şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de yaklaşık 5 milyon genç işsiz var. bu neyin kafası neyin artistliği anlamak zor bakın çok ciddiyim işveren olarak.
  boş boş gezeceğine gir bir yerden başlamış olursun, tecrübe kazanırsın.

  zaten ustabaşı senin yaptığın işi yapıyor, mühendis diploması gerekiyor zaman zaman sertifikasyonlardan geçmek için ve şirket de alım yapıyor. biz de dedik mühendis alalım yeni mezun, ingilizce bilir, biraz iş yaptırırız parasını kazanır tecrübelenir cv'sine yazar.

  taksici ya da emlakçı olmak dışında alternatifin kalmamış, afra tafra afra tafra.
  6000 tl istiyor hahahha (bkz: türkiye'nin mühendis çöplüğü haline gelmesi)

  edit: bekçi 5000 alıyor diye ağlayanları anlamıyorum. e o zaman gitsin bekçi olsun? tutan mı var? gırtlağına mı basıyoruz gel çalış diye.
 • ama hiç kimse 2500 liraya nasıl karnını doyuracağını da söylemez.

  hükümetin ordusu olan bekçilerin aldığı maaşlar bile ortadayken, ekonominin de üretime ihtiyacı varken... üretecek adama 2500 lira teklif etmek rezilliktir.
 • lisede dinamik anlattigim arkadasim su an kanada'da buyuk sirketlerden birinde. 3 yil once mezun oldu ve servet olarak kanada'da yuzde birlik dilimde. allah arttirsin, onunkinde gozum yok. ama bu adamla ayni isi yapiyoruz. yanlis tercihler yapmasam da sahip oldugu servetin birebir lira cinsinden ceyregine bile sahip olamazdim.

  okulunun parasini cikardi, orada okuyacak param olmamasinin bedeli bu fark olmamali. onun yerine burada okurken aldigim egitim ve okuduktan sonra kazandigim mesleki ve maddi kazanc orayla ayni olmali. degilse dunya lideri degiliz, bu kadar basit.

  bos yapma, agzinin ortasina sicmayayim sabah sabah troll.
 • insani şartlarda çalışmak ve emeğinin hakkını isteyen mühendistir. özel sektördeki sömürü tırmandıkça böyle konuşanlar hep olacak fakat bu başlı başına bir saçmalık. kamu sektöründeyim, en düşük memur maaşıyla başladım, başlayalı 4 ay kadar oldu ve şu bahsedilen rakamın yüzde elli fazlasını alıyorum. eğer ben bu kadar alıyorsam yeni mezun mühendis de benim kazandığımdan fazlasını hak ediyordur. mühendisin isteğiyle dalga geçileceğine, şartları iyileştirmek adına ne yapılabilir diye düşünülmez tabii. bu ülkenin kanayan yarasıdır özel sektör.
 • biraz deneyim kazansın 5.000 alsın onu da beğenmeyecek. sonra biraz daha deneyim kazanıp 10.000 alsın onu da beğenmeyecek. 15.000 alınca da beğenmeyecek.

  tıpkı senin gibi tıpkı benim gibi. insanız ve malesef duygularımız böyle işliyor.
 • bekçinin 5k ya yakın maaş aldığı ülkede,haksız olmayan mühendistir.
 • işverenlerin ölücülüğüne ayrı kıl oluyorum. evet sayın amına koduklarım, işin niteliğine göre değil de insanlara satılık ürün muamelemesi yapıp piyasadaki adam bolluğuna göre fiyat belirleyin; çok iyi. akp'nin ülkeye en büyük kazıklarından biridir bu her yere üniversite açarak hem kaliteyi hem de insanların maaşlarını düşürmesi.

  yeni mezun olacak arkadaşlara tavsiyem bu dalyarak patronların bilincinde olarak kendilerini ona göre piyasaya hazırlasınlar.

  6k+ maaşla işe başlayan taze mühendis bildirdi.

  (bkz: dalyarak patron)

  tavsiye ya da öğrenmek için yazanlara istinaden edit:

  elektrik-elektronik mühendisiyim; ancak yazılıma kaymaya çalışarak "algorithm designer" olacak şekilde bir cv halen daha geliştirmeye çalışıyorum. yani, siz bana bir problem veriyorsunuz bense onu çözecek algoritmayı size tasarlıyorum vs. vs. mezun olduğunuz okul ya da bölüm değil; cv'nizde öne çıkaracağınız "işiniz" size mülakatlarda iş ve maaş kazandıracaktır. bunun dışında da mezuniyetime bir yıldan fazla verken bölümümdeki hocalardan birisiyle sanayiye yaptığı projelerde çalıştım; katkıda bulundum. bunlar bahsettiğim "iş tanımı"mı güçlendirmeme yardımcı oldu. aynı hocayla zaten yüksek lisansa da devam ettim.

  sonuç olarak; sunduğunuz derli toplu bir cv, mezuniyet bölümü + bununla ilgili proje geçmişi + bu projelerde kullanıldığı anlaşılır bilgi birikimi sunulduğu zaman "görece" uygun maaşlı iş bulmak işten bile olmuyor.

  ölücülük ülkenin kanında var; ne kadar yüksek maaş alırsak alalım yurt dışında benzer eğitimli bir meslektaşımızın sürdüğü hayat kalitesine hiçbir zaman ulaşamayacak olmak da ne bileyim biraz şey işte...
 • 2500 tl'yi kabul edende suç. git starbucks'ta çalış en azından kafan yorulmaz. hem ben 2500'le başlayıp doğru düzgün tecrübe kazananı görmedim. o iş yalan bi kere. kanmayın küçük patronlara size minimum maaşı veremiyorsa kapatsın daha iyi. hem bunlar bir ağlarlar düzgün iş yapacak adam bulamıyoruz diye.

  edit: yeni başlayana en düşük maaşı devlet verir mühendislikte bu 2005 yılına kadar böyleymiş. firmalar daha düşüğe iş ilanı bile koyamazlarmış. sonradan ne olduysa oldu. insanlara çaresizlik aşılandı maaşlar düştü 3000 tl maaş'la flutter bilen adam arar oldu şirketler. gitmeyin öyle şirketlere. birşey kazamazsınız, günde 10 saat bilgisayara bakıp bi tane ergonomik sırt çantası bile alamadığınızı gördüğünüzde bütün şevkiniz kırılır.
 • minimal giderler:

  1250 tl kira
  300 tl dogal gaz
  80 tl elektrik
  50 tl su
  400 tl mutfak alışverişi
  250 tl yol masrafı
  400 tl kredi kartı
  +________________
  2730 tl

  önerilen maaş: 2500 tl

  elde kalan para: -230 tl

  ortaya çıkan hayat standardı: yok

  olası çözüm yöntemleri:
  1- işverene küfret
  2-işi kabul et, en kritik zamanda istifa et
  3-maliyetleri düşür, simit hesabı yap. 3 öğün simit ye ve çeşmelerden su doldur. kiranı paylaşacak birini bul. sosyal aktivitelerinden vazgeç. ev, araba gibi hayaller kurma. hayatı daha sade yaşa. minimalist ol.
  4-eğer kadın isen zeengin biri ile evlen kurtul.
  5-bekçi, polis, uzmançavuşluk, bim, a101 vs gibi yolları dene.
  6- 3. ve 5. madde yi yapıyorsan ve hala mesleğini seviyorsan, kendine zor da olsa zaman yarat ve cv'ne + kabiliyetler ekle.
  7. greencard'a başvur.
  8. yüksek lisans a başvur ve erasmus ile yurt dışına çıkmaya çalış dil öğren.
  9. üniversitede kalmak istiyorsan, dil puanı ve alesi yükselt. torpilin varsa 2.18 ortalamayla bile olursun zaten. yoksa sabah akşam bölümed yat. hocaların etrafında gez. her iş günü yap bunu. hoca namaza gidiyorsa beraber git. gitmiyorsa gün içinde bir şekilde kendini göster. bildiri yaz makale yaz ve adlarını yaz. bunu deneyen bir çok insan gördüm, %100 çalışıyor.

  ...
 • bence beğenmesi gereken tutardır - bu anlayanlar için güzel bir işarettir. 350 $ maaşla mühendis olarak iş hayatına atılmak demektir.

  göl kenarındaki bir kasabada herkes yaklaşan sel baskınını ve fırtınayı konuşuyormuş; köyün papazı "tanrı bizi korur, korkmayın" diyormuş. göl yükselmeye başlamış, kilise de gölün hemen kıyısındaymış. yerliler kasabayı terk ederken kiliseye uğramışlar, papazı dua ederken bulmuşlar ve "papaz efendi, gel araçlarımızda yer var, seni de götürelim." demişler. papaz, "tanrı bana yardım eder; ben ona inanırım, dua ederim" demiş. kiliseyi yavaş yavaş su basınca tekneyle gelip "papaz efendi gel, gidelim" diye ısrar etmişler. "sizi imansızlar, ben tanrı'ya her gün dua ediyorum o beni kurtarır." su iyice yükselmiş; papaz çatıya çıkmış, helikopterle gelmişler, merdiven sarkıtmışlar "papaz efendi, gel." "siz gidin; tanrı bana yardım eder!"
  bizim papaz boğulmuş, öteki dünyanın girişinde kuyrukta yüksek sesle sitem etmiş: "tanrım o kadar inandık, ibadet ettik, şu yaptığına bak, beni kurtarmadın."
  yukarıdan gür bir ses cevap vermiş: "papaz efendi önce haber yolladık, sonra araba, sonra kayık, en son helikopter yolladım, daha ne yapayım?"

  işte bu 350 $ maaş'da tanrının gönderdiği arabadır.