şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: ismini veremediğim kişiler var, askeriye'den, hastanelerden. o yüzden bu rakamlar benim için sürpriz olmadı, şaşırmadım. biz 4 kişilik, çok da fazla ek geliri olmayan çekirdek bir aileyiz. 1 mart itibariyle çalışmakta olduğum işimden ayrıldım ve işsizdim, sonra ne mi oldu? coronavirüs patlak verdi. tam yeni iş görüşmelerime giderken ve hatta bir tanesiyle anlaşmak üzere iken virüs salgını patlak verdi ve işe girişim yalan oldu. şu an ne mi yapıyorum? işsizlik maaşına başvurdum ve ayın 5'inde yatacak parayı bekliyorum bütün masraflarım için... annemin emekli maaşı ve benim alacağım işsizlik maaşı ile evi geçindiriyoruz ve yaklaşık 10 gündür ekmek almaya dahi dışarı çıkmıyoruz. yani dışarı çıkmamak mümkün. lütfen deneyin.

  bu aralar herkesin aklını kurcalayan ve televizyonlarda dahi tartışılan "sokağa çıkma yasağı" ile ilgili de bir şeyler karalamak istiyorum.

  herkes diyor ki sokağa çıkma yasağı ekonomik kaygılardan dolayı getirilmiyor. evet. bunu zaten görebiliyoruz. peki bu neyi göstermekte? ekonomik olarak kendi kendine yetemeyen bir ülke olduğumuzu tabii ki... düşünün, eğer sadece 1 aylık bir süre için bile ülkede sokağa çıkma yasağı uygulansa idi ve o 1 aylık süreçte devlet işçiye ve işverene maddi anlamda destek çıkabilseydi şu an bu rakamları konuşmuyor olacaktık... ihtiyacımız olan tek şey, virüs ülkemize girdiği andan itibaren ülkede hayatı durdurmak ve bu süreci maddi ve manevi anlamda yönetmek idi, bence yapamadık.

  yapılan test sayısı arttıkça da gerçek rakamlara yavaş yavaş ulaşıyoruz. mümkünse lütfen evde kalın, evde kalmaya devam edin.

  ülke bazında canlı vaka sayıları için https://www.worldometers.info/coronavirus/
 • üst edit: yurtdışından ve umreden gelen karantinada olanların içersinde kaç kişinin test sonucu pozitif çıktı? dışarıda herhangi bir vatandaşta pozitif olan vaka var mı? varsa sayısı kaç?

  genel durum;
  -test/vaka oranı %10.14
  -vaka/ölüm oranı %2.07

  vaka sayısında dünya sıralamasında 15. sıraya yükseldik.

  vaka artış oranı gittikçe artıyor. 100. vakadan sonra en hızlı vaka sayısı artan ülkeyiz. link

  sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için durumun ne kadar kötüleşmesi gerekiyor?

  edit: düzeltme
 • ölü sayısı 75’e yükselmiştir. yapılan 7286 testin 1196sı pozitif çıkmıştır.
  durum giderek kötüleşiyor. lütfen devletin henüz almadığı daha sıkı tedbirleri kendimiz alalım.
  edit:düzeltme
 • sağlık bakanı açıklamıştır.

  --- spoiler ---

  test sayımız dün 5.035’ti. bugün 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • (bkz: türkiye'de görülen covid-19 vakaları)

  bugün dünya'da en çok vaka açıklayan 10. ülkeyiz. maalesef.
 • bugün bankada sıra beklerken şahit olduğum olayı anlatayım.sırada bekleyen 60lı yaşlarda iki amca konuşuyor:

  -bankaya teker teker alıyorlarmış.

  +bari yaşlıları içeri alsalar da orada beklesek.

  -nerde onlarda o düşünce.markette de aynı şey oluyor.

  -dolmuşlardaki ücretsiz kartları da kaldırmışlar.

  önlemlerin en çok onlar için alındığından bi haber,tek düşüncesi o ay alacağı maaşta zam olup olmayacağı olan bu cahil güruhun hala daha bu hastalığı önemsediği yok.bu kafadaki insanlara virüsmüş,bulaşıcıymış,önlemmiş anlatamazsınız.sadece virüsle değil,bu bilinçsiz,duyarsız cahil insanlarla da savaşıyoruz.korkarım ki kurunun yanında yaş da yanacak.lütfen daha da geç olmadan sokağa çıkma yasağı ilan edilsin,lütfen.yoksa italya'daki sayıları türkiye'de göreceğimiz günler çok yakındır.

  tanım:gittikçe daha da endişelendiren durum.
 • ekonomik açıdan "alınamayan" önlemler bir yana bir gerçeği daha açığa çıkarmıştır; akp'nin örgütlü cehalet karşısında çaresiz kalması..

  ülkemizde covid-19 vakasının görülmesi ve yayılmaya başlamasından itibaren geçen yaklaşık 2 haftalık süre içinde; akp üst kadrosunun attığı bütün eksik de olsa doğru adımlar, en büyük özelliği "cahil" olmak olan güruh tarafından birer birer çöpe atılıyor..

  önce okullar tatil edildi. daha ertesi sabah olmadan milyonlarca öğrenci anadolu'nun her yerine göç başlattı..

  ardından umreciler olayı patladı. her birine özel olarak bilgi verildi; evde kalmaları ve kimseyle görüşmemeleri üzerine. gel gör ki akp'nin bilmemnere ilçe başkanları, 50'şer kişilik kafilerle hacılarımızı karşıladık diye foto yağdırıp hava basmaya başladı iki gün geçmeden. ayrıca; ben sokağa çıkmıyorum, herkes bana geldi mevlit okutuyoruz diyen teyzeler türedi.. ne oldu? ihale son gelen kafileye patladı..

  sağlık bakanı her allah'ın günü tv'de insanlara bildiğin yakardı, yapmayın etmeyin sokağa çıkmayın diye, sallayan olmadı. baktılar olmuyor, cumhurbaşkanı topa girdi ve kendi açıklama yaptı. yine bir şey değişmedi..

  camilerde toplu namaz kılmayın büyük tehlike arz ediyor dendi. allah'ın verdiği canı ancak allah alır, inadına daha kalabalık camiye gideceğiz diyen kitleler oluştu. üstüne de kendilerini uyaran imamlara demediğini bırakmadılar.. karantinadaki umreciler ise gün oldu barikatlara saldırdı, gün oldu bin türlü beddua yağdırdı gün oldu polisin üzerine tükürdü..

  herhalde gözden kaçırdılar diye, cumhurbaşkanı bir tane de sesli mesaj paylaştı, bütün kanallar 500 kere yayınladı. lâkin mümin kardeşlerimiz cami kapılarını tekmeliyorlardı o sırada, açın içeri gireceğiz diye..

  tv'ler 60-70 yaşında insanlarla röportajlar yaptı. her biri tek nefes olarak; bunlar hep amariganın oyunu, bizim imanımız var bize virüs işlemez diye beyanat verdi..

  vaka sayıları her gün bir öncekinin iki katına çıktı, malum cenahta tek bir yaprak farklı yöne kımıldamadı. en sonunda 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirmek zorunda kaldılar..

  sonuç? an itibariyle ülkenin dört bir yanı dört bir tarafı; balık tutan dayılar, banklar söküldü diye yere oturan amcalar ve dardılacam diye eczaneye dalan emmiler ile çevrili..

  15 senedir muhalefet kendini parçalasa da bir türlü derdini bu kitleye anlatamıyordu, ilk kez akp anlatamamaya başladı. neden? çünkü akp, bu sefer gerçekten de bir şeyler anlatmak istiyor ve haklı. ve en önemlisi bu açıklamaları profesörlere falan yaptırıyorlar her gün kanallara çıkartıp. gel gör ki yıllardır okumuşa düşmanlık göstermeye alışmış kitleler, bunları kâle almıyor. bütün bu söylenenlerin, din düşmanları tarafından çıkarıldığını vs düşünüyor..

  işin komik tarafı, az biraz kalem tutmayı bilen akplilerin tamamı an itibariyle sosyal medyada cinnet geçiriyor. yahu sağlık bakanı 15 kere, cumhurbaşkanı en sonuncusu dün gece olmak üzere defalarca uyardı. 50 tane de yasak geldi, hala niye sokaktasınız diye..
 • can kaybı da maalesef 75 olmuş. git gide kötüleşecek gibi görülüyor sonumuz hayrola.
 • vaka sayısında dünyada 15. sıraya çıktık. sokağa çıkma yasağı şart. asker uğurlamaları, umre mevlütleri yavaş yavaş çıkıyor. test sayısı artıyor en azından bu iyi haber.
 • offf offf.

  korkutucu durum.