şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aktivist, transeksüel, anarşist, vegan gibi pek çok niteliğini sayabileceğimiz bir arkadaşımız, bir insanımız diren'in devletten yediği baskılara dayanamayıp 25 ocak'ta bedenini ölüme yatırmasıdır.

  gün itibariyle eylem devam ettiği için diren'in şu anki nitelikleri malesef bir tutsak olması ve bir ölüm orucu eylemcisi olmasıdır. elimizden gelen her türlü imkanı seferber ederek gasp edilen haklarının ona geri verilmesini sağlamak borcumuzdur. en basitinden şu ekşi başlığını oruç sürdükçe elden ele aktaralım, yapılacak dilekçe zincirinden tutun da sokak eylemlerine kadar katılım sağlayalım, medyayı ayık tutalım vs.

  diren'e acilen ameliyat ve tedavi hakkı!
  diren'e acilen vegan yemek!
  tekirdağ cezaevindeki işkenceci personele soruşturma!
  diren'e transfobik davranarak ölüme sürükleyen doktora soruşturma!

  detaylar:
  http://www.pembehayat.org/haberler.php?id=1637
  http://www.diken.com.tr/…davi-hakkimin-iadesi-icin/
 • biri sessizlik sarmalını kırıp imza kampanyası başlatmış:
  https://www.change.org/…08442&mid=7233052&jb=456669
 • 6 subat 2018 itibariyle olum orucu devam etmektedir ancak sozlugun pek ilgisini cekmemis.

  https://twitter.com/…arat/status/960723401890566144

  bu allahin cezasi ulkede gercekten eceliyle olecek bir trans kadin var mi acaba? hepsi mi zorbalikla, asagilanmayla, oldurulmeyle karsilasacak? hepsi de butun bunlara ragmen, hayatlarindan vazgecme pahasina bu ulkede hayatlarini olduklari gibi gecirmekten korkmayacak kadinlar, bu kadar da yurekliler.

  dilerim en kisa zamanda cagrilarina duyarli birileri cikar ve haklarina kavusur. (bkz: insan haklari)
 • ölüm orucunun 14. gününde olan trans kadın direnişçi.
  en temel insani hakları için direniyor.
 • "kıvılcım, onca emeğe rağmen diren’in taleplerini gündeme getiremediklerini, trans kimliğinin eylemi görünmez kıldığını ve diren’in sesine soluk olmak için 6 şubat’tan itibaren ölüm orucuna başladığını duyurdu.
  kıvılcım’ın açıklamasının tamamı şöyle;"
  http://sosyalsavas.org/…-arat-olum-orucuna-basladi/
 • lanet olsun böyle dünyaya...
 • diren coşkun'un bir kaç konuşmasını dinledim. kültürlü akıllı bir insan. o kadar basit taleplerin karşılanmaması üzücü. bu ülkede insanlar en basit isteklerini ölümle mi dile getirecek.
 • en doğalından bir talep: rahat, huzurlu, "kendi gibi" yaşam için en sertinden bir ölüm orucu... ve ölüm orucunun ilk 10 günü ekşi'de tık yok. başlık açıldıktan sonra da 6 günde 5 entri. vay be sahiden de destek çığ gibi büyümüş?!

  hmm acaba ekşi sözlük camiasının böylesine cesur bir eylemi sahiplenmesi için ne demeliydi kadın?

  veya biz ne demeliydik? diren, anti-tayyip'miş, afrin'deki mehmetçik için duacıymış, haso atatürkçüymüş, gezi'de en öndeymiş filan mı demeliydik? illa bu mudur?

  yazık, bunca satır, bunca terabayt burada... özünde ikiyüzlülük olduğunu anlayınca insan... özgürlük talebi kisvesi altında son 16 yıldır elinden kayıp giden iktidarına köpürenlerle dolu ya la burası. o yüzden diren coşkun'un ölümüne özgürlük direnişi çok da şey değil.

  o 16 yılda senin iktidarın el değiştirdi sadece, bazılarının ise yaşamı ölümü mevzubahis, bugün ve ezelinden beri. kahrolası iktidar savaşlarınız, zulümleriniz bitmez ki yaşamı savunanlar kabarıp taşmadıkça...

  #direncoşkuniçinacilameliyathakkı
  #direncoşkuniçinacilveganyemek
 • yakarak öldürdüğünüz, taciz ettiğiniz, gasp ettiğiniz, yaşamasına izin vermediğiniz, şiddetin her türlüsünü gösterdiğiniz transları ve onların ihtiyaçlarını gözardı edemezsiniz. batsın şu çift kimlikten ibaret insanlığınız. ölmeyi değil yaşamayı ama kendisi olarak, insan gibi yaşamayı amaçladığını görmek zorundasınız.