şükela:  tümü | bugün
 • birinci dunya savasi'nda canakkale cephesinde avustralya ve yeni zelanda askerlerinden olusan anzak kuvvetlerinin gelibolu yarimadasi'na cikarma yaptiklari tarih. her yilin 25 nisan'i anzak gunu olarak anilmaktadir.
 • 657 askeriyle 57.alayin tümüyle şehit olduğu gündür... mustafa kemal in ünlü "size savasmayi değil ölmeyi emrediyorum" sözünü söylediği şanlı gündür...
 • o senenin kurban bayrami nin birinci gunudur.
 • anzak tarafından yeni fotoğraflar yayınlandı bu günle ilgili. bean'ın cektiği fotoğraflar cıkarmadan sonra sahil seridine hakim olan anzaklardaki ilk günün heyecanını gösteriyor... http://thegrandturk.blogspot.com/…-1915-dusman.html
 • (bkz: 24 nisan 1915)
 • m. kemal ve 57. alay, kocaçimentepe ile conkbayırı eteklerine ulaşmışlardı. m. kemal bu korunaklı yerde askerin dinlendirilmesini istedi.
  m. kemal conkbayın'na yürüdü. buradan arıburnu koyundaki savaş ve taşıt gemileri görünebiliyordu. koy gemi doluydu. saat 10.00'du.
  m. kemal'e tehlikeyi haber verdiler:
  "düşman efendim!"
  57. alaydan kimse yoktu daha. m. kemal zaman kazanmak için yüksek sesle süngü taktırıp askerleri yere yatırdı.
  öncü bölük yetişmişti. m. kemal'in emrini alır almaz, hızla açılıp hücuma geçti. saat 10.25'ti.
  57. alayın üç taburu da conkbavırı'na çıkmıştı. m. kemal alay komutanı binbaşı 11. avni bey le birlikte tabur ve bölük komutanlarını topladı. durumu özetledi. bulundukları yerin önemini anlattı. burayı ele geçirmek için ilerleyen düşman birliklerini ezip denize süreceklerdi.
  gerekli emirleri verdi.
  "size ben taarruz etmeyi emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. biz ölene kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir"
  kurmay yarbay m. kemal bulunduğu yerden, dalga dalga kıyıya inen kocadagı, arıburnu toptan şehit defterine yazılmaya gönüllü 57. alayının ilerleyişini izledi.
 • bu sabah anzak çıkartması var. 1 saat sonra ilk hareketlenme başlıyor. aşağıdaki başlıktan saat saat takip edebilirsiniz.

  (bkz: #50816633)

  57. alay yine kendine yakışanı yapacak.
 • çanakkale cephesi'ndeki kara muharebelerinin başladığı gün. 8 ay boyunca devam edecek kıyasıya çarpışmalar neticesinde, büyük kayıplar verme pahasına türk milletinin zaferi ebedileşecektir... üstümüzden eksilmesin al bayrağın, şehitler abidesi'nin ve mavi gözlerin gölgesi...
 • 25 nisan 1915 anzak koyu çıkarması

  itilaf devletleri denizden boğazı geçmeyi başaramamış ve boğazı kara,hava ve deniz olmak üzere amfibik bir saldırıyla geçmek osmalı ordusunu savaş dışı bırakmak ve istanbula ulaşmayı amaçlamışlardı.bunun üzerine hazırlıklar başladı.ingiltereden gelecek 17 bin kişilik 19. tümen ve zaten mısırda eğitimde olan anzak askerleri bu çıkartmanın ana unsurlarıydı.

  osmalı ordusu ise düşmanın ayağı karaya ayak basmadan kıyıya konuşlanmak ve düşmanı karşılamak ve geride gerektiği kadar ittihat bırakma yolu seçmişlerdi.limon von sanders kıyıya yakın yerlerde az birliklerle konuşlanmayı ve asıl birliklerimizin
  yarların arkasında bırakma yolunu seçmişti.kendisin aldığı esnek ve oynak savunma düzeni işlememeiş,kıyıya yakın birliklerimiz düşmanı iyi şekilde karşılayamamış ve karaaya ayak basmış,ayak basan düşman kuvvetleri adeta koya şehir kurmuştur.bu bizim için dezavantajdır çünkü savaş 8,5 ay kadar uzamıştır.

  anzakların asıl hedefi arıburnundan kocaçimentepeye ulaşmak,maltepe üzerinden eceabatı ele geçirikten sonra güneyde kalan askerlerimize yardımı kesmek ve boğazı kontrol altına almaktır.24 nisanı 25 e bağlayan gece anzak askerleri saat 4 de bugünki anzak koyuna çıktılar. botlar arasındaki 150 metrenin korunmaması ve akıntının fazla oluşu onları bu koya itildiği inanılmakta.ama resmi evraklara göre anzaklara verilen
  emir bu koya çıkmakla belirtilmekte.

  anzaklar koya çıktıklarında haintepede bulunan yahya çavuş ve 80 askeri karşıladı.ancak 4 bin askere direnemediler ve eridiler.ilk olarak 4:30 da yeni zelandalılar 7 de avusturalyalılar koya indi.önlerineki tepeleri zorlanmadan ve çok birlikle karşılaşmadan ilerlediler.mühimatı biten bazı askerler geri çekildiler.mustafa kemalin ''ölmeyi emrediyorum'' sözü 25 nisanda söylenmiştir.askere yere yat emri vermiştir.bunu ''türkler karşı ateş açacak''şeklinde anlayan anzaklarda aynı şekilde yere yatmıştır ve destek birliği için zaman kazanılmıştır.
 • gelibolu kara muharebelerinin 106 yıl önce başladığı tarih. binlerce askerin bu dünyadan göçüp gittiği tarihtir aynı zamanda.

  yönetenlerin kontrolünde olmayan bir savaştı. belki de bu yüzden aradan yüzlerce sene geçmesine rağmen hâlâ unutulmuyor. geçmişte düşman, şimdi iki dost koyun koyuna huzur içinde uyuyorlar.

  dostluğun fotoğrafı
hesabın var mı? giriş yap