şükela:  tümü | bugün
 • neden bu kadar gerizekalısınız neden? yok aya daha önce gidildiyse su neden yeni bulunmuş? şelale olup da akmıyor bu su nereden görülsün araştırma yapmadan. dünyanın dörtte biri büyüklüğündeki bir gök cisminden bahsediyoruz. hadi minicik beyninle anlaman için ülke sınırlarından örnek verelim tut ki uzaylisin istanbul'a iniş yaptın. erzurum'daki yer altı suyunu ya da yer üstü suyunu nasıl ve ne şekilde görebilirsin amk. senelerdir varlığı biliniyor araştırmalar sonucunda tahmin ettiklerinnden fazlasının bulunduğunu söylemişler. oyun oynamaktan beyniniz çürümüş. bilimsel araştırmaları oynadığınız saçma oyunlardan zannediyorsunuz sağa sola baktım tamam bitti. sığ aptallar bı de mal mal espri kasiyorlar. ayhh!!!

  hiçbir şeye de inanmayın tamam mı, her şey komplo. çünkü aptal varlıklarınız aşırı kıymetli ve sürekli birileri sizden bir şeyler saklıyor. sürekli size yalan söyleniyor çünkü çok önemlisiniz.

  bilim dünyası için güzel bir keşif.
 • bir açıklama.

  daha önce ay'daki kutup bölgelerinde, yani karanlık ve soğuk bölgelerde su varlığına ilişkin bulgular vardı zaten. şimdi artık güneş gören bölgelerde de suyun varlığına ilişkin kanıtlar ele geçmiş durumda. clavius adlı kraterde, kızıl öte bölgedeki gözlemlerle bulunmuş.

  tabi ki suyun varlığı ay'da daha fazla zaman geçirilmesi ve belki de yeni keşifler yapılabilmesi için gerekli bir şey, ancak henüz bunun kaynak olarak kullanılıp kullanılamayacağı belli değil. zira bu bildiğimiz şakır şakır ya da birikinti halinde su ya da buz değil, sadece moleküller halinde orada bulunuyor. bölgedeki 1 metreküp toprak başına 350 grama yakın yanılmıyorsam... yanlış bilgi vermiş olmak istemem, siz yine de araştırın bu kısmı.

  şimdi sırada, o suyun oraya nasıl geldiği ya da orada nasıl oluştuğu ve neden hapsedilmiş şekilde korunduğunu bulmak var.
 • nasa'ya bütçe lazım bu aralar. o yüzden yerinde keşiflerdir. bakalım ne kadar tırtıklayacaklar yeni başkandan.
 • güzel gelişmeler, neler olacak diye heyecanlanmamak elde değil tabi, ama elimizdekinin de anasını ağlatıp hemen kaçacak bir yer aramadan önce keşke dünyayı da uçurumdan tamamen atmadan önce biraz daha ciddi şekilde toparlamaya çalışsak.
 • (bkz: damacanaya tecavuz eden adam) muhabbetinin baska boyutlara, ufuklara tasinmasina sebebiyet verebilecek bulustur.

  duzeltme : imla
 • (bkz: ay vatan)
 • takip edebildiğim kadarıyla bilimsel ve gelecek ay görevlerinin planlanması açılarından önemli, ancak onun dışında biraz "meh" bir buluş.

  önemli, çünkü ayın 100+ dereceleri bulan gündüzünde de su olduğu kanıtlanmış oldu, artık suyun düşündüğümüzden biraz daha yaygın olduğunu biliyoruz. diğer yandan keşif şimdilik gelecekteki kolonistleri bile tam olarak ilgilendirmiyor, bulunan su moleküler düzeylerde, nasa sahra çölünde 100 kat daha fazla su olduğunu açıkça belirtmiş ve suyun kullanılabilir olup olmadığı da belli değil. ay'ın başka bölgelerinde su daha büyük miktarlarda olabilir, belki bu moleküller yer altı su birikimlerinin işaretçisi olabilirler veya belki de güneş gören bölgelerde su sadece bu kadardır. bunları gelecekteki görevlerle araştırmamız gerekecek.

  niye nasa bunu bu kadar büyük olay yaptı? eh nasa'nın asli görevi bu, bilim yapmak ve halka duyurmak, benzer açıklamaları zaten sık sık yapıyorlar. diğer bir sebep de muhtemelen gözlemin yapıldığı teleskoplu uçak sofia'yı bütçe kesintisinden kurtarabilmek, 2021 bütçesi kesintileri sebebiyle erken emekliliği gündemde, nasa'nın politik bir hamleyle bu programdan gelen somut bir sonuç göstermek istemiş olması normal.

  ayrıca suyun bulunduğu clavius kraterinin 2001 a space odyssey'deki ay üstünün kurulu olduğu krater olması gibi ilginç bir tesadüf var.
 • devletlerin geleceğini artık teknolojik ilerlemeler ve uzay üssü araştırmaları belirliyor.
  türk medyasında dönen bence içerisinde yaşadığımız çağa göre “gereksiz” tartışmalarla vatandaşın beynini yıkamak yerine, eğitim tartışılmalı.

  okullarda mars’ta su yoktur gibi birçok yanlış ve kendi araştırmamızı yapmadığımız her türlü bilgi yerine araştırma ve geliştirmeye yönelten bir eğitim sistemine geçilmeli.
  aksi halde, eski bir fıkrada olduğu gibi dünyanın sahibi türkiye olacak çünkü diğerleri farklı gezegenlerde yaşamaya başlayacak.
 • aslında ne zamandır bilinen ama yavaş yavaş açıklıyorlar ki daha neler vardır arka planda.gezegenler arası yaşam yakında
 • bırak birader 2020deyiz başımıza iş açmayın. vallahı uzaylı muzaylı çekemem şu ortamda.

hesabın var mı? giriş yap