şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya’nın eksen eğikliğinin bugün olduğu 23 derece 27 dakikadan bir 0,5 derece (30 dakika) daha fazla eğik olmasıyla gerçekleşecek hadise.

  ayrıca ay’ın dünya’nın dönüşünü yavaşlatma yönünde bir etkisi olduğunu ve her yıl 3.82 ± 0.07 cm dünyadan uzaklaştığını, dünya’nın dönüş hızını her yüzyılda 1,7 milisaniye yavaşlattığını biliyor muydunuz?

  yani aslına bakarsanız dünya her yıl bir miktar daha yavaşlamaktadır. ne var ki bizim mini minnacık ömrümüz içerisinde bu yavaşlamanın bir önemi yoktur.

  öyle ki dedenizin dedenizin dedenizin dedesinden 3-4 milisaniye daha uzun yaşıyorsunuz günü, o kadar. fakat “astronomik rakamlar” deyimi boşuna değildir.

  söz konusu kainat ise sayılar her zaman çok büyüktür. bahsettiğimiz küçük eksen eğilmesi farkları çok uzun bir zaman diliminde dünya için oldukça köklü bir değişime neden olabilecek şekilde birikir.

  sözgelimi 1,5 ila 4,5 milyar yıl içerisinde dünya’nın eksen eğikliğinin 90 derece artacağı tahmin ediliyor. yani bugün kutuplar diye bildiğimiz yer artık ekvator olacak.

  iyi haber: hâlâ var olursak ve tüm şartlar aynı kalırsa türkiye’de 4 mevsimi yine de yaşayabilecek olmamız…

  kötü haber: ilkokul duvarlarındaki mevsimlerin sırasını değiştirmemiz gerekeceği için sınıf öğretmenlerine ekstra iş çıkacak.

  kaynak
 • şimdiki maymunlar neden insan olmuyorcuların anlayamayacağı olaydır.
 • eğer rakamlar doğru ise dünyanın eksen eğikliğinin değişim hızının doğrusal olmamak bir yana bir yerden sonra kopacağı anlamına gelir.

  doğrusal değişimde 250 milyon yılda 0,5 derece yatan 1,5-4,5 milyar yılda 6-18 derece hesaplanabilir ya da varolan açının değişim oranı derseniz 250 milyon yılda yaklaşık 1/48 i oranında artıyorsa bileşik faizden bir miktar üstünü bulabilirsiniz ama değişim açısı 90 derece olacak derseniz 250 milyon yıldan sonra geçecek 1,25-4,25 milyar yılda dünyanın yatışı bayağı bir hızlanacak demektir.

  derdime çift tuman giydirdim kuşağına kördüğümler attım boşuna heveslenmeyin.
 • evrenin 250000000 ya da iki yüz elli milyon yıl daha genişleyeceğini düşünen insan beyanatı.
 • insanların bir buçuk saat daha fazla çalışacakları anlamına geliyor. yine olan işçiye ve emekçiye olacak.
 • mesai saatlerini de o ölçüde arttıracak olay. yine işveren kazanacak.
 • insanoğlu açısından marjinal faydası çok da yüksek olmayacak uzamadır.

  zaten o bir buçuk saat bize kesin mesai olarak geri döner amk.

  (bkz: işçi kardeş patron kalleş)