şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şu an gündem de olan %8'den %22 çıkarılacak olan zam.

gündemde ise emin olun gelecektir, bu başlık da böyle beklesin, bunun açıklamasını da çomaristan sevdalılarından bekliyorum, 250cc düşük gelir seviyeli insanlar için uygun fiyatlı motorlara nasıl özel tüketim vergisi gelebilir açıklasınlar.

ayrıca bunu yapmakla motosiklet sektörünün de iyice elini kolunu bağlayıp batıracaklar.
  • bir şey satın almadan vergi vereceğimiz günler çok yakında

edit : kastettiğim kdv, ötv gibi vergiler
  • bi tuketimin ozel olarak siniflandirilmamasi icin ne gerekmektedir sorusunu gundeme getiren durumdur. temel ulasim ozel bir durum mudur mesela, ya da 250cc yeterince temel degil 50cc moped neyinize yetmiyor orosbu cocuklari mi denilmek istenmistir. garip olaylar, garip ulke.
  • yaşar'dan gelsin: batıyor ama acıtmıyor sevdan. akp ve reis sevdalılarına dokunmayacak zamdır. köklemeden acıtmaz bunları. kökle reis, daha acıtamadın.
  • bisikletten hallice olan 250 cc’nin de çok özel bir tüketim olduğunu gördüğümüz zam.
  • motosiklete rağbet artmış. skora dönüştürmek gerek.

2018 ocak tüik verilerine göre ocak ayında trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı 2017 yılına göre yüzde 22.6 oranında artış gösterdi. moted (motosiklet endüstrisi derneği) tarafından gönderilen bilgilere göre ocak 2018 tarihinde 6.618 adet motosiklet trafik tescile kaydettirildi. geçen yılın ocak ayında 5.434 adet motosiklet tescili yapılmıştı.
  • şirket gibi devlet yönetilmez

devlet kar amacı güdüyorsa vah halimize
  • sebebi son 2 yıl içinde motosiklet fiyatlarının dolar kuru artışı, euro4 normlarının getirdiği zorunluluklar, abs'nin zorunlu olması gibi sebeplerden dolayı yüzde almış civarında zamlanması ve bunun sonucunda vatandaşın büyük motor alamayarak mecburen daha az vergili olan 125'lik motosikletleri almasıdır. ahaber izleyen kitlenin sandığı gibi motosiklet satışları artmadı aksine düştü. millet parasızlıktan küçük motora yöneldi.

yani özetle devlet diyor ki "o vergileri seve seve alacağım büyük motosiklet almazsanız küçüğünden alırım."
  • tam motor alacaktım ki işe bak..