şükela:  tümü | bugün
  • samsung’un hak gaspı yaptığı ve müşterisini enayi yerine koyduğu, teknosa’nın ise bozuk ürün satıp sorumluluk almadığı rezalettir.

merhaba arkadaşlar.
    26 mart 2018 tarihinde şu model samsung tableti teknosa izmir karşıyaka çarşı şubesinden satın aldım. üç gün içinde tablette otomatik ekran kilidi kapalı olduğu halde özellikle pdf okurken veya browserda bir şey okurken ekranın 15-20 dakikada bir bir iki saniyeliğine göz kırpar gibi kararıp geldiğini fark ettim. üstüne üstlük bazen ekranda anlık bir görüntü kayması da oluyordu.

bu problemler nedeniyle 31 mart 2018 tarihinde teknosa’ya başvurdum ve iade istedim. teknosa müşteri hizmetleri bu kararı samsung yetkili servisin verdiğini o yüzden servise gitmesi gerektiğini söyledi. ben de tamam dedim ve yollandı. bir hafta sonra tablet servis raporuyla birlikte elime ulaştı. raporda tabletin yazılım sorunu olduğu bu yüzden yazılım güncellemesi atıldığı ve kalibrasyon yapıldığı yazıyordu. tableti aldım, bu süre zarfında problemin geçmediğini gördüm ancak özellikle vizelere çalışırken ve ödev yaparken tablete çok ihtiyacım olduğu için yaklaşık bir hafta daha o şekilde idare etmeye çalıştım ama yapamadım.

bu sefer 11 nisan 2018 tarihinde teknosa’nın başka bir şubesine gittim ve sıfır arızalı ürün sattıklarını, ürünün servise gitmesine rağmen servisin de konuyu çözemediğini söyleyerek yeni aldığım ürünü bu şekilde kabul etmiyorum onarım da istemiyorum doa kapsamında değişim istiyorum dedim. teknosa yetkilisi bana bu kararı servisin verebileceğini, teknosa’nın bu konuda yapabilecek bir şeyi olmadığını, tabletin tekrar servise gitmesi gerektiğini söyledi. zaten servisin çözemediği bir sorun için neden tekrar tabletin servise gitmesi gerektiğini anlayamadığımı söyledim. teknosa’nın çürük ürün satması da ayrı bir saçmalık zaten. neyse sorunu çabuk çözmek istediğim için o teknosa servisinin anlaşmalı olduğu servise yolladım. ikinci teknosa kaydı ürün bu sefer bir haftada gelmedi, servise telefon açtım servis `değişim veya iadenin mümkün olması için ürünün aynı sorun yüzünden dört defa servise yollanmış olması gerektiğini söyledi `ve onarım yapacağını söyledi.

bence en büyük rezalet burada. bozuk ürün satmışsın, ilkinde iade yapmamışsın, ikincisinde (ikincisinin yaşanmış olması bile rezaletken) müşteri haklarını çöpe atıp kafana göre onarım yapmaya kalkıyorsun. ürün iki haftada elime ulaştı ve servis kağıdında yine yazılım güncellemesi ve kalibrasyon yapıldığı yazıyor (kanıt akşamüstü gelecek) ve yine sorunun geçmediğini gördüm. teknosa sorumluluk almıyor, samsung müşteri hizmetleri başka servislere yönlendiriyor ama halihazırda iki yetkili servisi de ezberden çözüm üretip müşteriyi keriz yerine koymaya çalışıyor ve sorunu çözmeye yönelik hareket etmiyor. sıfır arızalı üründe senin en temel hakkın olan iade ve değişim hakkını gözardı ederek seni serviste servise şubeden şubeye koşuşturuyor ve ben tablete ihtiyaç duyduğum zaman diliminde satın aldığım ürünü kullanamıyorum. bu süre zarfında ürün daha bir ayını anca doldurdu ve bunun üç haftası serviste geçti toplam sadece bir buçuk hafta anca tablet bendeydi. şu an tüketici hakem heyetine başvurmayı ve gerekirse dava açıp bu sayede dört kere servise yollamadan ürünü iade etmeyi planlıyorum. samsung gibi bir firmanın sattığı ürünün üstüne yatıp sorunu geçiştirmeye çalıştığı ve tüketici hakkımı gasp ettiği için kınıyorum ve samsung’tan bir daha ürün almananızı tavsiye ediyorum, çünkü ben öyle yapacağım. teknosa’yı da bozuk ürün satmasına rağmen sattım bitti tavrı yüzünden kınıyorum.

bu konuda deneyimli arkadaşların da yardımlarına açığım, okuduğunuz için teşekkürler.
  • bir yılda 4 servis giriş konusu tüketici kanunlarında geçerli bir konudur.bunun dışında ilk 6 ay içerisinde donanımsal bir arıza sözkonusun ise doa( dead of arrival) kapsamında ürünün değişim hakkı vardır.
  • samsungun genel servis politikası 'bir daha bizden ürün almayın kardeşim' üzerine kurulu ama ne yapıyoruz gidip gidip buluyoruz o samsung marka ürünleri ve paramızla rezil oluyoruz.tüketici hakem heyetine git kardeşim ve para iadesi iste git kendine bir ipad al keyfine bak.
  • ilk 180 gün içerisinde üründe donanımsal arıza tespit edildiği takdirde ürün doa kapsamında değerlendirilebilir. ilgili tabletin iki servis kaydında da yazılımsal işlem yapıldığı için işi yokuşa sürüyor olabilirler.

ayrıca , 4 servis kaydı olma şartı yeni yasa ile 2'ye indi. teknosa baya sallamış arkadaşımızı.

tek yol : tüketici hakem heyeti.

thh %99 oranda lehinize karar verecektir.
  • 1 yıl önce media markt mağazasından xbox one gamepadi satın aldım.

geçen ay gamepad bozuldu tabi bunda benim fıfa'ya olan ofkeminde payı büyük. sinirden kaç kez düşürdüm ben bile bilmiyorum. joysticklerdeki o deri kaplamalarda artık soyulmuştu.

tüm bunlara rağmen ürünü garantiye gönderdim hiçbir beklentim yokken adamlar direkt iade yaptılar ve sıfır xbox one gamepadi ile değişim sağladım. bahsettiğim gamepad 350,00-tl ve adamlar ürünlerinin arkasında durarak 1 yıl sonra direkt değişim sağladılar.

bu olaydan sonra teknosaya geçelim. bundan 6 7 yil kadar önce bana teşhir laptop'u sifirmis gibi satmaya çalışan bu elektronik mağazasına adımınızı dahi atmayin. ama benim aldığım tablet sıfır demeyin her şey olabilir bu adamlara asla güven olmaz.

rezalet puanım 10/7 geçmiş olsun.
  • ekleme yapmayı yardımcı olan yazarlara karşı bir borç bildiğim rezalettir.

bu olan olayların üzerine direkt samsung müşteri hizmetleri'yle telefon hattı üzerinden iletişime geçtim. beni başka bir servise yönlendireceklerini söylediler ve değişim işlemlerinin orada başlatılacağının sözünü verdiler. ben de bunun üzerine tableti bir ay içinde üçüncü yetkili servise verdim ve beklemeye başladım. göndermeden önce de ekranda meydana gelen anlık kararmayı elimde kamera yaklaşık 30 dakika boyunca tablet ekranının videosunu çekerek yakalamaya çalıştım, nitekim bir ara yakaladım ve kanıt olarak da bu videoyu yetkili servise yolladım. sonuç olarak bu yetkili servis de haftalarca beni bekletti ve değişim vermedi. sonuç olarak tablet düzelmemiş haliyle bana döndü ve üstteki bir arkadaşın tavsiyesiyle e-devlet üzerinden samsung'u faturalar ve çektiğim videoyu kullanarak tüketici hakem heyetine şikayet ettim.

bu olanlar sonucunda gerçekten şunu gördüm ki samsung pişmanlıktır, samsung paranızla rezil olmaktır. bir daha ne tabletini ne telefonunu ne başka bir ürününü almayı aklımdan bile geçirmem. size de tavsiyem bu.
  • üstüne güncelleme yapmak istediğim rezalet.

üstte yazar arkadaşların tavsiyesi üzerine e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurdum ve başvurum bir hafta önce lehime sonuçlandı ve ürün doa sınıfında olduğu için değişim hakkımın olduğuna hükmedildi. bir iki gün önce de yaklaşık 3 aylık uzun uğraşlar servise git gel yapmalar sonrası hakkımı alabildim. yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyor ve herkesin özellikle bu marka ürünler hakkında bilinçlenmesini istiyorum. haklarınızı bilin ve sonuna kadar diretin.