şükela:  tümü | bugün
  • görüyor ve arttırıyorum; prim vs. tarzı şeylerin ödenmesinde güçlük çekilmemesi için taksitlendirme seçeneği de olacakmış gibi görünüyor. kesinlikle desteklenmesi gerekir. kadınlarımız herşeyin en iyisini hakediyor.

zorunlu edit: kadınları evde tutmak için yapılıyor vs. diyen hatta "bi de cehape zihniyeti" diyen var aklım almıyor. merak etme arkadaşım, ekonomimiz öyle bi' battı ki günümüz şartlarında bırak karı-koca çalışmadan ev geçindirebilmeyi, neredeyse ek iş bakacak duruma geldi insanlar. makarna, ekmek yesen ayda bir-iki et alsan zor yetirirsin nerdeyse. yapılan hazırlık bizden önceki dönemi iyileştirmeye yönelik bir çalışma. köstek olacağına destek olsan faydalanabilecek insanları düşün. maaşı olmadığı için şiddete ses çıkaramayan kadınları düşün. çalışsın, bence de çalışsın ihtiyacı varsa. ama okumuş 4 gençten biri işsiz şu anda. kim o yaşlarda ve hiç iş tecrübesi olmamış birine iş verir?

şu andan itibaren 25 yıl tek kişilik maaşla ev geçindirebilecek bir ailede, o kadın zaten çalışmaz sen rahat ol. sebebi de maddi durumunun iyi olmasıdır.

kadınların çalışma hayatından uzaklaştırılması doğum izni gibi düzenlemelerle daha çok yıprandı. buna ses çıkarın, daha etkin olur. avantaj gibi görünen, en büyük kötülüklerden biri bence bu.
  • yani ülkede yüksek eğitim almış olsa dahi ev kadınlığını kariyer yapmaya tercih edenler yeterince fazla değildi de bu tarz teşviklerle iş kadını/ev kadını dengesizliğini daha çok açmaya mı çalışıyorlar, nedir?
  • ev içi emek, görünmez emek, kadın hakları, emeklilik önemli konular ama böyle yasa olur mu? diyelim ki bir ablamız çalışmıyor evli ve evliliğinin 24. yılında eşi vefat ediyor nolacak ya da eşinden şiddet gördü boşandı ne olacak? hadi bunu da geçtim evliliği kutsayacağınıza insanı kutsasanız, şart mı bir insanın kamusal haklara erişimi için evli olması? sizi kim vekil seçiyor kimler size danışmanlık ediyor hayret ediyorum.
  • 25 yıl evlilik şartı koyma düşüncesi, kadın istihdamını ilerleyen zamanlarda olumsuz bir şekilde etkileyecek. politikaların ise kadın üzerinden değil de aile üzerinden yapıldığını görmekteyiz. buradaki asıl amaç ise 25 yıl şartı ile doğum oranlarını arttırarak ülke nüfusunun daha da gençleşmesini sağlamak olacaktır. malum artan yaşlı nüfusu devletler için artık bir sorun haline geldi, yaşlı bakımı ve sağlık harcamaları açısından. genç nüfus oranı bu politika uygulanmaya başlarsa 10 yıllık dönemde ciddi şekilde artacak ve sonrası için yaşlı bakımı kurum bazından ziyada hane bazına dönüştürülecek.
  • hah iyice kadınlar iş hayatından çekilsin.teklifi veren de chp işe bak.bir de göt büyütmeyi seven tayfa var kadınlar arasında tam onlara göre teklif. hoş yasalaşmaz ama tam tersi olanlara verilecek mi bu hak? kadın çalışıyor erkek evle ilgileniyor olamaz mı?
  • ev kadınlarına sosyal güvence ve sabit gelir . mantıklı ve desteklenesi. süre ve böyle bir kanunun " otur evinde . nasılsa yine maaşa hak kazanacaksın " türü söylemlere yol açabilmesi bakımından sakıncalı.

zaten batmış olan sosyal güvenlik sistemine prim girdisi olmadan ekstra yük getirmek intihar olacağından gerçekcilikten uzak bi fantazi.

niyet iyi , temel fikir desteklenesi ama teklif sıkıntılı. yıllarca evli kalmış ama sonrasında boşanma / vefat sebebiyle mağdur durumdaki ev kadınlarını hedefleyecek bi teklif daha uygun olur.
  • olmayacağını bile bile kanun teklifi veren milletvekillerine bayılıyorum, bu adam ekşide yazar olsa bunun başlığını açardı işte, vekil olunca da gitmiş kanun teklifi vermiş.
    iki tane de danışman çalıştırma hakkı var bir de bu adamın, akraba kontenjanı yapacağınıza az kural kanun bilen adam çalıştırın yanınızda be kardeşim..
  • pirim öderlerse neden olmasın? ha; benim cebimden bedava olacaksa olmasın... bir şekilde üretimi lojistik olarak destekledikleri için üretim değeri oluşturuyorlar ve işçi sayılabilirler bence... yalnız işveren kim olacak orasını bilemedim.
  • 25 yil bekar kalanlari da unutmayalim, evde kalmis olmanin verdigi baskiyla psikolocisi bozulan "bağyanlara" da emeklilik verilmeli.

amac kadinlari evde tutmak ve ruh hastasi kocalarina mahkum etmektir.