• zara: bir hafta önce defolu mal satıp, müşteriyi suçlayarak geri almayı kabul etmeyen ve insanları yalancı duruma düşüren marka.

zara firmasından sık sık alışveriş yapardım ve beğenirdim.. ancak bir çok kişiden duyduğum müşteri ilişkileri ve ürün iadeleriyle ilgili rezil bir firma olduğunu bende öğrenmiş oldum..

6 gün önce aldığım ceketimde ilk giydiğimde yer yer sökükler gördüm ve ürünü bir sonraki haftasonu iade etmek için mağazaya getirdim.. (hergün avm ye gidemiyoruz o yüzden bi hafta bekledim) daha getirmemle birlikte beni suçlamalar başladı.. yok bir yere takmışsın yok kullanıcı hatası vb.. dedim arkadaşım bu aldığımda sökükmüş neden anlamak istemiyorsun.. sonra arıycaz dediler ve aradılar, bir haftalık inceleme sonucu teknik ekip? gene kullanıcı hatası demiş.. (öyle bir ekip varmış gibi algı yapıyorlar bakan eden yok aslında)

*peki yazılı verirmisin "teknik ekibin" sonucunu dedim .. hayır veremem dedi..
    *peki dedim "teknik ekip" kim bu kararın altına kim imza atıyor dedim..
    kimse imzalamaz dedi yok imzalayan kimse dedi..

yani diyorki paranı gasp ettim nereye gidersen git

zaten belli ki ürünü kimsenin incelediği yok.. imzalı red nedeni yazıp veremiyorlar.. içerden birisi geri ver gitsin kullanıcı hatası de geç demiş çok belli..

birde mağazadakilerin tavırları inanılmaz kaba hepsi birer polat alemdar olmuş kabadayı kabadayı konuşuyor.. özellikle departman müdürü bildiğin oraya geç insanları caydır diye dikmişler..

ucuz diye bildiğimiz yerli markalarımız sorgusuz sualsiz geri alırken, bu burnu havada yabancı markalar bizimle böyle dalga geçiyor.

edit:imla
  • reddetmek falan filan disinda kullanilacaksa "red " ret olarak yazılmalı. evet buna taktım.

onun dışında, ilk giymemde lastiği deforme olan bir pantolonum vardı üşendim aylarca zara'ya götürmedim. nerdeyse 3 ay sonra fissiz bir şekilde goturdum, fişi bulamadığımı söyledim. sistemden baktılar, biz bi form açalım teknik incelemeye gitsin dediler. gitmis, geldi. pantolonun fiyatını alacak karta yüklediler.

bende yeterince rezalet izlenimi yaratmadı, rezalet puanim 4/10. ürünü alırken her bi yerini iyice kontrol edip almak paha biçilemez.
  • sıradanlığı dolayısıyla rezalet olarak göremedim olaydır.

müşteriysen haksızsındır, paranbir kere gittiyse geri gelmez. bunlsr altın kurallar artık.
  • ülkede herkes birbirini silkmenin peşinde. yazara tavsiyem tüketici hakem heyetine başvurması.
  • sivas/zara’lıyım bi an tedirgin oldum. neyseki beni ilgilendiren bir durum yokmuş.
  • elbisenin sökük olması değil, teknik inceleme sonucunu imzalı vermek istememeleri burada rezalettir.
    elbise dedikleri gibi kullanıcı hatası olabilir.
    madem öyle yaz bi kağıt ver. adam da gitsin o kağıtları alsın nereye başvuruyor ise başvursun.

benzeri bir olayı bana ankara esenboğa polisleri yapmıştı.
    adam diyor ki yurt dışı harç pulu alıcan.
    20 yıldır yurt dışında yaşıyorum oturma çalışma iznim var, üstelik sistemden de bal gibi görüyorsun adresimin neresi olduğunu.
    dedim tamam alırım harç pulu. ama bu yaşanan olayı tutanak haline getirecez ve benden harç pulu istediğine, kanunları uyguladığına dair imza atıcan.
    adam hemen yaka kartını ve ismini sakladı.
    şefi geldi. bi sürü rezillik.
    almadım tabii pul mul. dava ederim dedim. oraya buraya kaçıştılar iki dakka önce artiz kesilen polisler.
    böyle işte.
  • (bkz: fast fashion)
    (bkz: true cost)
    (bkz: inditex)

daha da bir şey demiyorum.
  • kesin düğün/nişan/sünnet için satın alınmış olan rezalete konu cekettir. oh iyi amk. giy sonra iki yerini yırt "1 hafta sonra" geri götür. nasıl olsa düğün aradan çıktı.
  • zara'nın ispanya'daki merkezine fotolarla birlikte yazılması gereken olaydır.

farklı bir şikayet de olsa bir kez yazdım, cidden etkili oldu, zira tüketici hakları ve müşteri memnuniyeti türkiye'de giderek daha önemsiz hale gelse de, batıda önem veriliyor:

(bkz: #56643683)
  • zara genelde sorgusuz sualsiz alır iadeyi
    şaşırdığım rezalet
hesabın var mı? giriş yap