• sözcü linki

gezici araştırma şirketinin yaptığı ankette her 10 kişiden 4'ünün “yakında hallolur” ve “bana bir şey olmaz” cevabı vermesi üzerine "umarım coronavirüsün merkez üssü olmayız ama zırcahil cesaretinin dünya çapında merkez üssü olduğumuz kesin" dediği yazısıdır.

--- spoiler ---

– kişinin cehaleti ne kadar derinse, niteliksizliği ne kadar büyükse, kendine güveni o kadar yüksek olur.

– bilgiyi aşağılar.

– ister uzay mekiği, ister uranyum rezervi, konu ne olursa, her konuyu bildiğini, hatta en iyi bildiğini sanır.

– gerçeği suratına haykır, kendisinin körü körüne inandığından başka bir gerçeği kabul etmez.

– nato kafa nato mermerdir, profesörler heyeti topla, buna 24 saat anlatsınlar, 24 saatin sonunda sanki duvara anlatmışlar gibi, kendi bildiğinin doğru olduğunu iddia eder.

– her makamı kendisine hak görür, eğitim, donanım, liyakat, hiç önemli değildir, yapabilir miyim diye düşünmez, hangi koltuğunu gösterirsen göster, yapabileceğinden emindir.

– kendisi gibi düşünmeyen herkes, mutlaka hatalıdır.

– sabit fikirlidir ama, fikir'e fikir'le karşılık veremeyeceğini bildiği için, kendisi gibi düşünmeyene bağırır, hakaret eder, küfür eder.

– hiçbir soruna karşı en ufak bir hazırlığı bile olmadığı halde, her sorunda her ihtimali hesaplamış gibi davranır.

– üstlerine dalkavuk, astlarına zalimdir.

– bugün ak der, yarın hiç yüzü kızarmaz, kara dediğine yemin eder.

– satürn dünyaya çarpsa, herkesin gördüğünü, kendisi de gördüğü halde inkar eder, sizi de görmediğiniz konusunda ikna etmeye çalışır, ikna olmazsanız, sizi yalancılıkla, gerçeği saptırmakla suçlar.

– hayatı boyunca hiçbir konuda en ufak bir başarısı bile olmadığı halde, başarısız olduğunu asla kabul etmez.

– karşısına çıkan seçeneklerde, her defasında yanlış tercihte bulunmasına rağmen, kendi kararları neticesinde yanlış sonuçlara varmasına rağmen, tercih-sonuç bağlantısını kavrayamaz.

?

dunning-kruger sendromu'dur bu.

?

türkçesi…

cahil cesareti'dir.

?

bakın…

gezici araştırma şirketi, koronavirüsle alakalı araştırma yaptı.

her 10 kişiden 4'ünün en ufak bir önlem bile almadığı ortaya çıktı.

?

niye önlem almıyorsunuz diye sordular?

iki tür cevap var…

birincisi, “yakında hallolur” diyorlar.

ikincisi, “bana bir şey olmaz” diyorlar.

?

her 10 kişiden 4'ü.

?

virüsle aranıza mesafe koymanız yetmez.

bunlarla aranıza mesafe koyun.

?

çünkü, umarım coronavirüsün merkez üssü olmayız ama…

zırcahil cesaretinin dünya çapında merkez üssü olduğumuz kesin!
    --- spoiler ---
  • bu yazı homo sapiens sapiens'i anlatıyor.
  • memlekette (bkz: dunning-kruger) vb. sendromu tartışıp, kaleme alabilecek yazar sayısı kaçtır?

genişletelim; bu ve benzeri durumları anlayıp tartışabilecek kişilerin yüzdesi nedir?

ekşi yıkım ekibi black liste yılmaz özdil'i de almış.
    eleştirilerine katılıyorum ama karalama politikaları yanlış.

gerçekten donanımlı, araştıran, kaliteli, güvenilir üç beş yazardan biridir özdil.
    insandır, hata yapmıştır, yapabilir.

ben, en azından aynı yanlışı tekrar etmeyeceğini ve malum kafa gibi hatasında ısrarcı olmayacağını düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap