şükela:  tümü | bugün
  • bundesliga'nın 28. haftasında oynanacak ve 19:30'da başlayacak almanya derbisi.

bundesliga'nın kafa ekibini hakkaten tebrik etmek gerek. diğer liglerden önce başlamak izlenme oranlarını artırmak için mantıklıydı tabii ama bu derbiyi diğer ligler başlamadan oynatmak çok akıllıca.

bakalım bu hype bundesliga'ya yarayacak mı?
  • almanyada sezonun en büyük maçı, dortmund kazanırsa ortalık karışacak, munchen kazanırsa şampiyonluğunu ilan edecek tam bir düğüm maçı.
  • heyecanın zirvede olacağı maç. dortmund kaybederse şampiyonluk iddiasını da büyük oranda kaybedecek. kazanırsa yarışa devam. maç öncesi son durum:

bayern münih 27 maç 61 puan
    borussia dortmund 27 maç 57 puan
  • yanılmayı çok istemekle birlikte heyecanlı & keyifli geçeceğini düşünmüyorum. şampiyon olduğu birkaç sezon çok dominanttı dortmund. onun dışında neredeyse hiçbir zaman bayern'e karşı etkili olamadılar. taraftarları da yokken beraberlikten fazlasını alabileceklerini sanmıyorum. kağıt reyiz reus sakatlanmıştı; emre can, witsel ve zagadou da en son sakattı, durumlarına bakmak lazım. bayern bu maçta fişi çeker muhtemelen. çekemedi diyelim, dortmund gidip freiburg'la falan berabere kalıp kendi fişini çeker zaten 2-3 hafta içinde.

bundesliga'da paderborn, hamburg ve werder düşmeme mücadelesi veriyorsa sahaya uzaylılar dahi inebilir. her şey olur, o düşmeme yarışından müthiş hikayeler çıkabilir. gelgelelim bayern & dortmund şampiyonluk yarışındaysa asidi kaçmış kola gibi keyifsiz, tek taraflı performanslar izleriz. dediğim gibi yanılmayı çok isterim, mümkünse dortmund ve hatta leverkusen de kazansın ve ortalık hepten karışsın ama yok yahu, çok zor iş.
  • geçen senekinden çok daha keyifli bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum. dortmund geçen seneye göre savunma problemlerini kısmen çözmüş durumda. bayern kadar iyi pres yapan bir takıma karşı zorlanacaklar, witsel’in oynayıp oynayamayacağı etkili olacak.

bayern’de kanat oyuncuları karantina sonrası çok kötü başladı, perisin, coman formsuz gözüküyor, gnabry eh işte. lewa ile müller işini yapıyor yine ama lewa yanlış bilmiyorsam iki maçı da 90 dakikaya yakın oynadı. bu maç biraz zorlanabilir.
    dortmund ise haaland, brandt ve raphael çok iyi başladılar. hazard bitiricilikte sorun yaşamaya devam ediyor, sancho’nun oynayıp oynayamaması önemli bir etken olacak.

bol gollü, yüksek tempolu bir maç bekliyorum. dortmund’un vurduğu gol olur umarım.
  • bayern dün cok kolay iki gol yedi (bkz: 23 mayıs 2020 bayern münih frankfurt maçı) . dortmund da ligin ikinci yarisinda pek sacma sapan puan kayiplari yasamadi (erling braut haland'in da daha kolay gole ulasmada etkisi var). ben her zamanki gibi banko bayern maci olacagini düsünmüyorum acikcasi.

bundesliga'nin en önemli maci (bu sene icin) ve bayern kazanirsa, muhtemelen sampiyonun da sampi'nin ötesinde tanimlanmis olacagi mac.
  • bayern'in erken şampiyonluk maçı farkı açıp son viraja gireceklerdir. bvb'nin güç kaynağı seyircisi de yok. bakalım neler olacak.

edit: adamlar yamyam gibi oynuyo beyler bi bayern şampiyonluğu daha yazalım oraya.
  • efsane maç. özledik be derbileri. haydi dortmund.
  • aşırı derecede süper maç.

bol gollü geçmesi bekleniyor.

liverpool'un rekorlar kıra kıra beşikçik'e 8 attığı maçtaki kadar çok gol olmayabilir ama kiev'in ya da leeds'in beşikçik'e 6 attığı maçtaki kadar gol olabilir toplamda.
  • bayern kaybetmezse şampiyon. dortmund kazanırsa keyifli bir son 6 hafta izleriz ama bayern gene götürür.