şükela:  tümü | bugün
 • 26.02.2017 cumartesi sabahı 05:30 da istanbuldan ankara’ya eşim, oğlum,teyzem, annem ve anneannem ile yaptığımız araç yolculuğunda saat 07:00 civarı düzce yakınlarında berceste dinlenme tesislerinde konaklamaya karar verdik.

  sabah annem kahvaltı ettiği için ben oğlanı yediririm birşey yemeyeceğim dedi. teyzem ve eşim 1, ben de 2 tane tost yemek istediğimi söyledim ve 4 tane tost siparişi verdik.
  anneanneminde dişlerinden sorunu olduğu için “ben açık büfeden birşeyler alırım” dedi ve kendisine salatalık, beyaz peynir, çeri domates ve zeytin ezmesi aldı. kocaman tabak içinde 3-4 malzeme var (açık büfe fiyatı 27,5 tl). sorun değil sonuçta işletmenin biçtiği fiyat bu ve yemek istiyorsan ödeyeceksin. neyse masamıza geçtik tostlar geldi annennemde kahvaltısını aldı yemeye başladı.
  anneannem kendi çatalını aldı ama masaya 4 tane daha çatal geldi bir de 2 sepet ekmek getirdiler. önceleri anlam veremedik ama işletmenin ikramı falan sandık ve yemeklerimize devam ettik. o arada teyzem, anneanneme dedi ki ”anne ya peynir çok güzel duruyo alayım biraz” dedi ve masadaki 4 çataldan birini alarak peynir alıp yedi.

  aradan 1 dk geçmeden tipinden şef olduğu anlaşılan biri geldi elinde sipariş aldıkları cihazdan var ve masaya doğru bakıp bişeyler ekle çıkar yapmaya başladı. sonra bana gönderek “ne almıştınız?” dedi. bende başladım anlatmaya 4 tost var 2 si kaşarlı 2 si karışık 1 de açık büfe var” tamam dedi ve sonra ağzından o saçma kelimeler dökülmeye başladı.” efendim işletmemizin prosedür gereği açık büfe kahvaltı tek kişiliktir ve ortak yenilemez” bende dedim ki “zaten ortak yenmiyor sadece teyzem içinden çatalla peynirden aldı” “hayır alamaz dedi o kişiye aitir masadaki diğer kişilerle paylaşılamaz.” bundan sonrasını aşada konuşma şeklinde yazıyorum.

  şef : hayır alamaz, o kişiye aitir masadaki diğer kişilerle paylaşılamaz
  ben : bir dakka yanlış anlamadım dimi masaya 4 çatal getiriyorsun 2 sepet ekmek getiriyorsun ki zaten elimizi sürmüyoruz bir de özenipte içinden çatalın ucuyla da olsa peynir zeytin vs alamayız öyle mi?
  şef : evet efendim.
  ben : peki o zaman aynı arabada geldiğimiz anneannemin yediğinden canımız çekmesin diye başka masaya mı oturtalım yani?
  şef : onu bilemem o sizin kararınız.
  ben : arkadaşım ben bunun parasını verdim mi? evet verdim. sonuçta bunu kaç kişiyle yiyeceğim bana kalmış.
  şef : kahvaltı 1 kişiliktir ama eğer bir başkası da o tabaktan alırsa 27,5 tl de onun ödemesi gerekir.
  ben : dalga mı geçiyorsunuz!!!
  şef : lütfen sakin olun beyefendi.
  ben : bana sakin ol diyorsun, 1 kişi açık büfe yerken 4 çatal ve 2 sepet ekmek getiriyorsun içinden aldık diye herkese kahvaltı fiyatı yazarım diyorsun.
  şef : bakın beyefendi, buraya öyle kişiler geliyor ki 1 kişi açık büfe alıyor herkes ondan yiyor onu demek istiyorum.
  ben : önce bize bir bak nasıl tipler olduğumuza bak. 72 yaşında anneannem, teyzem,annem eşim ve oğlumla masada oturuyoruz ve 3 kişi 4 tane tost söylemiş yiyor,1 kişi hiç kahvaltı etmiyor çocuğa yemeğini yediriyor. açık büfe almış anneannemin tabağında sadece salatalık,zeytin domates ve birazda peynir var. maksadım kötü olsa tostları niye söyleyeyim. hadi onu geç açık büfeden 4 kişi 1 tabakta yiyecek olsa sadece salatalık vs koyar mı? sucuk salam pastırma ne varsa alıp o tabağı doldurmaz mıyım? bir de derim ki oğlum getir ordan 2-3 sepet ekmek mis gibi doyurmam mı karnımı?
  şef : haklısınız beyefendi ama işletme prosedürümüz böyle?
  ben : göster o zaman prosedürü utandır beni bende herkes için kahvaltı parası ödeyeyim?
  şef : girişte yazıyor efendim 1 kişilik kahvaltı 27,5 tl dir diye.
  ben : o doğru ama kimse kimseden özenemez tabağından birşey alamaz yazıyor mu?
  şef : kahvaltı 1 kişiliktir diye yazıyor işte.
  ben : şuan iyice saçmaladınız farkındasınız dimi. (masadaki herkese kalkın dedim bunlardan bişey olmaz laf anlamaz bunlar gidiyoruz)
  şef : siz bilirsiniz efendim.

  kasaya geldik şef de yanımda dedi ki 1 kahvaltı parası alın. bende dedim ki hayır sizin gibi firmanın bana yapacağı kıyağa ihtiyacım yok. 1 açık büfe, 2 kaşarlı,2 karışık tost,açık büfenin yanında verilen 1 çay hariç 4 tane de çay var. 53 tl ödedim. o arada 2 de garson yanımızda. garsonlara dönüp dedim ki bi düşünün ki 5 kişi yemeğe gittik 4 tanemiz tost yedi ahanda bu şef arkadaşta açık büfe yedi. garsona dönerek sende şef’în tabağındaki peynirden özendin çatalınla aldın olamaz mı dedi verdiği cevap daha da vahim “ olmaz efendim istanbulda bile böyle bir prosedür yok burada da olmaz dedi” bunun üzerine diyecek laf bulamadım gerçekten. tabii ki bu konuşma başladığından bu yana benim sesim yüksek şekilde konuştum ki tüm müşteriler duysun anlasın diye. çıkarken şef’e sizi şikayet edicem haberiniz olsun dedim ve verdiği tek cevap ”ismimi de vereyim onuda yazarsınız” oldu.
  siz siz olun yolculuk yaparken berceste denilen tesise asla ama asla girmeyin.
 • okuması zevkli, akıcı ve akılda kalıcı bir rezalet. 7/10

  sürekli geçtiğim bir güzergah olduğu için unutmam da mümkün değil artık.

  yol üstü tesisleri zaten amaç olarak "tuttuğunu öp" prensibiyle çalışırlar, uğrayanların yüzde 90'ı bir daha uğramadığı için çirkeflikte ve geçirmede sınır tanımazlar.

  açık büfe de yapısı gereği sadece alana aittir, bir çatal da alsan doyasıya geçirme hakları var bu doğru. ama bunu kötüye kullanmadığın sürece dünyanın her yerinde açık büfeye ucundan salça olmaya göz yumulur. hatta çoğu yerde itibar adına istismar edilmesine ses çıkarılmaz. normal bir yerde tek kişi açık büfe alır diğeri menemen bir başkası tost bir diğeri de sucuklu yumurta ama karışık yerler ve sıkıntı olmaz. ama buradaki nüans masadaki herkesin çorbada tuzu olmasıdır ki örneğimizde de olay böyle.

  ben olsam ücreti ödemez, müdürü çağırırdım. müdür de olayı çözmezse,"madem ödüyorum ben de yerim" diyerek tüm açık büfeyi talan eder, 2-3 günlük yemeğimi o anda yer, hatta ekmek arası yolluk bile yapardım kendime. arkadaş aşırı kibarmış.
 • arabanın içinde kahvaltı etmek için güzel bir sebeptir.

  alırsın yanına azıcık malzeme, yoldan da simittir, börektir, poğaçadır sıcak sıcak eklersin. homini de gırtlak sonra...

  bırakın bu işletmeler de kendi derdine yansın.
 • gitmeyin abicim su yandaslara
 • olay: 8/10

  anlatım: 9/10

  dil: 9/10

  kurgu: 9/10

  mağdurlar: 8/10 *

  suçlular: 10/10 *

  sonuç olarak 9/10'luk rezalet ortalamasıyla son ayların en iyi rezaletidir.
 • bir ara sık uğradığım, sonra kalitesi yerlere inen bir işletmeye ait rezalettir.

  yukarıdaki arkadaş çok haklı. o büfede fındık fıstık oluyor. ben ceplerimi bavulumu falan hep fındıkla cevizle doldurur 27.5 lirayı da öder öyle çıkardım ordan.
 • valla bu adamların tuvaletleri ücretsizdi ve çok temizdi. 2 sene kadar olmuştur gireli. kahvaltınızı paylaşamazsınız gibi küçük hesaplar yapmaya kalkıyorlarsa tuvaletleri de ücretli yapmış olabilirler diye düşünüyorum.

  tanım: rezalet gibi rezalet.
 • güzel giden sürükleyen ama beklenen patlamayı yapamamış rezalet.

  rezalet puanı: 6.5/10

  ben olsam dönüşte buraya tek başıma tekrar uğrar açık büfedeki tüm malzelemeri masama getirip ziyan ederdim.
 • modern görünen ama köylü kurnazlığı ile işletilmeye çalışılan bir tesis. rezaletin daniskasına imza atmış. uzak durmak en iyisi.
 • tek başıma gidip 27,5 tlye açık büfede ne varsa bir tabağa doldurup bir çatal yemeden kedilere köpeklere vererek sonuçlandırmak istediğim rezalet gibi rezalet.