şükela:  tümü | bugün
  • insan hayatı ile ilgili çok kritik kararlara imza atan hakimlik gibi bir mesleğin en az 40 yaşında kazanılabilmesi gereken bir unvan olduğunu düşündüğümden onaylamadığım ülke.

25 yaşında çok zeki de olabilir bir insan ama söz konusu insan hayatı olduğunda, karar vericilerin zekanın üstüne duygusal olgunluğa da sahip olması gerekir diye düşünüyorum. gerektiğinde inisiyatif alabilmek, herhangi bir ideolojinin tesirinde olmamak ve verdiği kararın karşısındaki insanın hayatına vereceği yönü de hesaba katabilmek için test çözmek yeterince belirleyici değil sanki.
  • cem toker, bir televizyon programında artık 25 yaşında hakimlerin bulunduğunu, bunun bir skandal olduğunu ifade ettiğinde inanmamıştım. insanın geleceği hakkında karar verilen ve "hakimin vicdani kanaati"nin söz konusu olabildiği bir mesleğe 25 yaşında ulaşabilmek, ancak türkiye'de görülebilecek bir rezilliktir!
    birkaç gün önce bir instagram paylaşımındaki yorum dikkatimi çekmişti. hesaba tıkladığımda genç bir kız fotoğrafı ve altında aynen şu cümle vardı: "hakime hanım diyeceksiniz"...
    bugün ise, çok değil 4-5 sene önce, ailesinden habersiz sevdiği oğlana kaçan ve türlü rezaletlerden sonra evine geri dönen bir tanıdığımın, hakimlik sınavını kazanarak şu an staj yapmakta olduğunu öğrendim.

vatandaşı olmasan, aslında gerçekten de çok eğlenceli ülke.....