şükela:  tümü | bugün soru sor
 • budget isimli sözde kurumsal araç kiralama firmasının 5 kişiyi mağdur etmesi durumu. o 5 kişiden biri olmakla beraber olayı aracı adına kiralamak isteyen arkadaşımın ağzından yazıyorum, zira kendisi sözlük yazarı değil.

  ekim sonunda 5 arkadaş gaziantep’e gezi düzenledik. gezi esnasında kullanmak için araç kiralayalım dedik. budget araç kiralama firmasının internet sitesi üzerinden 13 eylül 2018 tarihinde 2944396 rezervasyon numarasıyla 26 ekim 2018 tarihinde gaziantep havalimanı'ndan teslim almak üzere online araç kiraladım. ardından rezervasyonumun onaylandığına dair maili aldım. teslim almadan bir gün önce ise rezervasyonu teyit etmek için sistemden gelen otomatik aramada aracı teslim alacağımı teyit ettim. buraya kadar her şey normal.

  26 ekim 2018 saat 21:30 civarı gaziantep havalimanı’na indiğimizde aracı teslim almak için budget ofisine gittik. ofisteki görevli işlemlere başladıktan sonra findeks kredi notumun düşük olduğu gerekçesi ile aracı veremeyeceklerini söyledi. fakat findeks notum düşük olamaz, ne bir ödenmemiş kredi borcum ne de finansal açıdan sıkıntı yaratacak başka bir durumum var. yaklaşık 1.5 ay önce aynı firmanın başka bir ofisinden hiçbir sorun yaşamadan araç kiraladığımı söylediğimde ise yanıt “o, o ofistekilerin inisiyatifi ile olmuştur” minvalinde oldu.

  fikir alışverişinden sonra rezervasyonunu yaptığımız araç bizim rezervasyonumuzun iptal olmasıyla boşa çıkmıştır, aynı aracı aramızdan başka birinin adına kiralayalım diye bir karar aldık. tekrar ofise gidip başka bir arkadaş adına aracı kiralamak istediğimizde ise aslında bize verilecek aracın kaza yaptığını, bu nedenle bize veya bir başkasına araç kiralamayacakları yanıtını alınca findeks kredi notu gerekçesinin tamamen ofisin bahanesi olduğunu anladık.

  kendilerine mağduriyetimizin giderilmesi gerektiğini belirttiğimizde ise bir şey yapamayacaklarını söylediler. konuşma esnasında görevli “bende araba varken müşteri geldiğinde vermemek olmaz” gibi garip bir cümle kurdu. ellerinde araba varmış aslında da biz online olarak rezerve etmemize rağmen bizden önce gelen birilerine mi vermişler acaba diye şüphelendik bu noktada. findeks yalanından sonra bu budget görevlisinden her şeyi bekler olmuştuk zira.

  velhasıl biz de başka bir firmadan araç kiralayalım dedik. 3 günlük tatil olduğundan dolayı başka firmalarda da araç bulamayabilirdik, mağduriyetimiz katlanabilirdi. neyse ki şanslıydık ama budget’tan rezerve ettiğimiz ücretin iki katına araç kiraladık.

  ankara’ya geri döndüğümüzde müşteri hizmetlerini arayıp şikayet kaydı oluşturduk. 3 gün sonra gelen cevap “findeks notunuz düşük olduğu için aracı alamamışsınız” şeklindeydi. belli ki görevliye sormuşlar, o da kaza yapan araç yalanından vazgeçip ilk yalanı devam ettirmeyi seçmiş.

  tl;dr: gaziantep havalimanındaki budget online kiraladığımız aracı muhtemelen bizden önce gelen başka birilerine verdi, biz almaya gittiğimizde önce findeks notunuz düşük, sonra araç bugün kaza yapmış yalanlarını söyledi, biz de başka bir firmadan araç kiralayarak maddi açıdan büyük zarara uğradık.
 • 1) 5 lira karşılığında findeks notu öğrenilir.
  2) budget’a gönderilerek “notum düşük dediniz ama değil” denerek, mağduriyetten dolayı oluşan zarar talep edilir.
  3) budget buna yanaşmazsa, yaptırdığınız ama alamadığınız aracın rezervasyonunun, daha pahalıya yaptırdığınız rezervasyonunun ve findeks notunuzun çıktıları bir dosya haline getirilir.
  4) dosya ile tüketici hakem heyetinin yolu tutulur. bir dilekçe ile konu anlatılır ve aradaki zarar talep edilir.
  5) gerisini budget düşünür.

  bildiğim kadarıyla minimum 900 puan istiyorlardı. eğer findeks puanı bunun altındaysa bir bardak soğuk su içmekten başka çare yok.
 • oldukca sakin gecen bir rezalet olsa da 5 kisiyi birden magdur etmesinden dolayi, puanim 7/10.
  gaziantep budget, haksizsin seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım
 • gayet güzel bir rezalettir.

  bahsedildiği gibi findeks notu resmi makamlardan öğrenilerek, tüketici haklarına başvurulduğu takdirde artık kendileri düşünsünler.

  ulan dürüstçe iş yapın bu kadar mı zor ya?!
 • aynı rezaleti adana şakirpaşa havalimanda avis firması ile yaşadım.

  rezalet puanım: 10/10

  not: avis ve budget birer koç holding kuruluşlarıdır.
 • daha önce yaşamadığım bir rezalet deneyimi yaşatan olay. rezaleti anlatan kişinin sakin ve olgun üslubundan mı, abartıya kaçmadan yalın bir anlatım seçip okuyucularda ucuz ve hamasi duygular uyandırma peşinde olmamasından mı bilemiyorum ama tatmin edici bir deneyim sunuyor.

  sağduyulu üslubundan dolayı puanım 10/10.
 • eğer budget firması kredi notunuzu sorguladıysa findeks'in mobil uygulaması ya da web sitesine giriş yaparak (üye değilseniz üye olmanız gerekir) firmanın almış olduğu raporu siz de görüntüleyebilirsiniz. en olmadı kendi raporunuzu da alabilirsiniz. eğer dedikleri gibi notunuz çok düşük ise yapacak bir şey yok. ama notunuz düşük değilse diğer yazarların belirttiği gibi tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
 • rezalet puanım 9/10.
 • ülkede alınan hiç bir hizmet konusunda ne yeterli denetim nede yaptırım olmadığı müddetçe devam edecek olan rezaletlerden sadece bir tanesidir.
 • kimse de dememiş ki budget kimdir? findeks notum ne alaka ? neye istinaden bakıyor ? altı üstü araba kiralama firması findeks ile ne alakası var ? kredi vermiyolar arkadaşlar, altı üstü dandik clio araba veriyorlar