şükela:  tümü | bugün
  • 3 kere çaylaklığı yaşamış suser olarak söylüyorum; 10 girdi ile bekleyip, önüne geleni fav'layarak bu iş olmaz. bu iş emek ister, zaman ister. en son suser olduğumda tam 600'e yakın girdi ile yazar hayatıma başladım. bu girdi sayısını 1 yıla yakın zamanda yaptım. suser olduğumda, yazarlar tarafından oylanmamış neredeyse 600'e yakın girdimin karmamı etkilememesi bile beni sadece oy alayım yürüp gideyim diye değil sözlüğe bir şeyler katmam içindi. ha şu an benim karmam düşük olabilir ama o girdiğim 600'e yakın girdi boşa olması beni etkilemez. kimi tribünlere oynar, kimi düşüncesini sadece sözlüğe aktarma derdinde olur. mesajlaşmak hiç bi boka yaramıyor baştan belirteyim.

kanımca; yazar adaylarının bekleme süresi 6 ay gibi bir sürede netleşmeli. bu 6 ayda girdi sayısı, kanala katkısı ve takip etme süresine göre bir algoritma oluşturulmalı. sadece çaylaklar sekmesi ile değil normal akışta suser adayların girdilerini de görüp oylamak isterim.

yolunuz açık olsun, dürümcü bey yar ve yardımcınız olsun sevgili çaylak tayfası, siz geleceksiniz ve biz sizinle ileride şutlanmazsak umarım beraber daha çok konularda beyin fırtınası yapacağız.
  • haklı ama faydası şüpheli direniştir.

çaylaklar olarak birbirimizi okuyalım arkadaşlar. çaylak onay sırası daha adaletli hale getirilse bile neticede hepimizin kısa sürede yazar olma şansı yok. zaten öyle olmamalı da. ayrıca mevcut yazarlar da çaylakları, her ne kadar tersini iddia etseler de, pek de okumuyorlar. dolayısıyla bizim bizden başka okuyucumuz yok bence.

(bkz: çaylaklar çaylakları okuyor kampanyası)
  • çaylaklar olarak gerçekten çok ezik ve iğrenç gözüküyoruz lan, azcık sınıf atlayalım duy sesimizi kanzuk
  • dün gece olduğumdan 3000 kişi geriye düştüğümü gördükten sonra bir an için umut veren başlıktır. zira sözlükte hayaletten farkımız yok; kimse bizi görmüyor, ben bile varlığımdan şüpheliyim. birilerinin sesimizi duyurması garip geldi. çaylak olmak biraz ontolojik bir mesele çünkü. hiçbir şey net değil, aktif olmanın ileri attığı yalanını ilk kim uydurduysa ben de inanmıştım böyle bir şeyin varlığına, sistem bu sanıyordum ama deneyimlerim hiç o yönde değil. (sadece yarım saat arayla 1500 ilerlemek, sonra daha da geriye düşmek, entrylerin ve oylamaların hiçbir değişiklik yapmaması, aksine iki gün ara sonrasında sıralamada beklenmedik düşüşler gibi tutarsızlıklar) kaç ay oldu, ben bu işin algoritmasını, tabi öyle bir şey varsa, çözemedim.
    kayıt olmadan önce kaç yıllık okuyuculuğum var bu sözlükte, aslında pek sorun değil benim için çaylak olmak. yani çaylaklıkla falan derdim yok. benim derdim yazar olanlarla. özellikle son zamanlarda öyle entryler ve yazarlar görüyorum ki sinir olmamak imkansız."ulan bu bile yazar, ben hala..." demekten kendimi alamıyorum.
    ben bana bir şeyler katabilecek bir sözlük istiyorum: her türlü terim ve olay hakkında bilgi sahibi olabileceğim, başkalarının yazılmaya değer gördükleri yaşanmışlıklarını okuyabileceğim, benden farklı fikirdekilerin nedenlerini ilk ağızdan dinleyebileceğim...
    ama her giriş yaptığımda başka bir rezillik. bir fikri veya ideolojiyi şuursuzca savunanların açtığı başlıklar, fikirlerine hiçbir dayanak içermeyen içi boş entryleri ve altına yapılan daha da gereksiz bol bakınızlı entryler,
    gece saatlerinde beyin dışındaki organların talimatlarıyla açılan başlıklar,
    kendini yalnızca küfürlerle ifade edebilenler,
    diğer yazarlarlara ve entrylerine karşılık yazıp başlık altlarını foruma döndürenler,
    gittikçe artan yazar sayısına rağmen gittikçe azalan kaliteli yazılar,
    her gün onlarca açılan iğrenç ve anlamsız tespitler, genellemeler...
    daha kaliteli bir ortam için çaylaklık süresi önemliyse hiç sorun değil, yıllarca bekleyebilirim, ama bu göz ardı edilip, para karşılığı yazar alımı yapılıyor, ya da sırayla alınan yazarlar çoğu kuralı çiğniyor ama hala devam ediyorlar, yapılan bu haksızlığa kızgınım. çaylaklar içinde sözlüğe gerçekten bir şeyler katabilecek eminim çokça kişi vardır gereksiz yazarların yerini alabilecek. yazar alımı yapılmasa bile yazarların içerisinde büyük bir temizlik yapılması artık şart. çünkü çevremden gördüğüm kadarıyla sözlük gittikçe itibar kaybediyor.
  • bugün de nöbetinde olduğum direnişimizdir.

moderasyon şutlayacak diye korkanlara yer yok burada !
  • hiç öyle şunu yaparsanız şöyle olur, bunu yaparsanız böyle olur gibisinden çok bilmiş ayaklarında olamayacağım. çünkü içinizde iyi yazanlarınız olduğu kadar, hiçbir kurala uymayan kötü yazanlarınız da var. iyi yazanlar zaten iyi yazmaya devam edecek, kötü yazanlarda aynı şekilde kötü yazmaya devam edecek. benim uyarımla kimse kendine çeki düzen vermeyecek, o yüzden ne desem boş olur.

benimde çorbada tuzum bulunsun diye bir çaylak arkadaşımızın yazısını buraya yapıştıracağım.

yazan çaylak: sahibindensahip

"4 yıldır bekliyorum arkadaş , 2016 şubatta 1000 leri gördüm çok sevindim. o zamana kadar yüzlerce entry girdim. fakat reddedildim ve bütün entrylerim silindi 18.000 sıraya düştüm. şimdi 2017 mayıs ve daha 8000 lerdeyim. en az 1.5 sene beklemek demek bu. hakkımız yeniyor en azından başlıkta belirtilen taleplerimize kulak verin."

edit: imla
  • bu yazıyı benim adıma görünür hale getirecek yazara helalinden bi teşekkür.
    rakı, bira, pizza da ısmarlarım ama o zaman aramızdaki ilişki materyalist olabilir.

çaylaklar kötü, çaylaklar beceriksiz.

hepsini silkerek öldürün isterseniz. he çaylağı gördüğünüz yerde silke silke öldürün rahatlayacaksınız.

bakın tarif veriyorum.. yaz,
    malzemeler;
    70 kg kadar çaylak,
    1 panoramik balkon,
    1 m. gürgen sopa,
    hazırlanışı;
    hazırlamaya gerek yok.
    hazırlıksız yakalayın.
    balkondan sıyırdığınız gibi direk silkin.
    beline sopayla vurursanız kendini salıp pamuk gibi de olacaklardır.

bence 23 nisanlar çaylaklara açılsın. o gün yazarlar çaylak, çaylaklar yazar olsun.

sonra futbol maçı başlangıcında futbolcuların önüne çaylaklar dizilsin. hoplaya zıplaya çimler de koşan çaylaklardan daha tiskinç ne olabilir ki?

ben ekim 2015 den beri bekliyorum. daha da allah belamı versin inş.
  • çaylak : bana mı sordun pezevenk

ulaştırmamı istediği entry aşağıdaki gibi.

daha önce yazar onayı alamamayı tecrübe ettiğim için, bu sefer benden istenenlerin farkında olarak 10 entri yazımında azami dikkat ve özeni gösterdiğimi düşünüyorum.

bilgi içerikli entriler girmem yanısıra, içerikleri elimden geldiğince farklı kanallarda dağılımına özen gösterdim.

çaylak iken girilen entri sayısının 10'dan fazla olması halinde laubali ya da gereğinden fazla olarak görülebileceğinin farkındayım. sırf bu yüzden daha fazla paylaşım yapamıyor ve kutsal bilgi kaynağı ekşi sözlüğün içeriğinin zenginleşmesine katkı sağlayamıyorum/uz.

birçok kaliteli çaylak profilinde de görüleceği gibi, girdilerimize göz gezdirilmesi halinde yazar onayı alabileceğime/mize inancım tam

yukarıda saymış olduğum olguları bi kenara bırakırsak, belki de en önemli konu heyecan. şu an sıram 31bin civarlarında ama sözlüğe yazar olma, katkıda bulunma, içerik üretme heyecanım üst düzeyde. 2 veya 3 sene sonra yazarlığım onaylandığında aynı heyecana sahip olacağım meçhul olmakla birlikte en azından şu an kadar ki olmayacağını düşünüyorum.

yukarıda saydığım tüm sebebler dolayısıyla işbu sorunun çözümü için gereğinin ivedilikle yapılmasını arz ederim*

edit:imla
  • her gün olduğu gibi bugün de nöbetinde olduğum direniştir.

ben zaten tahmin ediyordum 2 gün sonra dağılır diye de öyle oldu.

asanlar kesenler kuzu gibi kenara çekildi şimdi.

yazık... işte bu yüzden kaybediyoruz.
  • çaylaklarımızın şikayetlerinin farkındayız ve hak veriyoruz. söz konusu taleplerinin önceliklerimizin arasında yer alan, hedeflerimizle örtüşen geri bildirimler olduğunu ve çözümü için çalıştığımızı bilmenizi isteriz.

bir süre önce algoritma onayı ile çaylaklık sırasında yıllarca bekleme zulmünün önüne geçmek için önemli bir adım attık. halen geliştirmekte olduğumuz algoritma ile birlikte sizlerin geri bildirimleri üzerinde çalışıyoruz. bunun için mevcut sistemi baştan sona değiştiriyoruz. böylece, çaylak kullanıcılarının onay için uzun süren bekleyişlerinin önüne geçen kolektif ve otomatik bir sistemin kısa zamanda hayata geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. ayrıca, çaylaklarla mesajlaşmayı da açacağız ve çaylaklardan mesaj almak istemeyenlere buna ilişkin bir seçenek de tabii ki sunacağız. aydınlık günler yakın.