şükela:  tümü | bugün
23 entry daha
  • taksiye binemiyoruz diyen yavşaklar derdini hükümete anlatsın zira kendisi ehonomiden sorumlu değil. aynı mallar konu hükümete gelince ehonomi çoh eyi diyorlar. epey ilginç.

takipçisi olacağım toplantı.

(bkz: beyni çalışan bir toplum aranmaktadır)

siler diye ekran görüntüsünü şöyle koyalım.
    görsel
  • evet bugün istanbul'lular için çok önemli olan taksi konusu oylanacak.bu yüzden bu başlığı gün boyunca gündemde tutalım ve twitter'da da gündeme taşıyalım.
    canlı yayın
    link
    edit: canlı yayın linki eklendi
  • ekrem imamoğlu oylama öncesi yaptığı son konuşmada biz taksici esnafının ve istanbulluların menfaatini düşünüyoruz. plaka galericisi, plaka sahibi, şucusu, bucusu zarar etmiş kar etmiş beni ilgilendirmez diyerek benim gözümde nirvana yapmıştır.
    bu yayını izleyen taksici esnafı da dahil tüm vatandaşların imamoğlu 'nu destekleyeceğini düşünüyorum. bu işten zarar gören plaka mafyası ve akp zihniyeti olacak.
  • toplantıdan:
    - yuhhhh tcdd 1 bölge müdürü necmettin acar canlı yayını engellemek istedi, imamoğlu ağzının payını güzel veriyor.
    tcdd 1 bölge müdürü necmettin acar toplantının kayıt altına alınıp yayınlanmasının yasal olmadığını, toplantının zaten yazılı olarak kayıt altına alındığını bunun da şeffaflık için yeterli olduğunu söyleyerek canlı yayını engellemek istedi.
    imamoğlu ise toplantıyı ibb'nin düzenlediğini, kuralları kendilerinin belirleyeceğini, diğer toplantıları da aynı şekilde kim olduklarına bakmaksızın yayınladıklarını, kurumların itirazı varsa toplantı öncesi yazılı olarak bildirmelerini söyleyerek "kişisel olarak ben bulunmaktan rahatsızım diyen varsa toplantıyı terk edebilir" dedi. necmettin acar "toplantı öncesi yazılı mı bildirelim ?" deyince, benim ne söyleyeceğim belli ama siz yazılı bildirin, değerlendiririz, dedi.
    twitter
    - imamoğlu gollük pasları gerçekten hiç kaçırmıyor. bu pasları da genellikle iktidar veriyor. tcdd bölge müdürüne de kötü geçirdi.
    - yine gol pası geldi. il emniyet müdürlüğü yediemin otopark ücretlerine %40 zam istiyor. komisyon ise %25 zam önermiş. ekonomi uçuyor diyen hükümete bağlıemniyet "enflasyonu biliyorsunuz" minvalinde itiraz ediyor.
    - mamaray temsilcisi sürekli itiraz ediyor ama itiraz ettikçe kendini rezil ediyor. muhtarlara verilecek istanbulkart olayında da lüzumsuz çıkış ile kendini rezil ediyor.
    maramaray temsilcisi: “biz kendi çalışan aile fertlerimizi bile marmaray’da ücretsiz geçiremiyoruz.”
    imamoğlu: "ya her halde geçirmeyeceksin başkanım"
    maramaray temsilcisi: "gönül ister yani"
    imamoğlu: "ya her halde geçirmeyeceksin, yapma kurban olayım"
    - bu ulaştırma altyapı bakanlığı 1. bölge müdürlüğü temsilcisi ömür yılmaz ise yıldız olmaya çalışıyor ama kapasite sınırlı.
    - taksici terörüne geldi konu.
    -sunum sonrası istanbul taksiciler esnaf odası başkanı eyüp aksu konuşuyor. birazdan ekrem'in seri tokatları gelecek gibi duruyor.
    ulaştırma altyapı bakanlığı 1. bölge müdürlüğü temsilcisi ömür yılmaz taksilerin rehabilite edilmesini savunuyor.
    eko hafiften okşadı şimdi kendisini.
    anlaşılan iktidar reddedecek. karar geçmezse hazırlanın akşama sosyal medyada curcuna var. akp seçmeni dahi bu taksi uygulamasını bekliyor.
    yazıklar olsun ya, adamlar taksi sayısının yeterli olduğunu savunuyor.
    ibb bu taksi işini sessizce çözse büyük oy falan gelmezdi. çabuk unutulurdu.
    şimdi insanların kafasına kazınıyor. neredeyse ekrem imamoğlu şu olayı çözse vatandaş tarafından tüm sorunları çözmüş
    gibi kabul edilecek.
    adamlar göz göre göre kafalarına sıkıyor toplantıda.
    bu taksici mafyası da bahçeli'nin ülküdaşı sanırım. karmaşık matematik hesabı ile savunuluyor.
    yeni taksi uygulamasını savunanlar istanbul taksiciler esnaf odası başkanı eyüp aksu'nun o taksi plakasını almak için kaç tarla sattığını biliyor mu ? zarar mı edecek adam. o tarlalar şimdi 20 milyon ediyormuş. zaten parayı plakaya yatırdığı için zararda.
    taksici odaları toplaşmış aynı teraneyi tekrarlıyor; bizi rehabilite etsinler. madde bağımlısı gibi adamlar.
    aslında sistemin toptan imha edilmesi lazım da yine de sizi bırakıyor yeni sistem. siz ona dua edin.
    ayrıca sigortası ödenmeyen taksici yokmuş. başka ülkelerde minübüs, servis, dolmuş olmadığı için de oralar da taksi sayısı fazla olabilirmiş.
    siyaset yapmayan eyüp aksu: şu andaki "sayın bakan" hiç taksici esnafını üzmemiş, ona teşekkürler sunuldu.
    ama imamoğlu üzüyor.
    - imamoğlu aksu'yu bombalamaya başladı:
    siyaset yapmıyorum deyip siyasetin nirvanasını yaptın. 4 yıl zam yapmadı diye şikayet ettiğin bakana taksicileri hiç üzmedi, diye teşekkür ediyorsun. eyüp aksu taksi konusunda "seçilmeden hangi gruba söz verdin diye hadsiz bir cümle kurdu. ben iki gruba söz verdim; 16 milyon istanbullu, ve onun içindeki 50-60 bin civarındaki şoför esnafı. onlara verdiğim sözü yerine getiriyorum.
    katılımcılıkta sınıfta kaldın, davet edildiğin halde çalışmalara katılmadın. ben davet ettiğimde sizin başkanvekilinizin de olduğu heyet geldi, kiralamayın satın teklifi yapıldı. ben karşı çıktım.
    ben katılımcılıktan sınıfta kalsaydım bu toplantılar canlı yayınlanmazdı.
    bugün, sen seçildiğin halde sana yönettirmeyiz diyen varsa, olmaz o iş.
    vatandaşın %90 mutsuz olduğu bir şeyi konuşuyoruz.
    imamoğlu meydan okuyor aslında.
    ben para bulmak istesem, bu plakaları satıyorum, derdim, bu tartışma da olmazdı.
    ben kalıcı bir değer yaratmak istiyorum.
    adaletli bir durumu sağlamak için buradayım. herkesi vicdanı ile baş başa bırakacağım.
    bin taksi reddeildi.
    imamoğlu: biz ısrarla getireceğiz. talimat öyle geldi. mesajlardan görüyorum. ben bu talimatı halkımızın vicdanına havale ediyorum.
    15 dakika ara
    (bağrışmalar)

adamlar hazırlıklı, valilik temsilcilerinin "hayır" oyu ile engelledikleri anda twitter'da da imamoğlu'na karşı saldırıya geçmişler.
    ------------

"dünyanın bütün gelişmiş şehirlerdeki taksi sistemlerini inceledik. istanbul için en uygun olan, hem yolcunun hem taksi esnafının memnun olacağı kaliteli bir taksi sistemini ukome'ye getiriyoruz. bugün 14.00'de sosyal medya hesaplarımızdan toplantıyı canlı olarak izleyebilirsiniz."

twitter
    canlı yayın linkleri:
    youtube
    periscope
    twitter
  • bazi biyiklilari uzecek aksiyonlar...

seve seve yola geleceksiniz...
  • orospu çocuğu taksici mantığını bitirecek toplantıdır.

sonucunu merakla bekliyoruz.
  • (bkz: ibb taksi kiralama modeli'nin reddedilmesi)
    (bkz: 26 kasım 2020 taksi boykotu)

toplantıdan detaylar:
    tcdd bölge müdürü necmettin acar: ek gündem maddesi talep ederek canlı yayının durdurulmasını talep etti. ekrem imamoğlu reddetti.

1. madde için ek madde talebi: 72 aracın fatih bölgesindeki t1 tramvay kullanımına izin verilmesini kapsıyor. fatih belediyesi 20 adet çöp kamyonu/zabıta aracı, 5 motosikletin de bu yolu kullanması talep ediliyor. (önceki talepleri 50 araçmış) daha sonra değerlendirilmek üzere reddedildi.

2. madde: yediemin otopark ücretleri (12 tl - 4 yıldır zamlanmıyormuş) 15 tl olması talep ediliyor. bu zam oranı reddedildi.
    il emniyet müdür yardımcısı ali saraç otomobiller için 12 tl olan ücretin 17 tl olması diğer araçların aynı oranda zamlanmasını talep ediliyor. bir sonraki ukome'de tartışılması için talep alt komisyona gönderildi.

3. madde: bazı sokak ve caddelerin yayalaştırılması hk. (ordu cd. ve çevresi) - kabul edildi.
    4. madde: beykoz'da otopark yapılması (ispark işletecek) istenen kamu arazi hk. - kabul edildi.
    5. madde: dış işleri bakanlığı talebi; tanzanya konsolosluğu için 1 araçlık otopark yeri tahsis edilmesi hk. - kabul edildi.

6. madde: emniyet müdürlüğü talebi; avrupa-asya yük taşıyan araçların sadece kuzey marmara otoyolunu uygulaması hk.
    teklifi veren emniyet müdürlüğü de en fazla %3 şehir içi trafiğine etki edeceğini, bekleme alanları vs. gibi sorunlar yüzünden reddini talep ediyor. kuzey marmara otoyolu'nun fos çıktığını kanıtlayan bir durum bu. ekrem imamoğlu %3'ün önemli olacağını savunuyor. uygulama için mayıs sonana kadar ek süre süre verilerek oylandı. - kabul edildi.

7. madde: 23 adet araç için yeni plaka belirlenmesi hk. - kabul edildi.
    8. madde: muhtarlara ve ibb meclis üyelerine kişiselleştirilmiş istanbul kart oluşturması önerisi. 100 geçiş için geçiş başı 1.35 tl'yi belediye karşılayacak. marmaray'ın 1.35 tl ücret için yönetim kurulu kararı alınması gerektiği tartışılıyor. marmaray için "yönetim kurulundan geçerse" ibaresi eklenerek oylanılıyor. - kabul edilmiştir.

9. madde: okul servis ücret tarifesinin rezive edilmesi hk. yeni tarife: görsel okullar haftada 2 gün açık olursa aylık tarifenin %60'ı, 3 gün açık olursa %75'i, 4 gün açık olursa %90'ı olarak ödeme alınacak. - kabul edildi
    pandemi dönemi için 110 tl ruhsat ücreti alınmaması teklifi geldi. bir sonraki toplantıda görüşülecek.

10. madde: taksi ulaşımının düzenlenmesi hk. ibb taksi kiralama modeli
    son 11 yılda taksi plakasınün en iyi yatırım aracı olduğu anlatılıyor. enflasyon hesabına göre 197.000 tl olması gereken taksi plakası fiyatı limitli plaka sayısı nedeni ile 2.2 milyon tl olduğu. dünya metropollerinde taksi başına kişi sayısı: görsel
    ortalama olarak her taksinin yılda 6 kere şikayet edildiği bilgisi verildi.
    model şunları içeriyor: süreli kiralama - özgün araç tasarımı - orta vadede elektrikli ve hibrit araçlar - sabit maaş - performansa göre ücret - mobil uygulama ile entegre sistem - ab yolcu taşıma standartlarına uygun.

istanbul taksiciler esnaf odası başkanı karara itiraz ediyor. dişe dokunur bir itirazı mevcut değil. zamanında plaka almak için arsa, ev sattığını bunların plakadan daha değerli olduğunu iletti. (peki bundan bize ne olması?)

yazıklar olsun... teklif 1000 dolmuş/minibüs'ün ayrı, 5000 yeni ayrı oylanması şeklinde oya sunulmuş ve iki öneri de reddedilmiştir...

karar için ayrı başlık açtım:
    (bkz: ibb taksi kiralama modeli'nin reddedilmesi)

ekrem imamoğlu'nun sözlük hesabından girilen entry'ler:
    (bkz: ibb taksi kiralama modeli'nin reddedilmesi/#116091552)
    (bkz: 26 kasım 2020 ukome toplantısı/#116091620)
  • dakika bir gol bir canlı yayının kesilmesi talep edildi. karar belli oldu denebilir böylece.
  • taksici esnafımızın** zalım istanbul halkına * ezdirilmeyeceği toplantılardan biridir.
573 entry daha