şükela:  tümü | bugün
 • birinci dunya savasi'nda canakkale cephesinde avustralya ve yeni zelanda askerlerinden olusan anzak kuvvetlerinin gelibolu yarimadasi'na cikarma yaptiklari tarih. her yilin 25 nisan'i anzak gunu olarak anilmaktadir.
 • 657 askeriyle 57.alayin tümüyle şehit olduğu gündür... mustafa kemal in ünlü "size savasmayi değil ölmeyi emrediyorum" sözünü söylediği şanlı gündür...
 • o senenin kurban bayrami nin birinci gunudur.
 • anzak tarafından yeni fotoğraflar yayınlandı bu günle ilgili. bean'ın cektiği fotoğraflar cıkarmadan sonra sahil seridine hakim olan anzaklardaki ilk günün heyecanını gösteriyor... http://thegrandturk.blogspot.com/…-1915-dusman.html
 • (bkz: 24 nisan 1915)
 • m. kemal ve 57. alay, kocaçimentepe ile conkbayırı eteklerine ulaşmışlardı. m. kemal bu korunaklı yerde askerin dinlendirilmesini istedi.
  m. kemal conkbayın'na yürüdü. buradan arıburnu koyundaki savaş ve taşıt gemileri görünebiliyordu. koy gemi doluydu. saat 10.00'du.
  m. kemal'e tehlikeyi haber verdiler:
  "düşman efendim!"
  57. alaydan kimse yoktu daha. m. kemal zaman kazanmak için yüksek sesle süngü taktırıp askerleri yere yatırdı.
  öncü bölük yetişmişti. m. kemal'in emrini alır almaz, hızla açılıp hücuma geçti. saat 10.25'ti.
  57. alayın üç taburu da conkbavırı'na çıkmıştı. m. kemal alay komutanı binbaşı 11. avni bey le birlikte tabur ve bölük komutanlarını topladı. durumu özetledi. bulundukları yerin önemini anlattı. burayı ele geçirmek için ilerleyen düşman birliklerini ezip denize süreceklerdi.
  gerekli emirleri verdi.
  "size ben taarruz etmeyi emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. biz ölene kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir"
  kurmay yarbay m. kemal bulunduğu yerden, dalga dalga kıyıya inen kocadagı, arıburnu toptan şehit defterine yazılmaya gönüllü 57. alayının ilerleyişini izledi.