şükela:  tümü | bugün
 • 50 ve 70 yaşından sonra başlayanları gördüğümden zor mor gelmeyen şey. bu arada ikiside ankara hukuk son sınıf.
 • 29 yaşında mezun olup, 2 yıl da tecil alarak 31 yaşında askere gitme fırsatı sağlayacak eylem.

  (bkz: 29 yaş askerlik sorunu)
 • 26 yaşında başlayan biri olarak sıkıntısını görmediğim durumdur. 30 yaşındayım. üniversiteye başlamasam da şu anda 30 yaşında olacaktım. kaybedilen bir şey yok, kattıkları kardır.
 • 25 yaşında başladım, 32 yaşında bitirdim. bir sıkıntısını da görmedim, hatta dersleri anlama konusunda daha bilinçliydim. o yüzden sıkıntıya girmenin bir alemi yok.
 • üniversite okumanın bir yaşı yoktur. ama bizim gibi geri kalmış ülkelerde insanlar bu duruma ilginç bir olaymış gibi bakıyor.

  oysa ki gelişmiş ülkelerde insanlar ikinci hatta üçüncü üniversitelerini okuyabiliyorlar. okuyanların yaş ortalaması bizdeki gibi düşük değil.

  ben mesela, üni bitince 25- 26 yaşımdan sonra hatta birkaç yıl sonra biraz para kazanıp tekrardan daha iyi bir bölümde okuyabilirim. hayatım boyunca aynı işi yapmak bana sıkıcı geliyor.
 • zor demeyelim de azim isteyen bir durum diyelim.

  ergenekon davasında ağırlaştırılmış ömür boyu, balyoz davasında ise 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli deniz piyade kurmay albay dursun çiçek 54 yaşında istanbul üniversitesi hukuk fakültesine başlamıştı.

  http://www.hurriyet.com.tr/…-a-islak-hukuk-27400812

  kendisine saygı duyuyorum.
 • gayet normal bir durum. bizde bunun anormal karşılanma sebebi halkın çoğunluğunun maddi açıdan çok da rahat olamaması. ben de ikinci üniversite okumak istiyorum ama bunu söylediğimde lüks gözüyle bakanlar olduğunu hissediyorum ,suçlayamıyorum da çünkü olabildiğince erkenden okulunu bitirip iş bulma, para kazanma derdinde çoğunluk. kısacası millet aç aç. ama tabii ki tek sebebin bu olduğunu düşünmüyorum. okuyanın da çoğu öğrenme aşkından okumuyor. bu bilinçte olsak maddi durumu pek parlak olmasa da bir şeyler yapmadan duramayan, olabildiğince okuyan insanlarımız olurdu, yine var ama azınlık. kaldı ki orta üst sosyoekonomik kesim bile yapabileceklerinin altında şeyler yapıyor, ben de dahil. maddi koşulları azımsamıyorum ama sosyolojik, kültürel boyutları da var demek istiyorum kısacası. çoğu müslüman ülkenin inandığı kitapta yazanların anlamını bilmemesi gibi bir örnek verebilirim. kolaycılığa kaçan bir toplumuz genelde.
 • yeterli çalışmayı yapıp kazanabilirsem bir yıl sonra yapmak istediğim eylemdir.

  18 yaşında idrak edemediğim bi şeyleri daha geç süreçte fark etmem sonucu, "benim olayım bu değil bu!" deyip kendime çizmek istediğim yeni yoldur. umarım önüme çıkan tüm engellere karşı direnip istediğim noktaya gelebilirim.

  nasıl mutluysan öyle yaşa felsefesine dayanıyor biraz.
 • üniversiteye kafası basmayan eziklere dert olmuş durumdur.

  puanlar yükselmez ve kazanırsam, uzaktan eğitim veren bir bölümle üniversiteye döneceğim.

  hem de otuzuna merdiven dayamış biri olarak...
 • ogrenciligimin ilk donemi o sira henuz tanimadigim bir grup tipin arasina kaynamis sohbetlerini dinlerken bir tanesi " universite sadece kazanilmis bolumun okunacagi bir yer degil kisinin kendini gelistirmesi donatmasi icin bir firsattir da" demisti. benim gibi bir kara cahil icin devrim niteligindeydi bu soz, param olsa bi on yil daha kalirdim o zamanlar, yoktu, mezun olmadan calismaya baslamistik bir cogumuz zaten. bu sene yedinci senem, 28 oldum. en iyi ihtimalle otuza kadar devam edecegim calismaya, kendime surekliligini saglayabilecegim kucuk bir para akisi yaratmak hedefim, bunun ertesinde canakkalenin bogaz manzarali bir bolumune tamami ile keyfi bir giris yapmayi ve hayatima bu sekilde devam etmeyi planliyorum, kendimce bilgiyi aramak ve edinmek en erdemli seymis gibi geliyor.

  tanim: universitelerin amacinin, insanin yasini ya da cagini ilgilendirmedigi durum.