şükela:  tümü | bugün
  • restoranların, yemek kartı şirketlerinin aldıkları komisyonu fazla buldukları için yapacakları boykot. yemek karti kullanan müşterilere yemek satışı yapılmayacağı söyleniyor.

şirketlerin, restoranlardan %10 a varan komisyon aldıklarında bahsedilmiş.

hiçbir yemek kartı şirketiyle veya restoranla ticari bağlantım yok. yıllardır yemek kartı kullanıyorum. memnunum.

27 aralik'da ben de, restoranlarin haksiz oldugunu dusundüğümden o gun evden iş yerime yemek goturmeyi düsünüyorum. %10 komisyon verip hiç gelmeyecek müşteriyi kendine çekmekte bence bir sakınca yok. yemek karti geçmeyen bir restorana gitmiyorum çünkü.

not: olayin arka yüzünü detaylıca öğrenine fikrim restoranlar veya yemek kartı şirketleri lehine değişebilir. buyrun başlık sizindir.
  • yüzde 10 gibi uçuk bir komisyon varsa haklı bulduğum rezalet. ya adam gibi aylık net bir ücret al ya da %1 komisyon al.

tüm ülke vampir maalesef
  • restoranlardaki yüksek fiyatları eleştirsem de başıma bir iş gelmeyecekse adamları takdir ediyorum. istanbul gibi yerde günlük 13-14 tl yemek ücreti alıp sessiz kalan milyonlardansa ses çıkartıyorlar. biz öyle mal gibi kaderimize razı susuyoruz.
  • 80 milyonluk ülkede anca 4-5 tane yemek kartı firması varsa kartelleşme-tekelleşme kaçınılmazdır. 25 tane olsaydı o komisyon %3'ü geçer miydi siz tahmin edin. bankalar gerçi bu işe çok iyi bir örnek değil ama gene de özellikle kriz sonrasında kredi kartı ve faiz oranlarındaki rekabeti hatırlayın. rekabet etmek fiyatların düşmesi için en başarılı araçtır. şirketler rekabet edebilmek ve piyasada hayatta kalabilmek için götlerini bile satarlar. ancak bunun için piyasada bol miktarda oyuncu olması lazımdır. 3-4 kişi varsa herkes birbirinin fiyatına eşitler ve fiyatlar asla düşmez.
  • gayet yerinde bir boykottur. bu sodexo, multinet, setcard, edenred ticket resmen hortumculuk yapıyor. kardan bile değil cirodan % 9-10 komisyon alıyorlar. resmen restoranların beleşçi gizli ortağı gibiler. sistem öyle bir mecbur etti ki herkesi artık maliye bakanlığının yumruğu masaya vurması gerekiyor.

ben istanbul belediyesinin yerinde olsam bu işe girerim. istanbulkart'a yüklensin yemek paraları. komisyonu da % 2-3 gibi makul oranlarda alırlarsa bu işten iki taraf da fayda görür. diğer yabancı kökenli beleşçi kart firmaları ya eşşek gibi komisyonları düşürürler ya da siktir olur giderler. bu tip yabancı yatırımın amına koyayım. hiçbiri bir boka yaramaz. hemen hepsi kan emici vampirdir.
  • aslinda olay bize yani tuketiciye giriyor.

misal yemek sepetinden yemek karti ile bir seyler soyluyorsunuz. yemek karti zaten komisyon aliyor, ustune bir de yemek sepeti komisyon aliyor. restoran napiyor? normal fiyatin uzerine bu komisyonlari koyup fiyati mecburen sisiriyor. cift fiyat yapamadigi icin de normal kapidan giren musteride ayni kazik, komisyonlu fiyatlari oduyor.

istisnalar var tabii, yemek sepeti mc donald's ya da burger king fiyatlarina bakin, bir de restoranlarina gidin ayni menulerin fiyatlarina bakin.
  • ilginç bi olay.
  • yemek ücretlerine nasılsa yemek kartı ile yiyorlar diye durmadan şişirme zam yapan restoran sahiplerini desteklemediğim boykottur.
    en iyisi devlet işverene ödediği nakit yemek ücretini masraf gösterme imkanı versin bizde evden yemek götürüp , ne yediğimizi bilelim.bugün istanbul'da dışarı da yediğimiz yemeklerin çoğu vasatın altında olup , fiyat olarak pahalı.
    ayrıca bu lokantacı esnafının bir odası vb yok mu neden bir alternatif üretmemişler , ne işe yararlar ?