şükela:  tümü | bugün
 • üst edit : başlık başa kalmış. bu başlıkta açıklama metninden eser kalmamış .

  bilim yalan söylemez .

  e: 6 ay önce yaşadığım yere yeni gelip kiralık ev ararken bir bir bilim insanıyla tesadüfen karşılaşıp konuşmuştum . bana sahilden bugün kırılan fayın olduğu tarafı gösterip yanlış yere geldin şu gördüğün yerde yakın zamanda kırılma olacak ,bütün marmara etkilenecek felaketin tam üzerindesin ,kendine sağlam bir ev bul demişti . o aralar gemiyle falan araştırmalar yapıyorlardı . bugün kendisinin adını açıklama listesinde gördüm . o zaman olacak demişti ve oldu..bugün yine uyaranlardan olduğunu yazıyı okuyunca farkettim.. keşke bilimi dinleseydik . bilim yalan söylemez,çünkü akla dayanır.
 • yusuflatan açıklama.
 • boku yedik
 • her şeyi geç. elbet olacak, sen neredesin. tedbirin ne. bilerek öleceksin diyor adam. ya sen ya da senin torunların.
 • türkçesini açıklayabilecek bir arkadaşın bulunup bulunmadığını öğrenmek istediğim açıklamadır.
 • bu seneye kadar hiçbir siki ciddiye almadınız, bunu alın davarlar.
  çoğunuz canınızı paraya ve aptallığınıza sattınız. bari bundan sonra dikkatli davranın.
 • benzerleri gibi bunun da suraya neden kopyala yapistir yapilmadigini anlamadigim aciklamadir.

  --- spoiler ---

  istanbul’da 26 eylül 2019’da yerel saat ile 14:00 civarında meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından, marmara fayı üzerine üniversitemizde uzun yıllardır uluslararası araştırmalar yürüten prof. dr. a.m. celal şengör, itü jeoloji mühendisliği bölüm başkanı prof. dr. ziyadin çakır, prof. dr. m. sinan özeren ve dr. öğr. üyesi gülsen uçarkuş’un değerlendirmelerini kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılması gereği duyulmuştur.

  kuzey anadolu fayı’nın marmara denizi’nin içine giren kısmı (ve buna bağlı ikincil faylara) yer bilimcilerce genel olarak “marmara fayı” diye adlandırılmaktadır. bu fay, davranışı her yerinde aynı olan bir fay değildir. bazı yerlerinde fay üzerinde ingilizce’de “creep” denen kaymaya benzer bir hareket ve bununla ilişkili küçük depremler olur. bazı yerlerinde ise deprem neredeyse hiç olmaz. marmara fayı’nda gerçekleşen son büyük deprem 7.4 büyüklüğündeki 1999 izmit depremidir ve bu depreme neden olan kırık izmit körfezi’nin içine doğru ilerlemiştir. marmara fayı üzerinde depremsellik yönünden suskun olan (dolayısıyla kırılması beklenen ve ekteki marmara denizi fay haritasında sismik boşluk olarak adlandırılan) bir ucu silivri açıklarında ve diğer ucu da avcılar’ın güneyi olan kumburgaz fay segmentidir. deniz tabanında yapılan jeoloji, jeodezi ve sismoloji çalışmaları kumburgaz fayının çok uzun bir süredir kırılmadığı, kilitli olduğu ve marmara denizi’nde olması beklenen depremin üzerinde olacağı düşünülen fay segmentidir.

  son iki günde meydana gelen 4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki iki depremin tam kilitli kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması durumun kritikliğine işaret etmektedir. sismoloji verilerine dayanarak, söz konusu iki deprem ve bunların arasında gerçekleşen artçıların tamamının, aynı mekanik kırılma süreci kapsamında gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. bilimsel göstergelere dayanarak, mevcut sismik aktivitenin dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması yönünde hareket edilmelidir.

  bu süreç içinde üniversitemiz, bilgi kirliliğini önlemek adına konunun uzmanı akademisyenlerin görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya itü kurumsal iletişim ofisi üzerinden devam edecektir.
  --- spoiler ---
 • usta isimlerin pek kıymetli teknik açıklamasını, anlayabileceğimiz halde sadeleştirecek suserler var mı?
 • kesin büyük deprem geliyor vs. belirtmeyen ancak hareketliliğin yoğunluğuna göre bunun bir süre sonra söylenebileceğini dile getiren açıklama özetle.
 • yani diyor ki; marmara icerisinde yalova'dan kumburgaz aciklarina, oradan da tekirdag aciklarina uzanan 2 kol var. bu deprem 2. kolda yani 50km uzunluga sahip, alanda gerceklesti. velhasil bu kol henuz kirilmadi. kirilacagina dair isaretler bunlar.