şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 19 insanın hayatını kaybettiği, 100'ün üstünde insanın yaralandığı saldırılar.

    sabah 08.15 sularında roma leonardo da vinci fiumicino havalimanı'nda el al airlines ve trans world airlines'a ait bürolara teröristlerin el bombalı ve silahlı saldırısı sonucu 16 insan öldü, 99 insan yaralandı. saldırganların üçü öldürüldü, biri yaralı ele geçirildi.

    dakikalar sonra viyana havaalanı'nda tel aviv'e uçmak için bekleyen yolculara yapılan el bombalı saldırı sonucu 3 insan hayatını kaybetti, 38 insan yaralandı. saldırganlar araçla kaçmayı başardı. polisin takibi ve çıkan çatışmalar sonucu teröristlerden biri öldürüldü, ikisi sağ ele geçirildi.

    saldırıları kimin yaptığı ile ilgili çeşitli iddialar var. olayın sonrasında ispanya'da bir radyoyu arayan şahıs, saldırıyı ebu nidal örgütü'nün üstlendiğini söyledi. baskınların 1 ekim 1985'te israil'in tunus'ta filistin kurtuluş örgütü karargahlarına düzenlediği tahta bacak operasyonu'na (operation wooden leg) misilleme için yapıldığı iddia edildi. filistin kurtuluş örgütü ve yaser arafat suçlandı ama fkö, saldırının arkasında bazı arap ülkelerinin olduğunu savundu. birleşmiş milletler ise libya'yı teröristlere destek vermekle suçladı.

    olayla ilgili daha fazla bilgi.