şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tcmb'nın düzenleyeceği para politikası kurulu'nun toplanacağı tarih

  genel beklenti faizlerde bir değişim olmayacağı yönünde.

  fakat tayyip son açıklamalarıyla arkamdan iş çevirdiler, faizleri düşürecez deyip ben gidince yükselttiler açıklaması önemli.

  doların ve faizin artışına bakacak olursak piyasalar ufak da olsa bir artış isityor.

  eğer tayyipin yoluna gider de faiz öyle indirilmez böyle indirilir derlerse seyredin çümbüşü.

  edit: sonu. 0.75 glp'den faiz artışı. piyasa daha büyük bir başka dalganın geldiğini görüyor ki negatife döndü.

  kangren misali artık kurtarmayı bırakıp batanları ayıklamak lazım diğer türlü tüm vücut iflas edecek.
 • ben bu faiz işini anlamıyorum. şu anda reel sektörde tam bir faiz karmaşası var. demir çelik sektöründe (bu sektör kar marjı düşük ama müşteri bazında alacakların yüksek olduğu bir sektör) bch krediler için bazı firmaların % 23 le kredi kullandığı söyleniyor. % 14 ila % 23 arasında oynayan kredi faizleri varsa aslında bu kredi karaborsası oluşmuş demektir. böyle bir ortamda merkez bankası kredi oranlarına ne derece etki edebilir bunu anlamak zor. bunun yerine ekonomi yönetimi devlet bankaları üzerinden ve doğrudan müşteriye değilde müşterinin borçlusuna ödemeli, farklı bir kredilendirme yöntemi geliştirmeli. ancak bu durumda piyasanın ateşi düşebilir. ama bizimkiler merkez bankasını milletin önüne atıyorlar.
 • faizleri yükseltti yükseltti, eğer iktidarın baskısıyla sabit tutar veya allah muhafaza düşürme cihetine giderse, dolar ve euro tavan tavan gider o kadar söyleyim.
 • faizler arttırılsa bile kurda ciddi bir gerileme sağlanamayacaktır. faiz arttırılması ülkenin stagflasyonda olmasını pekiştirecektir. enflasyonun artmasına da sebep olacaktır. biraz zorlayarak faizi enflasyona sebep haline getirdiler.

  şu anda bankaların firmalara kullandırdığı kredi faizleri zaten 18-20% arasında bulunmakta.

  ancak merkez bankası baskın bir faiz arttırımı yaparsa, kimsenin beklemediği bir anda geceliğin ben faizleri arttırıyorum derse bir etkisi olabilir. bu da ekonomiyi iyileştirmez sadece kurları biraz daha fazla geriletir.

  artık tek kurtuluş yapısal, köklü, ekonomik reformlar.
 • 100 -150 baz puan faiz artışı olacaktır
  ytd
 • ekonominin freni patlamışken hiçbir sike derman olmayacak toplantıdır.

  5 kuruş indirir, haftaya 15 kuruş daha artar.
 • tanım : acil toplanmak yerine, olağan vaktinde yapılacak toplantı.
  25 nisan'a kim öle kim kala bu gidişle :)
 • 50 baz puanlık artı? bekliyorum. arttirmazsa dolardaki ates dusmez, rekor dedigimiz rakamlar kalici olur. 100 baz puanin uzerindeki bir artis kuru 4e ceker.
 • toplanmak için doların 4.5 lira olmasını bekliyorlarsa demek.

  25 nisanmış. şaka gibi.

  kaldı ki erdoğan izin vermefikçe faiz artıramazlar. benim tandığım erdoğan / akp cuma akşamı mesai bittikten sonra bir tür extrem müdahale paketi açıklar bu işi ppk ya bırakmaz. ha paketten ne çıkar diyorsanız sadece büyük hissediyorum derim.
 • faiz için piyasada artış yönünde 75 bp beklenti oluşturuldu bile. haziran için de yine artış yönünde 50 bp bekleniyor. reis geçen gün faiz indireceğiz diyordu. aksine bence faiz sözü verildi bile. kurların gevşemesi de bu sebeple. kısa orta vadede türkiye ekonomisinin yapacağı bir şey yok. kurların ani çıkışına göz yumulamaz, çünkü özel sektörün döviz borcu sistemi komple durdurur. faiz artışı ile yavaş yavaş betoncular batacak. betonculara yapacak bir şey yok, bugüne dek yediklerinin yerini tutsunlar.