şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünkü düştüğümüz durum karşısında bize ders olması için bu başlığı açıyorum.

  türk dış politikası eskiden daha onurlu, daha dik, daha mağrur ve yaptırım gücü çok daha yüksekti.

  20 temmuz 1974’te türkiye tsk’yı kıbrıs’a çıkardı. abd’nin karşı çıkmasına rağmen gerçekleşen bu harekâtın faturası “tsk’ya silah ambargosu konularak” kesildi.

  türkiye ise şimdiki gibi "eyy!" diyerek olayı geçiştirmemişti. 25 temmuz 1975 tarihli bakanlar kurulu kararnamesiyle “türkiye’deki sayıları 21’i bulan bütün abd üs ve tesislerini” kapattı. incirlik’i ise sadece nato kullanabilecekti. 1980 darbesine kadar tüm hükümetler (demirel-ecevit) bu tutumu devam ettirdi. daha sonra darbeyi yapan "our boys" üsleri tekrar kullanıma açtı.

  26 temmuz 1975 hürriyet manşeti

  ana yazıda yer alan ifadeler:

  “türkiye için artık amerika yok. bizim kiralık toprağımız yoktur. önce ikili anlaşmaların sona erdiğini dünya bilmek zorundadır. türkiye’deki tatlı amerikan efsanesi kökünden yıkılmıştır. amerika artık sevimsiz veya çirkin değil, üstelik hain hale gelmiştir. kim ne derse desin; artık türkiye için pek çok şey vardır, fakat amerika yoktur. dost amerika, dünden itibaren yerini hain amerika’ya terk etmiştir.”
 • tanım : konuşmak değil icraat olan iş.
  arkadaş güzelce özetlemiş bende ek bilgileri şuraya koyuyorum buyrun okuyun.

  bülent ecevitin bbc'ye verdiği röportaj

  aydınlık dergisi makale

  1979 tbmm tutanak dergisi

  32. gün belgeselinden kesit

  düzeltme :tanım,ekleme
 • düşündürücü, sorgulatıcı o zamanlar her şeye rağmen onurumuzun, dik duruşumuzun olduğunu gösteren durum zaten onurumuzu kaybettikten sonra geriye pek de bir şey kalmıyor kaybedecek. bugün atalarımızı yâd ederken tüm yokluğa rağmen bazı şeylerden taviz verilmediğini görüyoruz acaba yarın torunlarımıza bugünleri anlatırken ne diyeceğiz. nasıl desem, ya şimdi onurdan bahsetmeyeceğiz; ya da dik duruyoruz diyenler bunları sadece sözde bırakmayacaklar.
 • kıblesi amerika olanlar tarafından yakında mahkeme kararıyla sildirilecek başlıktır.
  tarih böylesi bir denge stratejisi görmemiştir. hem amerikanın sikini sıvazlayacaksın hem anti amerikancı olacaksın.
  göte girecek olmasa şuraya tarih kitabı bırakırdım ama bu ülkede adalet var.
 • güven, özveri ve tecrübe ister. o zaman ki siyasilerde olan bir şey, şimdikilerde yok o ayrı. o zaman ki bu duruş yüzünden hala laf yiyor halkı tarafından bu insanlar. ama o zaman o hareket yapılmasa belki kıbrıs süreci bu şekilde olmayacaktı. hoş oldu kıymet bilen mi var, sorusu da geliyor aklıma.

  bu olayın sonrası zaten asıl dış güçler devreye girmiş sokak çatışması ve sonrası malum 1980 darbesi. yani kapatsan maksimum 5 yıl sonra ülkeni karıştırıyorlar, kapatmasan bugünlerde olduğu gibi şamar oğlanına dönüyorsun. en iyisi hiç bir zaman gerilmemek. o da ince bir politika dili gerektiriyor da o tiplerden bizim memlekette yok işte. atara atar gidere gider ve son dakika u dönüşü politikası ile anca bu kadar oluyor demek ki.
 • (bkz: ver gazı)
 • geçmişte vatansever türk politikacıları tarafından yapılmış karşı yaptırımdır. bunu yapmak için her şeyden önce vatansever olmak gerekiyor. abd mandacıları böyle kararlar almaz.