• ingiltere'de next perakende zincirinin ceo'su, iş adamı lord wolfson tarafından ortaya konulmuş problemdir. wolfson euro birliğinden çıkış için en iyi yöntemi önerecek ekonomiste 250 bin sterlin ödül verileceğini açıklamış. bu nobel'den sonra ekonomi alanındaki en yüksek ödül oluyormuş.

ekonomist olmasam da naçizane benim bir önerim var; bir anda bırakacaksın wolfson'cuğum, öyle azaltarak, kısarak olmuyor sonra daha çok kullanmaya başlıyorsun. euro'yu bir anda bırakıyorum deyip bırakacaksın.

eğer kazanırsam benimle buradan iritbata geçersiniz. sözlük yazar bilgilerini çok güzel paylaşıyor sorun olmaz.

edit: şimdi lord olmuş bir adamı savunmak bana düşmez ama deniyor ki sen euro bölgesinde değilsin ki niye çıkasın? iyi de adam bizim euro bölgesinden çıkmamız için demiyor ki arkadaşım, kendisi için istemiyor çıkışı. belli ki garibimin yunanistan'da, italya'da falan yatırımı varsa, onlar için istiyor olabilir bunu. euro bölgesinden güvenli çıkış istiyor adam. lütfen lord olmuş bir adama biraz daha saygı.
  • "abi sen zaten euro kullanmıyorsun" diyerek 10 bin sterlin mansiyon ödülü almayı umduğum problemdir. aklından zorun olduğu konusunda ısrarcıysan da "olay kafada bitiyor aslında" derim. 5 bin sterlin versen de olur.

(bkz: 225 yıldır çözülemeyen sorunun cevabının 3 olması)
  • 5 euro'luk banknotu ceo'nun alnına yapıştırıp "risk budur" diyerek iştirak edeceğim problem.
  • önerim yüzyüze konuşup ayrılmalarıdır, sms filan atmasınlar..
    azıcık delikanlı olsunlar.
  • ''abi seviyorsan git konuş bence'' şeklinde cevaplayarak büyük ödüle konmayı planladığım problem, ha 50 bine de fitim. bu çözümün işe yaramadığına henüz şahit olunmamıştır.
  • montla sıçılarak* en kısa zamanda çözülebilecek problem.
  • "euro para birimini ortadan kaldirin, herkes eski parasina geri dönsün" diyerek cözümünü önerdigim problem. cok kisa ve öz.
  • çözümü format atmak.
  • olumlu(pozitif) düşünüp, sorunun çözüleceğine gerçekten inanılırsa aşılamayacak bir problem değil. bu iş öncelikle kafada bitiyor. kafada bitirdikten sonra her sorun çözülebilir.

bu şekilde de çözülmüyorsa, ona* küçük sürprizler yapmayı deneyebilirler.
hesabın var mı? giriş yap