şükela:  tümü | bugün
  • yök başkanı bugün açıklama yaparak bahar döneminin uzaktan eğitim ve online eğitim ile tamamlanacağını söyledi. fakat internet ve bilgisayar imkanı olmayan öğrencilerin ne yapacağı konusunda hiçbir açıklama yapmadı. tam bir fırsat eşitsizliği sunan bu karar ile birçok öğrencinin hakkına girilecektir. bunun yanısıra ders seçimlerinde bile çöken siteler nasıl online ders verecek? ders verilse bile ne kadar verimli olacak?

bunların yerine yaz mevsiminde yapılmayan eğitim telafi edilip halledilebilir bu dönem.
  • twitterda gördüğüm duyarlardan biri. uzaktan eğitim saçmalık değil gerekliliktir. mesela uzaktan eğitim yapmazsanız ailesinden uzakta okuyan bir öğrenci boşu boşuna mağdur olur kira öder ekstra yemek parası öder. okulunu bitirmek olan öğrenci yıl kaybeder . benimde memnun olmadığım nokta öğrencilerin stajlarının nasıl olacağı hakkında bir plan olmaması. bitirmek üzere olan binlerce insan var. kimi evlenecekti , kimi yurtdışına gidecekti, kiminin evrak işi vardı vesaire . insanlar yıl kaybetmek istemiyor. planlarını öteki yıla ertelemek istemiyor . virüsün bitmesi için evde durmak istiyor fakat zamanının yanmasını istemiyor. internet bağlatmak mı ucuz yoksa üç ay ekstra kira verip yemeğe para harcamak mı ?
  • ders seçimi sürecinde çöken siteler kısmına kesinlikle katılıyorum.

internet ve bilgisayar imkanı olmayan öğrenci mutlaka vardır ama,

twitter'da bunun üzerine bikbik öten 10 kişinin profiline baktığımda 9'unun sıkı netflix kullanıcısı olduğunu gördüm.

bilemiyorum altan. ben yemedim şahsen.
  • internet ve bilgisayar erişimi olmayan üniversite öğrencisi mi ? yav he he
  • uzaktan eğitim yapılmazsa öğrenci kira ödermiş, ekstra yemek parası ödermiş...

şimdiye kadar başka şehirde örgün öğretime gidenler salaktı yani?? öyle mi oluyor??

ayrıca benim bilgisayarım 7 yıllık, yenisini alamıyorum ve şu ankinde de düzgün verim yok. onu napıcaz?

tanım: saçmalık gibi saçmalık. öz hakiki gerçek saçmalık.
  • uzaktan eğitim belli başlı derslerde işe yarayabilir. yazılım, sözel dersler vs. ancak bazı dersler hem öğrencinin hem hocanın beynini zorlamasıyla, döküman inceleyip hesabı tartışmasıyla yapılabilir ancak. bana tarih anlatın not alır geçerim. ancak o devrelerin nerede lehimlendiğini, hangi kodun hangi modülü aktifleştirdiğini lab olmadan göremem, kavrayamam. kısacası bir dönem çöpe gidecek, bizim de yüksek lisanslar yandı anlaşılan. zaten bırakmak için sebep arayanlar artık komple bırakır. ayrıca kotalı internetle telefonundan bağlanan köydeki çocuk ne olacak? fakir de olsa zengin de olsa kyk'da bir şekilde okuyordu öğrenciler. bizim durumumuz hep iyi olduğu için onları anlayamıyoruz.
  • uzaktan eğitim diyorsunuz da, kimi aile nin bırakın interneti, televizyonu yok.

o nasıl olucak???

ya ben böyle düşüncesizlik görmedim.

işte bu bile altyapı zihniyeti olmayanları kabak gibi ortaya çıkarıyor.

aferin size devam edin, siz önce halkın arasına ininde bi sorun bakalım televizyon ne alemde?
  • buna da saçmalık deyip beğenmiyorsanız okumayın bir zahmet. eldeki imkanlar bu kadar. eve mi hizmet etsinler birer birer hocalar?
  • uzaktan eğitime isyan edenleri gerçekten anlamıyorum. yok işte alternatifi. olağanüstü bu dönemde en az mağduriyet ancak bu şekilde sağlanabilir. çünkü uzaktan eğitimin alternatifi eğitimlerin durması okulların uzamasıydı.

fırsat eşitsizliği olayını da anlamıyorum. uzaktan eğitim için bilgisayar değil, telefon bile yeterli.

dersler kayıt olarak yükleniyor zaten canlı katılım zorunlu değil.

sınavlar online olduğu için zaten bütün internet elinin altında.

şu an üniversite öğrencisi olup da dersleri takip edemeyecek bir telefon ve internet bağlantısı olmayan biri varsa mağduriyetini belirtir belki bu kişilere okulu dondurma hakkı verilir.

gerçekten anlamıyorum belki eylülde bile okullar açılmayacakken herkes okulu uzatmak mı istiyor? keyfi olarak evlerde değiliz. bu sürede kendimizi geliştirmek için iyi bir fırsat var. üniversitelerin en kolay dönemi olacak ayrıca, kolay kolay sınıfta kalma da olmaz.

ancak istediğiniz okulunuzun uzamasıysa bilemiyorum tabi. çünü bunun bir alternatifi yok
  • uzaktan eğitim saçmalık değildir ayrıca salgından sonra da üniversitenin yanında hayatımızın bir parçası da olabilir. hocalar derste işlediği dokümanları oradan yayinlayabilir, ödev konusunu oradan paylaşabilir, gerektiğinde canlı yayın yapabilir vs. teknolojinin velinimetleri kullanılacak artık. ha taşra üniversitelerinde durum ne olur bilemiyorum, keşke hiç acilmasalardi diyeceğim ama iyi üniversiteleri geçtim eski köklü ismi olan ama bugünkü durumu iyi olmayan üniversiteler de bir şekilde kendi altyapılarıyla hizmet vermeye başladılar.

ama şöyle bir durum var tamamen saçmalık dediğimiz; lisansustu, myo, internler gibi durumlarda ne olacak hiç bilgilendirmediler, insanların asıl nitelendirdiği sorun de bu.
    tip, mühendislik, gastronomi vs gibi derslerde ne olacak diye sorulunca uygulamalı dersler yazın verilecek diyip sıvıştılar işten. ama yuzbinlerce öğrencinin ne yapacağı, nasıl yapacağı, bu dönemi nasıl geçireceği hiç cevaplanmadı.

bu sıkıntı çeken öğrenciler konusunda da yok'ün birsey düşünmediğinden adım kadar eminim.