimiz paraya ihtiyaçları var. cebimizdeki üç kuruş parada gözleri var.
  devlet bu kararı bir sürü genç insanı mağdur edeceğini bilerek alıyor ve duyurmuyor bile. ülkede nitelikli bir şeyler yapmaya çalışmak haram, ya tüccar olacaksın ya biatçı.
 • devletin vatandaşlarına kazık attığı bir başka rezalettir.
 • her gün, duyduğum her yeni haberden sonra "artık bu ülkede hiçbir şeye şaşırmamak lazım" diyorum. ben söylemekten yoruldum onlar rezaletten yorulmadı.

  çıka çıka çivi kalmadı memlekette.
 • benim de mağduru olduğum ales rezaletidir.
  yök ve danıştaya bu keyfi kararları aldıran yine para konusu.
  puanım geçerli diye alese girmedim. haklı olarak puanım geçerliyken ne çalışmak için vakit ayırmaya ne ales kovalamaya ne de para vermeye gerek olmadığını düşündüm.
  sanki başka bir memleket için çalışıyormuşuz gibi sürekli itilip kakılıyoruz.
 • up!
 • medeni devletlerde toplu istifalara neden olacak bu skandal bizim ortadoguda malesef normal.

  up
 • eğitim sistemimizin öğrenci eğitmek yerine mağdurlar yaratmaya odaklandığını ve bu konuda her zaman olduğu gibi dünya genelinde zirveyi kimseye kaptırmadığını gösterir niteliktedir.
  sadece eğitim özelinde değil hemen hemen her konuda mağdurlar yaratmakta, adil olamamakta , adaleti tesis edememekte, her yerinden vıcık vıcık hamaset kokmasında , cehaleti sistematik bir şekilde yaymakta, kalifiye bir toplum olmaktansa belirli başlı kelimelerle hipnoz edilebilen kitleler ya da kütleler olmak konusunda da epey marifet sahibiyiz.
 • kararın gündeme gelmesi sürecin hızlanması için çok yararlı olacak. lütfen destekte bulunun. olumlu ya da olumsuz yorumlarınız çok önemli.