şükela:  tümü | bugün
 • merhaba sözlük ahalisi,

  16 temmuz 2018 gecesi 21.30 sularında honda cb125f motosikletimle seyir halindeyken ön jantımın kollarının kırılması sonucu bir trafik kazası geçirdim.motosikleti 19 haziran 2018 tarihinde drd motorbikes honda ataşehir servisinden sıfır km olarak satın almıştım. bu nedenle kaza sonrası çekici yardımıyla motosikletimi honda drd ataşehir'e naklini sağladım.trafik kazası sebebiyle ümraniye devlet hastanesi'nde yapılan tedavim sonrası evime geldim.

  17 temmuz 2018 sabahında saat 9 gibi servise giderek ruhsat bilgileri beraberinde motosikletimin anahtarını teslim ettim. honda drd ataşehir'deki yetkili bana incelemenin 15 ila 30 gün sürebileceğini belirtti.

  23 temmuz 2018 tarihinde honda drd motorbikes tarafından aranıp motosikletimin jantının ''darbe'' kaynaklı kırıldığı ve bu nedenle garanti kapsamına girmediği söylendi. bu görüşmeden sonra aynı gün içerisinde kendilerinden motosikletimle ilgili yapılan incelemenin raporunu talep etmek için tekrar iletişime geçtim. kendileri motosikletin üç kişilik bir ekip tarafından incelendiğini honda türkiye'nin kendilerine herhangi bir inceleme raporu vermediğini söylediler. raporu honda türkiye'den talep etmem gerektiğini söylendi. bunun üzerine yine 23 temmuz 2018 tarihinde honda müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek durumu aktardım. müşteri temsilcisi, bayi size bir rapor vermedi mi şeklinde bir soru yöneltti. bunun üzerine ben de bana aktarılan bilgiyi ilettim. aynı zamanda motosikletim üzerinde yeniden bir inceleme yapılmasını istedim. çünkü kaza seyir halindeyken herhangi bir çarpışma veya herhangi bir şeye çarpma olayı olmadan ön jantımın kırılması sebebiyle gerçekleşti. kazada motosiklet sol tarafı üzerinde sürüklendi ama herhangi bir araç ya da herhangi bir duvar,kaldırım vb. noktaya çarpmadı. sonuç olarak daha bir aylık bile olmayan bir motosikletin ön jantının kırılması sonucu gerçekleşen bir kaza için sadece '' darbe '' kaynaklı açıklaması beni tatmin etmedi.

  26 temmuz 2018 tarihinde honda türkiye'den bir yetkili tarafından aranarak motosikletimle ilgili herhangi bir inceleme raporu verilmeyeceği ve yeniden inceleme talebimin reddedildiği söylendi. ''darbe'' olmadığını belirtiğimde ise zaten ilgili birimin darbe değil bükülme kaynaklı bir kırılma olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

  şahsen bir öğrenci olarak dişimden tırnağımdan artırarak sırf sıkıntı yaşamamak adına sıfır olarak satın aldığım motosikletimin daha bir ay bile olmadan yolda giderken jantı kırılması sonucu ölümcül bir trafik kazası geçirdim. üstüne ''darbe'' , ''bükülme'' gibi geçiştirici cevaplarla adeta dalga geçilmesini kabullenemiyorum.
  şahsen bu kaza kullanıcı hatası kaynaklıysa honda türkiye'nin inceleme raporu vermekten kaçınmasına bir anlam verememekle beraber honda türkiye'nin bu konudaki kaçamak davranışları motosikletin türkiye pazarına yeni girmiş olması bağlıyorum. yurt dışında 2015 yılından beri satılıyor olsa da satın almayı düşünen kullanıcıların iyi düşünmesini tavsiye ederim. gerçi honda türkiye'nin göçen civiclerle ilgili takındığı tutumu düşününce buna şaşırmamak gerekir.

  sağlık durumu açısından iyi sayılırım. düşmeye bağlı olarak sol kolumda ve boyun bölgemde kas zedelenmesi oldu. onlar dışında ufak tefek morluklarla atlattım. motosikletin fotoğraflarını da durumun vehametini anlamanız adına paylaşıyorum.

  jant 1

  jant 2

  jant 3

  jant 4

  jant 5

  bazı motosiklet ekipmanlarımın kaza sonrası hali:

  kask

  mont

  dizlik

  edit: öncelikle geçmiş olsun dilekleri ve çeşitli konulardaki yardım teklifleri için teşekkür ederim. yurt dışında hızlıresim kullanılamadığından google linklerini ekliyorum:

  jant 1 diğer

  jant 2 diğer

  jant 3 diğer

  jant 4 diğer

  edit2: jant '' göbeği '' , jant kolları olarak düzeltildi.

  edit 3: tekrar merhaba, öncelikle geçmiş olsun dilekleri ve yardım teklifleri için teşekkür ediyorum. sözlükte ve sosyal medyada yazılanlara cevap vermeme sebebim, bir sürecin devam etmesi idi.

  maalesef bu süreç kapsamında honda türkiye ya da drd motorbikes ataşehir tarafından konuyu çözmeye yönelik bir adım atılmadı. 12 eylül 2018 tarihinde babamla beraber motosikletimi teslim almaya gittim. drdye gittiğimde ilk olarak garanti kapsamı dışında olmasının nedeni olarak iş emrine ne yazıldığını sordum. drd'nin servis müdürü honda türkiye'nin sistem üzerinden kendilerine rapor göndermediğini iletişime geçip iş emri kapanış formunu ona göre dolduracağını belirtti. ondan sonra honda ile görüşüp üstünde '' üretim hatası yoktur ve müşteri onarım onayı vermemiştir '' yazılı olan bir iş emrini imzalamamı istedi. ben de üstüne garanti kapsamında onarılmadığı için onarımı kabul etmediğimi belirten bir şerh düşmek istedim. buna izin vermeyeceğini istersek kendi nüshamıza bunu yazabileceğimizi ama onda kalan nüshaya bunu yazarsak imzalamayacağını çünkü bunun bizim fikrimizi belirtiğini söyledi. ayrı konuyu anlatır bir tutanakla da teslim almayı teklif ettiğimizde ise bunu reddetti. sonrasında drd managing partner (isim vermek istemediğimden ünvanı da böyle geçiyor) ile görüştük.
  kendisi konuyu bizzat honda türkiye ile görüşeceğini ve onarım konusunda da elinden geleni yapacağını belirtti ertesi günü servis müdürünün bizi konuyla ilgili bilgilendireceğini iletti. 15 eylül 2018 tarihine kadar kimse benimle iletişime geçmediği için drd motorbikes'ı arayıp servis müdürü ya da yönetici ile görüşmek istediğimi belirttim. servis müdürünün hasta olduğunu ve yöneticinin de yeni dışarı çıktığını söyleyip benden 3-4 gibi aramamı rica ettiler. saat 3-4 gibi aradığımda ise drd görüştüğüm kişi servis müdürü ve ya yöneticiye ulaşmaya çalışacağını ve olumlu ya da olumsuz olarak 3-4 dakika içinde döneceğini belirtti. herhangi bir arayıp soran olmadığı için 17 eylül 2018 tarihinde drd'yi tekrar aradım. servis müdürü, honda'nın sorunu çözmediği ama onarım konusunda da yardımcı olabileceğini belirtti. 17 eylül 2018 tarihinde drd'ye durumu anlatan nitelik bir e-posta yolladım.

  19 eylül 2018 (bugün) tarihinde servis müdürü mailimle ilgili beni arayarak motosikletimi iş emrini imzalamadan bir tutanakla teslim alabileceğimi belirtti. sonrasında ben kendilerine geri dönüş sallayarak motosikletimin ön jantının üstünden söküldüğü (teslim almaya gittiğimde gördüm), motosikletimi garanti kapsamında onarılmadığı için tutanakla teslim aldığımı yazmak istediğimi belirttim. o da bunun mümkün olmadığını onların iş emrinde yazacağını bununsa teslim tutanağı olduğunu söyledi. yoğun olduğunu şimdi konuşmak istemediği söyledi. ben de kendisine teslim tutanağı tutulmasının nedeninin iş emri kapanış formunu imzalanmadığı olduğunu aralarında ciddi bir illiyet bağı olduğunu bunu yazmak istediğimi söyleyip motosikleti onlara garanti kapsamında incelenmesi için teslim ettiğimi söyledim.iş emrinde garanti kapsamında incelenmesiyle ilgili bir şey yazmadığını sadece jantın seyir halindeyken kırıldığının yazdığını söyledi. size motosikleti neden teslim ettim diye sordum? kaza diye cevapladıktan sonra telefonu yüzüme kapattı.

  sözlükte emrexan nickli yazar drd'nin ona yapmış olduğu açıklamada motosikletin jantının giderken kırılmadığı ve görüntülerin kaza sonrasında hasar gördüğünü söylediğini iletmişti. kamera görüntülerinin sadece son 5 dakikası zarar görmüştü. bunu motosikletimi teslim ederken drd'deki yetkiliye de söylemiştim. zarar görme nedeni de kamera gidonun sol tarafında olduğu için kaza sırasında darbe alıp kaydı durdurması. bu arada servis müdürü bu açıklamayı da kendilerinin yapmış olduğunu sanmadığını söylemişti ama kamera görüntülerinin zarar gördüğünü sadece drd biliyordu. bu nedenle bu açıklamanın onlar tarafında yapıldığına eminim. kazadan iki dakika önce motosikletimin gidişinde bir gariplik hissettim. jantımı ve ön lastiğimi kontrol edip kullanmama engel bir durum olmadığını düşünüp motosikletimin üzerine bindim. kazanın nedenin jant kırılması olduğunu biliyordum ama nasıl sapa sağlam gözüken bir jant kırılır bunu bilmiyordum. bunu da yaptığım araştırmalar ve bir sözlük yazarının benim benzeri bir deneyiminden öğrendim. bu şekilde kırılmalara bir yol bozukluğunun neden olabileceğini öğrendim. kamera görüntülerini inceledim kazadan 8 dakika kadar önce belediye tarafından asfalt atmak üzere bırakılan yol bozukluğuna girmiş olmamın jantın bu şekilde kırılmasına neden olabileceğini düşünüyorum. sorunu neden önemsemediğimi soranlar olacak. hem yola çıktıktan bir süre sonra motosikletimin gidişinde bir problem olduğunu düşünüp sağda durup yeniden çalıştırmıştım. hem de bir jantın bu şekilde kırılabileceğini bilmiyordum. keza honda türkiye'nin konu hususunda olan tavrı ve honda bayi adına sosyal medyada yapılan iki farklı açıklama beraberinde bana karşı olan tavırlarından anladığım üzere bu jantın bu şekilde kırılması normal değil.

  1.40 dan itibaren videoyu izlerseniz.yol bozukluğundan geçiş anımı görebilirsiniz.

  motosikletimle yol bozukluğundan geçiş anıma ait video

  drd motorbikes'ın facebook'da pcx club türkiye adlı grupta yapmış olduğu açıklama
 • işin içinde honda türkiye olunca şaşırtmamış rezalet. (bkz: yeni honda civic'lerdeki göçük rezaleti)
  büyük geçmiş olsun. umarım hakkınızı alabilirsiniz.
 • özet geçeyim: motor türkiye pazarına bu sene girmiş. yazarın sıfır aldığı motor seyir halindeyken motorun ön jantı kırılıyor. yazar hafif yaralanıyor. motoru aldığı bayiye çektiriyor. honda türkiye sözde üç kişilik ekiple motoru incelediğini hatanın kendilerinden kaynaklanmadığını söylüyor. fakat motorun inceleme raporunu motor sahibiyle paylaşmaya yanaşmıyor.

  geçmiş olsun. honda türkiye'nin pek güven vermediği rezalet gibi rezalet.
 • yeni model sıfır motosikletin jantı kırılıyor misliyle zararı karşılanacağına utanmadan bahane bulunan rezalettir.
 • rezalet puanım 10 üzerinden 10’dur. allah korumuş kardeşim seni büyük geçmiş olsun.
  lafı daha fazla uzatmıyorum (bkz: en iyi japon’un amk)
 • raporu paylaşmak zorundalar sen ekipmanların olmadan çıkmayarak ağır bir hasardan kurtulmuşsun. hemen dava aç böyle rezalet olur mu? insan canı ucuz bizim ülkede ama bu başka bir boyut. hakkını ara burası bunun yeri değil sesini duyur elbette ama kararı mahkeme verir.
 • geçmiş olsun.

  firmaların türkiye distribütörleri neden bu tür durumlarda yaşananların üstünü örtmeye çalışıyor anlamış değilim
 • öncelikle geçmiş olsun.

  honda türkiye'nin ve belirtilen honda bayisinin işgüzarlığını gözler önüne seren rezalettir.

  aynı zamanda motosiklet kazalarında ekipmanın önemini bize hatırlatmış olan olaydır.
 • bmw den görmeye alışkın olduğumuz hareketlerin honda versiyonudur. her şeyden önce geçmiş olsun, full koruma için de tebrikler aynen böyle devam et. işin de peşini bırakma derim. ortada ayıplı bir mal var belli. civic konusunda olduğu gibi bunda da çamura yatmaya kalkacaklardır, civic de tüketici mahkemesi sonunda bedel iadesi kararı çıkardı. sağlam bir avukat bulup dava yoluna git. mümkünse de motor kalsın serviste bu süreçte teslim alma elin güçlenir.
 • çok geçmiş olsun kardeşim.
  her türlü arkandayım, lütfen bizi her aşamada haberdar et.
  africa kullanıyorum, gerekirse fabrikanın önünde yatarım seninle, bu işi çözmeli honda nokta