şükela:  tümü | bugün
 • 50 ve 70 yaşından sonra başlayanları gördüğümden zor mor gelmeyen şey. bu arada ikiside ankara hukuk son sınıf.
 • 29 yaşında mezun olup, 2 yıl da tecil alarak 31 yaşında askere gitme fırsatı sağlayacak eylem.

  (bkz: 29 yaş askerlik sorunu)
 • 26 yaşında başlayan biri olarak sıkıntısını görmediğim durumdur. 30 yaşındayım. üniversiteye başlamasam da şu anda 30 yaşında olacaktım. kaybedilen bir şey yok, kattıkları kardır.
 • 25 yaşında başladım, 32 yaşında bitirdim. bir sıkıntısını da görmedim, hatta dersleri anlama konusunda daha bilinçliydim. o yüzden sıkıntıya girmenin bir alemi yok.
 • zor demeyelim de azim isteyen bir durum diyelim.

  ergenekon davasında ağırlaştırılmış ömür boyu, balyoz davasında ise 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli deniz piyade kurmay albay dursun çiçek 54 yaşında istanbul üniversitesi hukuk fakültesine başlamıştı.

  http://www.hurriyet.com.tr/…-a-islak-hukuk-27400812

  kendisine saygı duyuyorum.
 • gayet normal bir durum. bizde bunun anormal karşılanma sebebi halkın çoğunluğunun maddi açıdan çok da rahat olamaması. ben de ikinci üniversite okumak istiyorum ama bunu söylediğimde lüks gözüyle bakanlar olduğunu hissediyorum ,suçlayamıyorum da çünkü olabildiğince erkenden okulunu bitirip iş bulma, para kazanma derdinde çoğunluk. kısacası millet aç aç. ama tabii ki tek sebebin bu olduğunu düşünmüyorum. okuyanın da çoğu öğrenme aşkından okumuyor. bu bilinçte olsak maddi durumu pek parlak olmasa da bir şeyler yapmadan duramayan, olabildiğince okuyan insanlarımız olurdu, yine var ama azınlık. kaldı ki orta üst sosyoekonomik kesim bile yapabileceklerinin altında şeyler yapıyor, ben de dahil. maddi koşulları azımsamıyorum ama sosyolojik, kültürel boyutları da var demek istiyorum kısacası. çoğu müslüman ülkenin inandığı kitapta yazanların anlamını bilmemesi gibi bir örnek verebilirim. kolaycılığa kaçan bir toplumuz genelde.
 • üniversiteye kafası basmayan eziklere dert olmuş durumdur.

  puanlar yükselmez ve kazanırsam, uzaktan eğitim veren bir bölümle üniversiteye döneceğim.

  hem de otuzuna merdiven dayamış biri olarak...
 • ogrenciligimin ilk donemi o sira henuz tanimadigim bir grup tipin arasina kaynamis sohbetlerini dinlerken bir tanesi " universite sadece kazanilmis bolumun okunacagi bir yer degil kisinin kendini gelistirmesi donatmasi icin bir firsattir da" demisti. benim gibi bir kara cahil icin devrim niteligindeydi bu soz, param olsa bi on yil daha kalirdim o zamanlar, yoktu, mezun olmadan calismaya baslamistik bir cogumuz zaten. bu sene yedinci senem, 28 oldum. en iyi ihtimalle otuza kadar devam edecegim calismaya, kendime surekliligini saglayabilecegim kucuk bir para akisi yaratmak hedefim, bunun ertesinde canakkalenin bogaz manzarali bir bolumune tamami ile keyfi bir giris yapmayi ve hayatima bu sekilde devam etmeyi planliyorum, kendimce bilgiyi aramak ve edinmek en erdemli seymis gibi geliyor.

  tanim: universitelerin amacinin, insanin yasini ya da cagini ilgilendirmedigi durum.
 • 26 yaşından sonra boğaziçi ile yaptığım şey, ikinci lisans olması ders saydırma açısından avantaj olsa da ara sıra ne işim var burada diye sorabiliyorsunuz kendi kendinize fakat biraz çevresiyle uyumlu biriyseniz 18-19 yaşındaki gençlerle anlaşmak hiç de zor değil. kuzenlerim dahil oturup iki dakika tarih, edebiyat vs sohbet edemeyen yeni nesil gençlikten ziyade birçok gencin burada saatlerce sizinle tartışabilecek bilgi ve birikimi vardır ki onlardan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. okul ve bölümüne göre beklentileri karşılaması farklılık gösterebilir lakin boğaziçi ile böyle bir şansınız varsa es geçmeyin derim.
 • 2017-2018'de dördüncü üniversitem ile ben de gerçekleştireceğim.
  21 yaşımda okul değiştirdikten sonra aynı yıl aöf'ten ikinci üniversiteye de başlamıştım ancak o arada hem ana lisans hem de yurt dışı lisansı tamamlamama rağmen tamamen üşengeçlikten * aöf bölümü son sınıf son dönemi bu yıla kadar sarktı. * bu yıl bunu tamamlayıp seneye de gözüme kestirdiğim bir başka aöf bölümüne kayıt yaptırarak 29 yaşımda dördüncü lisansa başlamayı planlıyorum bakalım.