şükela:  tümü | bugün
  • az önce viaport kurtköy derimod mağazasında yaşadığım rezalettir.

mağazada ikinci ürüne %30 indirim olduğu vitrinde yazıyordu. bu haftaya özel kasada ekstra %25 indirim olarak bir kampanya başlatmışlar.

vitrin görseli buradadır.

mağazaya girip her birinin etiket fiyatı 1600 tl olan 2 ürün beğendim.

beklediğim ve bence olması gereken ödeme tutarım şöyle olmalıydı :

1. ürün : 1600 tl
    2.ürün : 1120 tl (ikinci ürüne %30 indirim)

toplam : 2720 tl
    ekstra %25 kasa indirimli fiyat : 2040 tl

oysa kasada benden istenilen tutar :

1.ürün : 1200 tl (%25 indirimli)
    2.ürün: 1120 tl (%30 indirimli)

toplam : 2320 tl

kasada kendilerine bu şekilde uygulanırsa "kasada ekstra %25" indiriminin gerçek anlamında uygulanmadığını "ekstra" kelimesinin diğer kampanyalardan sonra uygulanması gereken ayrı bir indirim olması gerektiğini söyledim fakat mağaza müdürü bana olayı yanlış anladığımı ve kendilerinin hesaplamayı doğru yaptıklarını söyledi.

konuyla ilgili derimod müşteri hizmetlerini de aradım fakat müşteri temsilcisi de mağaza hesaplamasının doğru olduğunu söyledi.

yıllarca anadolu lisesi, fen lisesi, üniversite, ales, kpss gibi sınavlara girmiş ve çoğunda başarılı olmuş biri olarak matematiği ya ben çok yanlış anlamışım ya da derimod.

örnek soru :

bir mağaza 2 ürün alan müşterilerine 2.ürüne (fiyatı daha az olan ürün) %30 indirim yapmaktadır.
    bu mağaza 1 güne özel "kasada eksta %25 indirim" kampanyasına başlarsa o gün tanesi 1600 tl den 2 ürün alan müşteri kasada kaç para öder?

ales sınavında türkiyede ilk ona girmiş biri olarak ben bu soruyu hangi sınavda çıkarsa çıksın öğrencilerime kendi bildiğim şekilde anlatmaya devam edeceğim.
    umarım derimod da ya "ekstra" kelimesinin anlamını ya da matematiklerini tekrar gözden geçirirler.
  • mağazacılık kültüründe gayet normal olan kampanyadır. ikinci ürüne bir indirim varsa, başka bir indirim daha uygulanmaz.
    fakat kasada ekstra indirim denmesi yanıltıcıdır.
  • rezalet değildir, eğer toplamda %25 daha yazsaydı arkadaş haklı olurdu. okumaya başladığımda daha büyük çakallık bekledim ama ilk ürüne %30, ikincisine de %25 bence vitrine göre mantıklı bir yaklaşımmış. beğenmezsen bu indirimi almazsın, sözlüğe başlık açmaya değmez, millet kapısı değişik araba alıyor, aldığı laptop kargocunun kayınbiraderine gidiyor, yani böyle rezaletlerin yanında bu sırıtır

edit: arkadaş editleyip sınav geçmişini koymuş, ben meslek lisesi mezunuyum kusura bakmasın, aleste ilk ona girdiğine göre sözlükte ota boka başlık açma hakkı var diye biliyorum ben.

örnek soru: mağazanın vitrininde %50 indirim yazıyor, girdiniz ürün aldınız 100 lira, kasadaki hanımefendi size "malesef yeni sezonda indirim yok, indirim sarı etiketlilerde sadece" dedi , naparsınız

cevap: ben buna kahvedeki hangi amca "hemen sözlükte başlık açarım" derse kabul ederim.
  • "kasada anında %25 ekstra indirim" ifadesini kelime kelime incelemek gerekiyor sanırım.

kasada : ürünü mağazadan alıyorsanız ödemeyi yapacağınız yerde.
    anında : hediye çeki, puan, bir sonraki alışverişte vs değil hemen uygulanan.
    %25: fiyattaki değişim oranı.
    ekstra: diğer indirim ve kampanyalar üzerine. onlar işlendikten sonra yapılan. daha, ilaveten, ek olarak.
    indirim: fiyatta azalma.

4000 tl maaş alan birine maaşına %10 zam yapıyoruz ayrıca maaşlara bu aya özel ekstra 500 tl ekliyoruz derseniz kişinin o ayki maaş beklentisi evrenin her yerinde 4900 tl olur. ne eksik ne fazla.

ilgili konular :

matematik: faiz ve yüzde hesaplamaları.
    türkçe: okuduğunu anlama.