şükela:  tümü | bugün
 • hdp'nin ermenistan-azerbaycan savaşı üzerine yaptığı çağrıdır. işte bu nedenle hdpli olmak pkklı olmak değildir. tek aklı selim açıklama şu ana kadarki:

  "azerbaycan ile ermenistan arasında bu sabah başlayan çatışmaların giderek yayılması ve topyekûn bir savaşa dönüşmesi ihtimali var. aralarında sivillerin de olduğu ölüm haberleri gelmeye başladı. bu savaşın bir kazananı olmayacak, savaş her iki tarafı da derinden tahrip edecektir. bu sebeple her iki ülke hükümetini acilen ateşkes ilan etmeye ve öncelikle sivilleri koruyacak önlemler almaya çağırıyoruz.

  doğu akdeniz’deki savaş ve gerilim politikalarının başarısızlığı orta yerde dururken, akp hükümeti şimdi de azerbaycan ve ermenistan arasındaki tarihsel problemleri “soydaşlık” üzerinden değerlendirip azeri hükûmetini savaşa teşvik eden milliyetçi söylemlerde bulunuyor, yangının üzerine körükle gidiyor. kaldı ki, ermeniler de azeriler gibi bu coğrafyanın kadim halklarındandır. bu bağlamda türkiye hükûmetini bir tarafı destekleyerek ve soydaş milliyetçiliği yaparak savaşı büyütmek yerine, türkiye’de yaşayan halkların azeri ve ermeni halkları ile olan tarihsel bağlarını esas alarak arabulucu ve barışçı bir diplomasi yürütmeye çağırıyoruz.

  akp-mhp koalisyonu tabanını konsolide etmek ve iktidarda kalmak için hem içte hem de dışta çatışma, gerilim ve savaş politikalarına hız vermiş durumda. hdp olarak kafkasya’dan ortadoğu’ya, doğu akdeniz ve kuzey afrika’ya kadar olan coğrafyada militarist yöntemler yerine barışçıl diplomatik yöntemlerin kullanılması gerektiğini, halkları birbirine düşman edecek politikalardan derhal vazgeçilmesini istiyoruz. akp hükûmetinin müdahil olduğu tüm vekalet savaşlarını reddediyor, halkların bir arada, özgür ve barış içinde yaşayabileceği bir bölgesel istikrarın sağlanması yönündeki her türlü adımı destekleyeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz. türkiye’nin de üyesi olduğu avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı minsk grubu’nu ateşkes ve çözüm için acilen göreve davet ediyoruz.

  halkların demokratik partisi

  merkez yürütme kurulu

  27 eylül 2020"

  https://www.hdp.org.tr/…/14645#.x3cqzoamtjy.twitter
 • keşke, ilk ermeniler saldırırken yapılsaydı. ama yapmazlar.
  hdp nin taktik bu.
  pkk karakol basar. sesi çıkmaz. asker operasyon yapar. barış çağrısı.

  yersen amk. *
  * bu amk öylesine bir amk değil, dibine kadar amk.

  t : bir siyasi partinin yaptığı açıklama.

  edit : daha önce, van da helikopter atılan 2 köylü başlığına girdiğim 500 favlık entry, herşey nizami iken modlar tarafından silindi. bakalım bu silinecek mi. modlar daki bu hdp sevgisi belli olacak.
 • hdp ne zaman ağlıyorsa bilin ki türkler iyi bir şey yapıyordur.

  ulan şurada 24 saat bile olmadı vurmaya başlayalı, rusya hööt diyesiye kadar karabağ’ı tekrar geri alacağız, hemen başladılar ağlamaya... gören de pollyanna sanabilir... sanki bilmiyoruz pkk’nın ankara bürosu olarak çalıştıklarını.

  barış çağrınızı alıp götünüze sokabilirsiniz.
 • haklı ve yerinde açıklamadır.

  ermenistan kazanırken bu açıklamanın yapılması ayrıca anlamlıdır.
 • boş boş konuşmuşlar işte, neymiş efendim hdp ile pkk aynı değilmiş. ulan namusuzlar sizin dünyadan mi haberiniz yok? ermenistan’a destek için gidip ölsünler diye suriye’den terörist nakliye ettiler, biliyorsun değil mi? bal gibi de biliyorsun da söylemek istemiyorsun dimi? alçaklık yapmayın. hdp bal gibi de ermenistan’ı destekliyor. yalan mi?
 • keşke ermeniler ilk saldırıyı yaptığında bu açıklama yayınlansaydı ama maalesef hdp'nin siyasi bagajı buna mani oluyor. şimdi bizim sözlükteki barış elçileri de gelir. hdp'ye hede hödö diyordunuz bak barıştan yanalar diye.
 • saldırırken savaş, kaçarken barış yanlısı olan bir güruhun boş tatavası..
 • sanırım azerbeycan savaşta üstün taraf ondan böyle savaş bitsin açıklaması yapıyorlar. ermenistan savaşı kazanacak olsa ermenistan'ın vaadedilmiş toprakları falan diye açıklama yaparlardı.
 • dün ermenistan'ı kınama, bugün barış çağrısı yap. mhp stepneyse bunlar da küresel stepnelik yapmaya devam ediyorlar. görünen o ki sizden türkiye partisi olmayacak, hep türkiye'nin karşısında ne varsa ona uyduluk yapmaya çalışacaksınız.

  tanım: soydaş düşmanı açıklama.
 • hdp? barış?