• edit: thh süreci 12.03.2021 tarihinde red ile sonuçlandı. görsel

media markt turkey ticaret limited şirketi'nin (mediamarkt.com.tr) "24-29 kasım 2020 tarihleri arasında mediamarkt'ta şahane cuma %70'e varan indirimlerle bir gün değil, tüm hafta!" sloganı ile belirtilen tarihler arasında yapacağı kampanyadan hem televizyon kanalları, hem sms mesajları, hem de attıkları elektronik iletiler vasıtasıyla haberdar oldum.

görsel

23 kasım 2020'yi 24 kasım 2020'ye bağlayan gece kampanyanın başlamasıyla mediamarkt.com.tr’den 7299 tl karşılığında “lenovo yoga slim 7 14" /i7-1065g7/16 gb/1tb/2gb/ ultra hd laptop gri” adlı ürünü adrese teslim olacak şekilde sipariş verdim.

görsel
    görsel

böylece %70’e varan indirimlerin olacağı belirtilen kampanyadan yaklaşık %50 indirimli fiyatıyla bir ürün satın almış oldum.

24 kasım 2020 sabahı satın aldığım ürünün online depoda mevcut olmadığı, ürüne bir an önce kavuşabilmem için media markt izmir 2 gaziemir mağazasına bilgi verdiklerini ve siparişin ilgili mağaza tarafından özenle hazırlanıp kargoya verildiğini belirten elektronik ileti aldım. tabi ki ne kargo bilgisi vardı ne de anlaşmalı kargo şirketlerinde adıma bir gönderi.

görsel

25 kasım 2020 sabahında ise ürüne ait e-arşiv faturası tarafıma iletildi. olaylar başlıyor.

görsel

adrese teslim olarak sipariş verdiğim ürünün faturasında teslimat seçeneği mağaza teslim olarak yazıyordu. 0850 222 15 00 numaralı media markt çağrı merkezi ile iletişime geçtiğimde faturada yazanı dikkate almamam gerektiği, ürünün adresime geleceği bilgisi iletildi.

26 kasım 2020 tarihinde ise ürünü beğenmediğim için iade ettiğime dair bir elektronik ileti aldım.

görsel

halbuki bu tarihe kadar bana ulaşan bir ürün olmadı. bana 200 km uzaklıktaki mağazadan herhangi bir ürün teslim almadım. siparişin iptali veya iadesi talebinde de bulunmadım. maili aldıktan sonra 0850 222 15 00 numaralı media markt çağrı merkezi’ni defalarca aradım. mağazanın telefon numarası veya iletişim bilgisi olmadığı için sürekli olarak genel merkeze ait numara ile iletişim kurdum. ilk aramamda yanlışlık olabilir mağazayı bilgilendirdik size dönüş sağlanacak dendi ancak herhangi bir dönüş sağlanmadı. sonraki aramamda ürün mağaza stoğunda kalmamış olabilir o yüzden gönderememişlerdir, iptal edilmiştir dendi. ancak eş zamanlı olarak aldığım ürün satıştaydı ve ilgili mağaza stoklarında da mevcuttu.

görsel
    görsel

bunun üzerine çağrı merkezini bir daha aradım. bu aramamda ise fiyat hatası olduğu ve tüm siparişlerin iptal edildiği söylendi. %70’e varan indirim vaad edilen bir kampanyadan yaklaşık %50 indirim ile ürün aldığımı, fiyat hatası olmadığını ve ürünü teslim alan tanıdığım kişilerin olduğunu belirttim. gerçekten de tarafına ürün teslim edilenler var. bunun üzerine daha fazla bahane bulamayıp, kayıt açtıklarını ilettiler ve bir kez daha aramadım.

sonuç olarak bana ne mi olmuş oldu?

- media markt, ödemesini yaptığım siparişimi gerçekçi bir gerekçe göstermeden tek taraflı olarak iptal etti, hatta ürünü teslim alıp iade ettiğimi iddia etti, tek taraflı yapılan işlemlerle siparişi sonlandırdı.

- ürünü 10000 tl limiti olan kredi kartından 12 taksit olarak aldım, haliyle kartımın limiti 7299 lira eksilmiş oldu. ürünün iptalinden doğan ücret iadesi 12 aylık süreçte taksitli olarak yapılacak ve limitim olmayacağı için ben bu süreçte kredi kartımı kullanarak yeni bir bilgisayar satın alamayacağım.

edit: birçok arkadaş mesaj attı, iade olduğunda limitim 7299 lira artacakmış. eskiden bir işlemimde taksitle olmuştu ancak değişmiş bu durum. şu ana kadar iade yansımadığı için bu bilgi yanlış olmuş.

-bu hafta çeşitli firmaların yapmış olduğu bilgisayar indirimlerinden bilgisayar satın almış olduğum için faydalanmadım, yeni bir bilgisayarı artık indirimli fiyatlardan alma fırsatım olmayabilir.

peki ya media markt ne kazandı bu işten?

- ilgili ürün ve kampanya sayfası binlerce kez tıklandı, belki de bu sayede arama motorlarında en üste çıktılar.

- ilgili ürün anında tükendi, bu ürünü alamayanlar o esnada belki de başka ürünleri gördü ve satın aldı.

şirket bedavaya reklamını yaptı, olan yine tüketiciye oldu.
  • aynı ürünü alarak aynı mağduriyeti yaşadım. aradılar ve ellerinde teşhir kaldığını söylediler. yalan olduğunu bildiğim için teşhir de olsa gönderin dedim. gönderemiyoruz dediler. kayıt açtırdım ben de. sonuca göre media markt'ı hayatımdan sileceğim.
  • yani belki kızacaksınız ama amazon’dan alın kardeşim. valla bak. pahalı da olsa amazon’u tercih edin. bok bile alsam amazon’dan alıyorum. başka yerlerden fiyatına bile bakmıyorum. kafam rahat. kimse bunlardan almazsa yok olur giderler.
  • edit2: thh kararı olumlu sonuçlandı. media markt itiraz edip süreci uzatacağını bildirdi. ne ilginç firma
    edit: 7 bin liralık alışverişe bin liralık kupon verdiler kabul etmeyip thh başvurdum. sonuç gelince bilgilendireceğim
    rezalet puanı 10 ve aynısı benimde başıma geldi. sanırım thh başvurup uzunca bir süre beklemek zorunda bırakacak mediamarkt bizi
  • geçmiş olsun arkadaşa da, buraya gelip mediamarkt'tan almayın da yazmayın be kardeşim, adam %50 indirimden yararlanmış, siz diyosunuz ki kardeşim 3000 lira daha verseydin sen de.

verdiği akla bak adamların. aynen kardeşim üstüne 5000 koysaydın sen de senin problemin.
  • rezalet puani 9/11.
    turkiye'de büyük firmalarda bile her türlü şark kurnazlıklarını görmek mümkündür. şikayetvar vb sitelere de bu rezaleti eklemenizi öneririm. geçmiş olsun.
  • dava açılırsa yüzde yüz tüketici lehine sonuçlanacak olan 10 üzerinden 15 lik bir rezalet. üstüne avukatta vekalet ücreti kazanır.
  • bugün bir bilgisayar beğendim mediamarkttan ama bu olayı okuduktan sonra almayacğım boykot ediyorum.
    10 numara rezalet
  • dava açıldığında kazanma ihtimali yüksek olan hadisedir, ancak biraz zaman almaktadır dava süreci.
hesabın var mı? giriş yap