şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: yazık lan)

edit: başlık bana kaldı...
  • türkiye şartlarında ortalama yeni mezun mühendis maaşı.

bu paraya yaşanır mı? evet yaşanır. fakat eğer size mühendislik yaptığınız için bu parayı veriyorlarsa kusura bakmayın siz mühendis değilsiniz. gerçek anlamda mühendis olan adam bu paralara çalışmaz.
  • yürrü be ben izmirde 3500 alıyom totalde makina mühendisiyim 2 yıllık, evde anam babamla kalıyom, 5 kuruş vermiyom, yetmiyor :) valla helal dedim. (bkz: karı kız ayağı var bende biraz)
  • çıplak gezip asla da dışarı falan çıkmıyorsunuz herhalde kardeş dediğim saçmalık. sınırsız yakıt ve şirket hattı da 2600 kazanan herkesin şansı değil ayrıca. onu da eklersen imkansız o parayla yaşamak. bir de üstüne gayet mutlu yaşayacaksın... bi siktir git derler adama. o gözündeki toz pembe gözlükleri çıkarıp yere bırak şimdi.

sağlık ve eğitimi unutmuşum ki en önemli nokta. onları da ekliyorum arttırıyorum.
  • sağlık, eğitim , giyim kuşam , tatil , eğlence, olağan dışı giderler ,ulaşım vs gibi masraf kalemlerinin yer almadığı tespit. otur, sıfır.
  • ankara'da ortalama 1.200 tl kira, 300 tl aidat ve 200 tl faturalar (elektrik, su, internet, cep telefonu) ile süründürür, zira kalan 900 tl ancak kart asgarisini karşılayıp yine karttan harcamaya itecektir. ha yok ben üstüme başıma bi şey almam, hafta sonları da sosyalleşmem falan diyorsan kalan 900 tl mutfak masrafı için hayli hayli yeter.

(bkz: 4 kişilik ailenin açlık sınırının 1733 tl olması)
    (bkz: yoksulluk sınırının 4 bin 714 lira olması)
  • 340 tl'ye elektrik, su, internet, doğalgaz'ı nasıl sığdırıyorsunuz lan dedirten maaştır.

bu ay bizim 4 kişilik evimize 400 tl elektrik faturası geldi. istanbulda'da değiliz.

doğalgaz olsaydı kışın da o gelirdi 200-300.

edit: 400 tl fatura nasıl oluyor diye sorular geliyor, valla biz de bilmiyoruz, çalışan 2 tane klima var biri günde 20 saat çalışıyor inverter klima, diğerini gece açıyoruz onun dışında bilindik beyaz eşyalar v.s v.s. kış aylarında da 150-200 den aşağı düşmüyor, sayaç değiştirdik, elektrikçiye baktırdık, elektrik şirketine dilekçe verdik bir şey değişmedi.
  • türkiye gerçeklerinden bir kesit. bir mühendis bu maaşa çalışmalı mıdır? elbette hayır. ama türkiye'de çalışmak zorundadır. çünkü en basit açıklamayla kendisiyle benzer niteliklere sahip binlerce mühendis daha bulunmaktadır. şimdi kendini geliştirsin, fark yatarsın, kendi firmaya ne katar ona baksıncılar gelecektir ama bunlar boş laftır. mühendis konusunu biliyorsa, bir yabancı dil de öğrenmişse en azından başlangıç için yeterlidir. bütün dünyada böyledir. kendini geliştirmeyle yeni bir makina icat etme ya da beton çeşidi bulma kastedilmiyor herhalde. hadi böyle olanlar da var diyelim, onlar da bin kişide on kişi olsun. mesele kalan 990 kişiye ne olacağı ve sorunlarının kısa vadede nasıl çözüleceğidir.