şükela:  tümü | bugün
 • cephe hattı boyunca yapılan geniş çaplı saldırıdır. askeri ve sivil yerleşkelerin hedef alındığı saldırıda ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor. saldırıya azerbaycan tarafından karşılık verilmiş.

  ölü ve yaralı sayısına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı ama iki taraf da sivil kayıplarının olduğunu bildirdi.

  ermenistan seferberlik ilan etti. başkent erivan’da gönüllü askerler toplanıyor. azerbaycan seferberliğe henüz ihtiyaç duyulmadığını bildirdi.

  azerbaycan’da sosyal medyaya erişim kısıtlandı.

  sovyetler birliği'nin çöküşünün ardından iki ülke de dağlık karabağ'da hak iddia ediyor.

  uluslararası hukuka göre azerbaycan'a ait olan bölgenin büyük kısmı, bugün ermenistan işgali altında bulunuyor.

  bölgedeki gerilim son aylarda yükselişte.

  temmuz ayında yaşanan çatışmalarda da 16 kişi ölmüş, azerbaycan başkenti bakü'de dağlık karabağ'ın kontrolünü geri almak için seferberlik ilan edilmesi amacıyla son yılların en büyük gösterisi gerçeklemişti.

  ———————
  haber:
  ———————
  * euronews

  ——————————
  resmî kaynaklar:
  ——————————
  * azerbaycan resmî haber ajansı güncel gelişme ve açıklamalar

  * ermenistan tarafının açıklamaları

  * azerbaycan savunma bakanlığı twitter hesabı

  * ermenistan savunma bakanlığı twitter hesabı - (azeri tanklarının vurulma anının videoları paylaşıldı)

  —————————————————-
  çatışmanın evveliyatı - makale:
  —————————————————-
  * dağlık karabağ sorununun evveliyatı

  ——————————-
  güncel - canlı gelişmeler:
  ——————————-
  çok fazla bilgi kirliliği var. internette dolanan video ve bilgilerin çoğu geçmiş dönemlerdeki çatışmalara ait. bu yüzden resmî kaynaklar dışındaki önüme düşen her bilgi ve görüntüyü paylaşmak istemiyorum. yine de güncel gelişmeleri takip etmek isteyenler şu haber sitesine, şucanlı bloğa, şu twitter hesabına ve (bkz: #113543921) nolu entry’e bakabilir.
 • sabah sabah üzdü ama;

  generalleri falan öldü hâlâ bekliyorlar. tek adam ve diktatörlük ile yönetilen bir ülke gösterin bana savaşa girip kazanmış. işleri güçleri dış politika da "r" yapıp, iç tarafta kazanmış gibi göstermek.

  çünkü ülkenin savaş kaynaklarının çoğu, kendini ayakta tutması gereken medya, mafya ve küçük terör gruplarına hibe edilmiştir ve elde avuçta pek bir şey yoktur. azerbaycan da mavi olanı işte. iç politikada biz gardaşız edebiyatı yapıp çomarların gazını almaya benzemez. elin ermenisi bile gelir tokadı yapıştırır.

  edit: arkadaş şurada özetlemiş olayı #113549095

  edit 2: arkadaşlar dokuz yıldır çaylaklara mesaj alımını kapatmayan ben bugün itibariyle kapattım. iyileri tenzih ederek yazıyorum ama hepsi mi hakaret eder :) biri hakaret etmiş, "bak seni savcılığa veririm uğraşırsın" diyorum, "ver ben zaten avukatım" diyor. ülkenin okumuşu bile bunu yapabiliyor. arabalar hakkında soru soran çaylak kardeşlerimden özür diliyorum.
 • umarım bu sefer azeri generaller ve üst rütbeli subaylar ölmez. azeri kardeşlerim lütfen şu mühim kişileri hedefe açık bir yerde tutmayın, farkında mısınız bilmiyorum ama bir generalin ölmesi çok çok büyük bi sıkıntıdır, ne olur, üzmeyin bizi.... kalbimiz sizinle.

  edit: geçtiğimiz aylarda bahsi geçen olayı merak edenler için (bkz: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53407080)
 • şu ermenistanı neden hala haritadan silmeyiz ki, anlamlandıramıyorum. ha pardon gerçi aliyev faktörünü unutmuşum. propoganda yaparak falan yada ne bileyim kınayarak cevap verecektir muhtemelen. neyse. allah ordumuzun yanında olsun , ayaklarına taş değmesin.
 • edit: azerbaycanın resmi olarak bizden aldığı bayraktar tb2 sihası yok diye biliniyordu ama devlete yakınlığıyla bilinen clash reportda tb2 nin imha ettiği ermeni hava savunma videosu paylaştı. bu sefer de masadayız.. maşallah çok hızlı bir siha satışı olmuş . rus hava savunma sistemleri tb2 den çektiği zulmu kimseden görmedi. kafkasyada rusyanın hakimiyeti tartışılmaz yazan yavsaklara da selam olsun.

  https://twitter.com/…tatus/1310184025911365632?s=19

  umarım 30 yıldır azerbeycan ordusu bu saldırı için hazırlıklarını yapmıştır. tez zamanda en az hasarla çıkıp karşı saldırısını yapar.

  rusyanın günlerdir ermenistana iran ve gürcistan üzerinden hava yoluyla silah gönderdiği söyleniyordu. aliyev daha dün akşam uyarısını dile getirmişti. bizim de suriyeli silahlı grupları cephe hattına taşıdığımız haberleri twitterda dolanıyordu.

  rus ayısından teminat almadan ermenistanın bu işe kalkisabilecegini düşünmüyorum.

  allah kardeş azarbeycan ordusunu korusun..

  edit : ne kadar doğru bilmiyorum ama twitter zimbırtısından öğrendiğim kadarıyla azerbaycan ordusu karabağ da genel taaruza başlamış . haberler kötü değil gibi..

  ermeni kaynakları saldırıları azerbaycanın başlattığını söylüyor . azerbeycan kaynaklı pek haber yok. twitter kapanmış azerbaycanda .

  ilham aliyevi sevmem ama savaş zamanı politik hesap peşinde olanlara kafam girsin..

  edit 2: azeriler nereden bizim kardeşimiz oluyor diye mesaj atanlara da bacağım..
 • bazı kaynaklarda, 30 yıldır beklenen savasın başladığına dair açıklamalar gelmeye başladı.

  rabbim, her köşeden sıkıştırılan milletimizin yardımcısı olsun, ayağını taşa değdirmesin, muzaffer olmayı nasip eylesin..
 • ermenistan'ın saldırma sebebinin bir türlü dile getirilmediği savaş haberlerinden biri daha.
 • azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını geri alması için eline geçen bilmem kaçıncı sebep.

  şuan harekatı başlatsa ermenistan'a karşı üstünlüğü ele geçirdiği an bm veya nato'dan azerbaycan'a sakin olun, itidal veya barış çağrısı gibi şeyler gelir zaten.

  dinlemeyip nahcıvan ile en azından birleşebileceği bir koridoru kendine alsa yeter. biz de aramızda engel olmadan izmir'den başlayıp orta asyaya kara ve denizyolu ile bağlanmış oluruz tekrar.

  yalnız çok cephe olmaya başladı. batıda yunanistan, güneyde suriye, doğuda ermenistan ek olarak mavi vatan...
 • bok mu var da saldırıyorsununz â*q. oturun uslu uslu. çok derdiniz varsa seks kasedi skandalı felan bulun, yayınlayın. hepimiz izleriz.
 • ermenistan'ın türkiye'yi tehdit olarak görmemesine delalet eder.

  ermeni ilişkilerinin uluslararası hassaslıkla karşılaştığı şu dönemlerde fiziki bir müdahaleden kesinlikle kaçınılmalı,

  türkiye cumhuriyeti tıpkı bosna savaşı'ndaki gibi gizli bir şekilde yardım etmelidir.

  öldüren ermeni ölen türk bile olsa batı basını ermeni'yi mağdur yapacaktır.