şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buyurun beyler bayanlar ülkenin en güzide tiyatrosu, zarar eden şeker fabrikası tiyatrosu perdelerini siz sevgili seyircilerimize açıyor. bir ülke 26 tane şeker fabrikası olmasına rağmen, nasıl şeker ithal eder, fakrikalar yarı kapasiteye düşürülüp, dışarıdan ithalat nasıl yapılır, hepsi bu tiyatroda.

  1) 26 altı fabrika, tarıma verilen zararla tam kapasite çalışamaz hale getiriliyor.
  2) türkiye'nin şeker ihtiyacı artmasına rağmen, ne üretimi arttırmak için bir çaba sarf ediliyor, ne de bu kadar büyük işsizlik rakamlarına rağmen yeni işçi almak için bir çaba gösteriliyor.
  3) şeker pancarına destekler kesiliyor, çiftçinin şeker pancarı ekmesinin önü kesiliyor. şeker pancarı rekoltesi düşürülüyor.
  4) ve büyük final, dışarıdan yıllık yüz elli milyon dolarlık şeker ithal ederken bırak şeker fabrikalarımızı geliştirip, kapasite arttırmayı elimizdeki 26 şeker fabrikasını 80 milyon dolara satılığa çıkartıyoruz.

  şimdi size soruyorum;

  1) işçisi işe, çiftçisi üretmeye, kendisinin şekere muhtaç bir ülke elindeki şeker fabrikalarını neden çalıştırmaz ?
  2)zaten yeterince ekonomisi dışa bağımlı bir ülkenin hükumeti kendi fabrikasını satarak, ekonomiyi daha da dışa bağımlı bir hale getirir?
  3)nbş kotasını düşürürsek ve artık kendimizde şeker üretmeyeceksek şeker ihtiyacımızı karşılamak için paralarımızı hangi ülkelere akıtacağız. yoksa kayıt dışı nbş üretimi için birilerine söz mü verildi?

  5) göz göre göre ülkeyi satmalarına müsaade eden, şakşaklayan, üç kuruşluk kişsel çıkarını ülke menfaatinden daha üstün gören herkesin allah belasını versin.