şükela:  tümü | bugün
  • madem faizler yüksek ve dolar da artış bekleniyor; yap bir faiz indirimi, diş güçler kudursun.

bu arada tanıdığım bir çok mütahit; bu sene araba değiştiremediğinden bunalıma girmiş, kara kara düşünüyorlar.
  • iktidarın faiz indirimi için baskı falan yaptığı yoktur. görüntüde cımhırbaşkanımız "faizler inecek, bana yetkiyi verin, bakın bakalım" diye açıklamalar yapar ama arka planda faizleri artırın der. sanki akp'den bağımsızmış gibi merkez bankası swh
  • edit: üstteki entry'i silip kaçmış faiz 50 olsun da borçlarımızı ödeyek diyordu.

faiz arttırmayı savunan patron yalakası ufak işletme sahibi(aka üstteki yazar) kişilere konuyla alakalı iki çift lafım olacak.

bugünün faizi ile 150 bin tl ayda 2bin 400tl net para getiriyor. bir işçi maaşını yattığın yerden kazanmak için gereken para 150bin...

yani cebinde 150bin tl varsa ölene kadar asgari ücretli bir çalışanın aylık emeğinin karşılığını hiçbir şey yapmadan kazanabileceksin.

faiz artarsa üretim durur, ben 1.5 milyon tlm olsa neden girişimde bulunayım? ayda 25bin tl getiriyorken risk neden alayım? faiz artarsa hiç de girmem.

50 bine araba alacak adam kredi çekiyor oluyor 100bin tl. neden alsın bu adam? 250 bin liraya satılan 1+1 evlerin kira getirisi 800tl, ve evin fiyatı 3 yıldır yerinde sayıyor enflasyon kaç 20... neden ev alayım 3 katını banka veriyor zaten.

e ne oluyor sen üretmeye yanaşmıyorsun, vatandaş almaya yanaşmıyor, bu zihniyetle yarrağımı düzelir durum. dolar borcun var diye kendine müslüman olmanın manası yok.

faiz 50 olsa ne olacak? 150bin tl 5bintl aylık getirecek, enflasyon yine artacak tl ye erişim kolaylaşacak bu sefer o tl ile yine dolar 4 olmuşken dolar alacak millet. bu sefer yine dolar yükselecek sen de üretimi sıfırlamış, paranı değersizleştirmiş bir şekilde yine aynı sorunla karşılaşacaksın.

artık 4 yıl iktidarda bu hükümet, kısa vadeli çözümlerle kendi ayağına sıkar, develüasyon malesef şart gibi duruyor dolar 8-10 neyse olacak faizin düşmesi şart bu gidişle patetes, soğan derken hiçbir bok bulamayacağız. ben neden soğana para yatırayım abi banka daha fazla getiriyor? bu mantıkla öldü bitti mevcut üretim de.

enflasyonun ne olduğunu, reelde paranın değer kazanmadığını elbet biliyorum. demek istediğim bir aylık emek ile alınan maaş şimdiki faizle bile 150bintl ile kazanılıyor. yatırım için neden üretip riske gireyim? muhabbeti var burada.
  • merkez bankası bu toplantıda faiz arttırmaz. kurun burada olması iktidarı ve mb'yi rahatsız etmiyor. zaten seçim de yok, dolayısıyla sizin hayıflanmalarınızı takan da yok. yüksek faiz yüksek kur sarmalına girmiş bir ekonomide faiz arttırsan neye yarayacak? neye yaradı? 6 aydır piyasa kilitlendi, işsizlik patladı. sadece faiz ile ekonomi filan kurtarılmaz. siz boşverin masal anlatan liboşları, az harcayın, borçlarınızı bir an önce ödemeye bakın. zaten faizlerin tekrardan artacağı zamanlar da gelecek, hiç merak etmeyin.
  • öncelikle faizlerin artması birilerini zengin etmez. her zaman türkiye'deki faiz enflasyondan azdır. ilkokul öğrencisi gibi 150 000 liram vardı 1 ay sonra 152 400 lira oldu yerine,
    150 000 liram vardı, 25 400 dolara eşitti, 1 ay sonra 152 400 liram var 25 000 dolara eşit.
    gördüğünüz gibi ekonomi cahilleri monopoly parası olan paralara bakıp zenginleştiklerini düşünüyorlar. ama gerçek, rezerv para birimleridir. türk lirası üstünden bir şeyler kazanmak, alım gücünü etkilemediği için bir şey ifade etmez.

ekonomi cahili arkadaşa alım gücünü öğrettikten sonra devam edelim.

faiz artarsa, üretim durmaz. dolarla, euroyla yurt dışına ürün satan, katma değer yaratan, yarattığı ürün global piyasada para edenler çalışmaya devam eder.
    faiz artarsa, katma değeri az olan ürünlerin üretimi durur. yani bir alman 100 eurodan 115 euro kazanırken, biz 100 eurodan 5 euro kazanıyorsak fakirleşiriz.
    enflasyon sadece ülke çapında değil, dünya çapında da olan bir şeydir.
    bakınız fırsat maliyeti.
    buradaki zeka küpü arkadaş da diyor ki,
    alman 100 eurodan 115 euro kazansın, biz de 1 sene önceki 100 liradan (25 euro) 115 lira kazanalım (18 euro). yani fakirleşelim.
    bu adamlar faiz düşmanı olup, bizi fakirleştirenlerdir. bu adamların cahilliği ve zihniyeti ülke ekonomisinin en büyük düşmanıdır.
    üstüne sizi çomarlıklarıyla, kendine müslüman derler.

son olarak, ben katma değeri düşük ürün üretip ülke kaynaklarını boşa harcamaya yanaşmıyorum. bilinçli vatandaş, katma değeri düşük ürün almaya yanaşmıyor. bu zihniyetle ülke düzelir.

ülkenin düzelmesi zaten, 1+1 almakla, araba almakla olmaz. ülkenin düzelmesi global piyasada değeri olan, katma değeri yüksek ürün üretmekle olur. bunun için de eğitimli bireylere ihtiyaç duyarsınız. bilin bakalım eğitimli bireyler hangi ülkelerde? neden türkiye'de durmuyor?
    faiz hesabını yapıp aa 1.5 milyonum vardı, 25.000 tl getirdi kar ettim diyen zeka küplerini sikeyim. o 25.000 lira getiriyi alırken yaklaşık 1 ayda 4.000 dolar kaybettiğinin farkında değil.
  • merkez bankası rezervleri ysk tarafından yeniden sayılsın.
  • gelmiş diyor ki iktidarın faizin artırımına yönelik baskısı var.

ol dedikleri oluyor arkadaşım.merkez bankasını bağımsız mı sanıyorsun sen?

çok değil 25-26 mart'ta swap faizleri için kurulan oyunları ne çabuk unuttunuz?seçim zamanı ekonomi gündeme gelmesin diye merkez bankası hem borsa'ya hem de ülke ekonomisine nasıl zararlar verdi?

azalmayacak faizdir.azaltılması da istenmemiştir.orada burada tabii faizi artırın diyecek halleri de yoktur.
  • cds lerin arjantin'den sonra 2. olduğu ülkede ne karar verirse versin tam gaz yokuş aşağı gidiyoruz.
    acil radikal değişiklikler lazım başta damat yerine ayağı yere basan bir ekonomist lazım. bence iş merkez bankasının boyunu artık aşıyor. o tren geçen temmuz kaçtı.
  • f35. s400 gerginliği,
    seçimlerin tekrar olasılığının hala bulunması,
    son enflasyon rakamı ile tekrar yaşanan yükselme,
    iran yaptırımları ile petrolün 80 doları geçmesi.

gibi sebeplerden değişiklik olmayacak kararıdr.

indirim bekleyen ekonomisti ekonomiden, artış bekleyeni ise türkiye siyasetinden anlamıyor diye dövmek serbesttir.
  • yukarıdaki arkadaşa cevap verelim: senin argüman enflasyonu sıfıra yakın olan ülkeler için geçerli. resmi %22, gayrıresmi %43 yıllık enflasyon olan ülkede sen tl ile işçi de çalıştırsan, faize de yatırsan zarardasın. dolar bir yılda %50 artmışken faiz %18 mi olsun 20 mi olsun tartışması abesle iştigaldir. doların ve enflasyonun parabolik arttığı ortamda ne kimse tl ile iş yapıp kar edebilir ne de %17 mevduat faiziyle parasını hiç eder. tl'nin değerini koruyamadığında geri kalan bütün argümanlar boştur. onu yapmanın da şu an için tek yolu mevduat faizlerinin enflasyonun üzerine çıkarılmasıdır.