şükela:  tümü | bugün
 • 2006-2007 fortis turkiye kupasi yari final rovans mucadelesi.
  (bkz: 4 nisan 2007 besiktas fenerbahce maci)
 • fenerbahçe açısından kural hatalarıyla dolu bir maç olabilir. başka türlü maçı alabileceklerine ihtimal veremiyorum.
 • çok ama çok güzel bir maç olacaktır. takımımın skor ve şükrü saraçoğlu' ndaki psikolojik avantajına karşılık, fenerbahçe' nin kadro ve taraftar avantajı var. ligdeki puan ve klüp yöneticileri arasındaki rekabete, bu maçın bir rövanş olması eklenince, tadından yenmiyecek bir karşılaşma beklemekteyim.
 • (bkz: #10770870)
 • bu maç sonunda finale geçecek takım kayseri erciyesspor ile karşılaşacaktır
 • 29 maçta 40 gol atarak!(hesaplamaya kasmayın maç başına 1.38) şampiyonluk yarışının en favorilerden birisi beşiktaş ile, sistemini rıdvan dilmenin bile çözemediği kadıköy de bilmem kaç yıldır beşiktaşa karşı kazanamayan lider ve muhtemel şampiyon fenerbahçe nin türkiye kupası yarı final rövanş maçı. kanımca, özlenen ve istenen olay ise yüreklerdeki heyecanın ve coşkunun sahaya da yansıması.
  (bkz: lütfen)
 • beşiktaş'lı olarak fenerbahçe'yi favori gördüğüm maç. bunun anlamı şudur, iki takım da ortalamalarında oynarsa fenerbahçe tur atlar. ilk maçtaki skor avantajı ise bilinçli futbol oynayan takımlar için bir avantajdır, beşiktaş için değil.

  beşiktaş, bu sezonki kadrosuyla oyunun iki yanını oynabilen bir takım değildir. oysa hücum edebilmek için de asgari bir savunma sertliği gereklidir. tam da bu nedenle beşiktaş ne zaman fazla hücum adamıyla oynasa o kadar az pozisyona girebiliyor.

  beşiktaş'ın sahada varlığını hissettirip hissettiremeyeceği ise tamamen tigana'nın tercihleri sonucunda ortaya çıkacaktır. doğal olarak maçın ve turun galibi tigana'nın bu tercihleriyle belirlenecektir. bu nedenle ben de tigana'nın kadro seçimi ihtimalleri üzerine değişik "sonuç" tahminleri yapacağım;

  ön kabul; fenerbahçe klasik dizilişiyle sahada yer almıştır.

  1- savunma dörtlüsünün baki-zan-toraman-doğan şeklinde oluşması halinde;
  * top %65-70 oranında fenerbahçe'de kalacaktır. beşiktaş savunmasının ağır kanatlarından büyük açıklar verecektir, göbekteki oyuncular yan toplarda kezman'ı kontrol edebilirler lakin alex'in sürpriz kafa vuruşlarından biri fenerbahçe'yi istediği gole kavuşturacaktır. mustafa doğan'ın fiziki yapısı ise tuncay'ın patlayıcı gücü karşısında takımın en büyük problemi olacaktır.

  2- ortasahanın burak-delgado-ricardinho-bobo'lu bir şekilde sahada olması halinde;
  * beşiktaş, fenerbahçe savunmasını kontra ataklarda zorlayacaktır lakin bu oyuncuların serdar dışında top kazanamayan oyuncular olmaları nedeniyle fenerbahçe'nin bu riski minimize olmuş olacaktır.
  3- maçın bir anında gökhan güleç, mehmet sedef, burak yılmaz, ibrahim akın, serdar kurtuluş'tan üçü oyunda olursa beşiktaş tarihi hezimete uğrar.

  şimdi kim oynarsa oynasın değişmeyecek şeylere;
  * beşiktaştaki tüm sağ bek alternatifleri tuncay'ın karşısında ayakta durabilecek düzeyde değildirler. o bölgede başarılı olma ihtimali olan tek oyuncu ali güneş'in hanesinde şöyle yazıyor; lacking match practise.
  * top en az %60 fenerbahçe'de olacaktır.
  * beşiktaş nadiren rakip kaleye gidebilecektir.
  * beşiktaş'ın rakip kaleye giden ataklarının başrolünde ricardinho değil delgado olacaktır.
  * beşiktaş adına maçın adamı olma ihtimali olan kişiler bobo ve delgado'dur. zira beşiktaş bu maçı toraman-zan-baki-doğan dörtlüsünün iyi oyunuyla kazanamaz.

  şimdi benim ideal dizilişim.
  kalede; runje,
  defansta; mehmet sedef - zan- toraman - tandoğan.
  ortasahada; üzülmez - serdar -ricardinho - fahri
  önlerinde; delgado
  ileride; tek forvet bobo.
  ben bu düzenle bobo'nun gol bulacağını ve maçı bitireceğine inanıyorum.

  son söz; beşiktaş bu maçı 0-0'a bağlayarak kazanamaz. eğer gol atamadan bir tane yerse, dahasını da yer, turu kaybeder. turkcell, dakika 5; gol bobo mesajını geçtiğinde ise maç bitmiş olacaktır.
 • turu geçenin çok büyük bir ihtimalle kupayı alacağı maç...ilk maçtakine benzer bir ortasaha mücadelesi yerine tempolu bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum açıkçası... sonuç ne olursa olsun kazanan futbol olsun...
 • yok o ısırır yok bu parçalar, yok dört dört iki buçuk yok üç beş sekiz derken yaklaşan heyecan fırtınasıdır. maç öncesi konuşmak kendine güveni gösterebilir ya da spor yazarı zorunluluğudur. mutlaka bir şeyler söylenmelidir. nasılsa söylenenlerin çoğu maç sonrası rahatca hazmedilebilir.

  fenerbahçe az aalkmar maçı sonrası avrupa'ya veda ettiğinde hırsından ve gücünden de çok şey kaybetti. maçı kaybetmekten ziyade maç sonrası söylenenlerdi asıl travma sebebi. tamam lan yenildik uğraşmayın artık diyemedi futbolcu ve taraftar ve içine attı. bu kötü oldu. aynen geçen sene olduğu gibi. herşeyi unutup yola devam etmek kolay değildir çoğu zaman.

  fenerbahçe mahallenin kötü çocuğu damgasını ne zaman ve nasıl yedi tam olarak bilinmez ama şu bir gerçek ki, sevilmiyor kendi taraftarları dışında. bu da aslında yönetimlerden basına ve taraftarlara kadar uzayan hezeyanlara yol açıyor gizliden. geçen sezon sonunda bir fırsat yakaladı tüm bunları değiştirmek için, ancak yine kullanamadı. olsun herkes kendine biçilen rolü oynuyor nasıl olsa.

  futbol hem çok kolay hem de çok karmaşıktır. kolaydır çünkü oyunun kurallarını öğrenmek için okuma yazma dahi bilmeye gerek yoktur. karmaşıktır çünkü bir takım 11 farklı kişiden oluşur ve 11 kişi belki de milyonlarca parametreye bağlı olarak maç sırasında performansını sunar.

  biz iyiyiz, dürüstüz, yaratıcıyız, fakiriz, akıllıyız, dirayetliyiz, inançlıyız, halkız gibi taraftar temennileri futbolcuların birlikte ve ayrı ayrı performanslarında fazla etkili olmasa gerek. ama zaten bizim konuştuğumuz futboldan ziyade kendimizdir. herkes kendini yaşar. bu bakımdan hoş görmek gerekir.

  iyi oynayan değil şansı olan kazanır futbolda. iki takımın da şansı iyi ise bol gollü bir maç izlenebilir.

  her maç heyecan yaratır ama derbilerin heyecanı titretir bünyeyi. umalım ki ağzımızda buruk bir tat kalmaz maç sonunda. daha şimdiden zaman geçirmek için boş boş yazdırmasından bellidir.

  siyah beyaz televizyonda trt’den ailecek ve hatta mahallecek seyrettiğimiz ve her maç sonunda birilerinin gizli gizli göz yaşı döktüğü ve birilerinin sevinç çığlıkları ile sokaklara döküldüğü maçlar yüzünden bu kadar hastası olduk futbolun. yoksa para pul, şan şöhret, şampiyonluk kupa bizi bağlamaz.
 • az önce açıklanan kadroya göre beşiktaş'ın sahaya runje - m. doğan, i. toraman, g. zan, b. mercimek - i. üzülmez, s. kurtuluş, ricardinho, delgado, b. yılmaz - nobre onbiriyle çıkacağı karşılaşma. son maçlarda ricardinho'nun sol kanatta defansif yönden zayıf kalması, i. akın'ın olumsuz tavırlarıyla, iyileşen i. üzülmez defanstan orta sahanın soluna kaymıştır. bakarsınız bu baki'yi de rahatlatır. ancak bu mösyö'nün her önemli maça radikal değişikliklerle çıkması yakında patlamaya adaydır.