• budget isimli sözde kurumsal araç kiralama firmasının 5 kişiyi mağdur etmesi durumu. o 5 kişiden biri olmakla beraber olayı aracı adına kiralamak isteyen arkadaşımın ağzından yazıyorum, zira kendisi sözlük yazarı değil.

ekim sonunda 5 arkadaş gaziantep’e gezi düzenledik. gezi esnasında kullanmak için araç kiralayalım dedik. budget araç kiralama firmasının internet sitesi üzerinden 13 eylül 2018 tarihinde 2944396 rezervasyon numarasıyla 26 ekim 2018 tarihinde gaziantep havalimanı'ndan teslim almak üzere online araç kiraladım. ardından rezervasyonumun onaylandığına dair maili aldım. teslim almadan bir gün önce ise rezervasyonu teyit etmek için sistemden gelen otomatik aramada aracı teslim alacağımı teyit ettim. buraya kadar her şey normal.

26 ekim 2018 saat 21:30 civarı gaziantep havalimanı’na indiğimizde aracı teslim almak için budget ofisine gittik. ofisteki görevli işlemlere başladıktan sonra findeks kredi notumun düşük olduğu gerekçesi ile aracı veremeyeceklerini söyledi. fakat findeks notum düşük olamaz, ne bir ödenmemiş kredi borcum ne de finansal açıdan sıkıntı yaratacak başka bir durumum var. yaklaşık 1.5 ay önce aynı firmanın başka bir ofisinden hiçbir sorun yaşamadan araç kiraladığımı söylediğimde ise yanıt “o, o ofistekilerin inisiyatifi ile olmuştur” minvalinde oldu.

fikir alışverişinden sonra rezervasyonunu yaptığımız araç bizim rezervasyonumuzun iptal olmasıyla boşa çıkmıştır, aynı aracı aramızdan başka birinin adına kiralayalım diye bir karar aldık. tekrar ofise gidip başka bir arkadaş adına aracı kiralamak istediğimizde ise aslında bize verilecek aracın kaza yaptığını, bu nedenle bize veya bir başkasına araç kiralamayacakları yanıtını alınca findeks kredi notu gerekçesinin tamamen ofisin bahanesi olduğunu anladık.

kendilerine mağduriyetimizin giderilmesi gerektiğini belirttiğimizde ise bir şey yapamayacaklarını söylediler. konuşma esnasında görevli “bende araba varken müşteri geldiğinde vermemek olmaz” gibi garip bir cümle kurdu. ellerinde araba varmış aslında da biz online olarak rezerve etmemize rağmen bizden önce gelen birilerine mi vermişler acaba diye şüphelendik bu noktada. findeks yalanından sonra bu budget görevlisinden her şeyi bekler olmuştuk zira.

velhasıl biz de başka bir firmadan araç kiralayalım dedik. 3 günlük tatil olduğundan dolayı başka firmalarda da araç bulamayabilirdik, mağduriyetimiz katlanabilirdi. neyse ki şanslıydık ama budget’tan rezerve ettiğimiz ücretin iki katına araç kiraladık.

ankara’ya geri döndüğümüzde müşteri hizmetlerini arayıp şikayet kaydı oluşturduk. 3 gün sonra gelen cevap “findeks notunuz düşük olduğu için aracı alamamışsınız” şeklindeydi. belli ki görevliye sormuşlar, o da kaza yapan araç yalanından vazgeçip ilk yalanı devam ettirmeyi seçmiş.

tl;dr: gaziantep havalimanındaki budget online kiraladığımız aracı muhtemelen bizden önce gelen başka birilerine verdi, biz almaya gittiğimizde önce findeks notunuz düşük, sonra araç bugün kaza yapmış yalanlarını söyledi, biz de başka bir firmadan araç kiralayarak maddi açıdan büyük zarara uğradık.
  • findeks mindeksle alakası olmayan rezalet gibi rezalettir.
    insanlar öncesinden rezervasyon yapıp da, bir gün öncesinden teyit edip de, uçaktan indiğinde "ama sizin findeks zortlamış" diyemezsin! diyememen lazım.

madem ki böyle bir siksok var, ilk başvuru esnasında findeksine mi ne bokuna bakacaksan bakar, ona göre rezervasyonu yaparsın veya yapmazsın.

adamlar ta başka memleketten kalkıp gaziantep'e geldiklerinde mi findeksine bakmak ve bu yüzden geri çevirmek akıllarına gelmiş? findeksi -500 bile olsa o arabayı almaları lazımdı. (-500 diye findeks oluyor mu bilmiyorum)
  • muhtemelen budget tabelası açan mahalle rent a car'ıdır. ellerinde araç olmasına rağmen tipinizi beğenmeyip araç vermeyip yokuş yapmışlardır. findeks, kaza vs. bunlar işin bahaneleridir. bu durumu merkeze de iletseniz, tüketici haklarına da taşısanız, aracı verip vermemek tamamen firma insiyatifindedir. arkadaşın biri "altı üstü dandik clio araba veriyorlar" demiş. kusura bakmayın da boş dizel clio 90k civarında satılıyor.
  • aynı rezaleti adana şakirpaşa havalimanda avis firması ile yaşadım.

rezalet puanım: 10/10

not: avis ve budget birer koç holding kuruluşlarıdır.
  • oznesi olan kilkuyruk gorevlinin araba yok magduriyetinizi azaltmak icin at verelim gibi sofistike oneriler sunmamasi yuzunden yarida kalmis rezalet. puanim 6/10.

denetimden yoksun orta dogu batakliginda bir sonraki rezalette bulusmak uzere.
  • oldukca sakin gecen bir rezalet olsa da 5 kisiyi birden magdur etmesinden dolayi, puanim 7/10.
    gaziantep budget, haksizsin seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım
  • bütün tatil planını -yetişilecek yerler varsa üstelik- mahvedebilecek bir potansiyeli olduğu için rezalet gibi rezalet.

kurumsal olduğu için bunun gibi firmalara güven duymak hata olabiliyor. mağduriyetiniz umarım giderilir, ve firma da adına ders çıkarır.
  • daha önce yaşamadığım bir rezalet deneyimi yaşatan olay. rezaleti anlatan kişinin sakin ve olgun üslubundan mı, abartıya kaçmadan yalın bir anlatım seçip okuyucularda ucuz ve hamasi duygular uyandırma peşinde olmamasından mı bilemiyorum ama tatmin edici bir deneyim sunuyor.

sağduyulu üslubundan dolayı puanım 10/10.
  • rezalet puanım 9/10.
  • eğer budget firması kredi notunuzu sorguladıysa findeks'in mobil uygulaması ya da web sitesine giriş yaparak (üye değilseniz üye olmanız gerekir) firmanın almış olduğu raporu siz de görüntüleyebilirsiniz. en olmadı kendi raporunuzu da alabilirsiniz. eğer dedikleri gibi notunuz çok düşük ise yapacak bir şey yok. ama notunuz düşük değilse diğer yazarların belirttiği gibi tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap